(INTERVJU) Trudili smo se, da bi porode v času korone olajšali

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
13.07.2020 06:00

Pogovor o porodih v času korone z vodjo porodniškega oddelka Mirjam Druškovič v ljubljanski porodnišnici, kjer se rodi tretjina vseh novorojenčkov v državi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mirjam Druškovič: "Kako bomo ravnali v prihodnje, je odvisno od epidemiološkega stanja v državi." 
Urška Mlinarič

Kakšen izziv je bila epidemija koronavirusa za osebje v porodnišnici?
"Kot za celotno zdravstvo je bil tudi za nas v začetku kar velik izziv, saj smo se morali hitro organizirati, da bi preprečili vnos virusa, o katerem smo imeli v tistem času informacije v glavnem iz tujine, v porodnišnico oziroma da bi preprečili širjenje. Že v začetku marca smo vzpostavili vstopno točko, na kateri smo ob prihodu v porodnišnico nosečnico s kratkim vprašalnikom povprašali o zdravstvenem stanju in možnih kontaktih z okuženimi s covidom-19 ter ji izmerili telesno temperaturo. Ob razglasitvi epidemije smo zaostrili pogoje dela, tako da prisotnost očeta pri porodu ni bila več mogoča. Porodnišnico oziroma delovno območje smo razdelili na tri območja, belo, v katerem so bile zdrave nosečnice, sivo, v katero smo namestili nosečnice s simptomi, ki so nakazovali, da bi bile lahko okužene ali so bile v stiku z okuženo osebo, rdeče pa je bilo rezervirano za tiste, pri katerih je bila potrjena okužba s covidom-19."
Koliko porodov potrjeno okuženih porodnic ste opravili?
"Dva poroda, ki sta minila brez zapletov. Za porodnice s potrjeno okužbo imamo v porodnem bloku, ki je bil predelan in dodatno zaprt s stenami, porodno sobo in operacijsko sobo. Natančno smo razdelali protokol, kako ravnati z nosečnicami, kdo jih sprejme, kje se lahko gibljejo, v katero porodno sobo se jih namesti, kako ravnati ob zapletih. Porodnice, ki so bile pozitivne, so ves čas poroda nosile masko, babice, ki so imele zaščitno opremo, pa so pri drugem porodu dobile že tudi skafandre. Tudi sicer je med epidemijo veljalo, da so morale nosečnice nositi zaščitne maske."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta