Evropa, naša stara dama, simbol napredka, različnosti, udobja, je v osrčju krize, ki jo je povzročila. Kako ranjena je Evropa, s kakšno šolsko oceno od ena do pet bi ocenili njeno spopadanje s krizo?
"Priznam, da mi je bilo težko spremljati nacionalne medije, pa ne le v Sloveniji, ampak tudi v drugih članicah, ki so takoj začeli vso krivdo za neuspešen prvi odziv na lokalni ravni valiti na EU. Odziv na področju solidarnosti je bil v prvem koraku prepočasen, to je priznala tudi predsednica. Dejstvo pa je tudi, da je področje zdravstva razen redkih izjem stvar nacionalne politike, ker so države članice do nedavnega tako želele. Po začetnem kolebanju so se začele zelo konkretne aktivnosti, najprej na področju iskanja novih rešitev za obvladovanje virusa, kot na primer razpisi za raziskave, inovacije, vključevanje startupov. Sledili so finančni mehanizmi za podporo članicam, vključno z EIB, in prilagajanje obstoječih finančnih mehanizmov s fokusom na obvladovanju negativnih posledic krize. Zdravstvena kriza pa je tudi pokazala, da se ne more primerjati z nobeno drugo in da zahteva zelo hitre in odločne odzive. Na moje presenečenje so slovenski mediji zelo skopo poročali o evropskih prizadevanjih in aktivnostih, informacij niso širili niti uradni predstavniki vlade. Ravno nasprotno, v javnih izjavah je vlada kritizirala EU in celo napovedovala njen propad, hkrati pa ni kazala nobenega interesa za iskanje skupnih evropskih rešitev. Kako neodgovorno, kako neprofesionalno, oportunistično, nezrelo. Tudi danes se informacije posredujejo zelo selektivno. Moja ocena evropskega odziva je na začetku dve (še vedno pozitivno), danes že med tri in štiri. Prepričana sem, da bo EU ponovno izšla iz krize kot zmagovalka."
Na slovenski narod sem ponosna. Hitro in odgovorno smo se odzvali na krizo, se samoorganizirali, šli v izolacijo, angažirali civilne družbene strukture in upoštevali vladne ukrepe, čeprav so se večkrat zdeli nerazumljivi in nelogični.
Napovedujem začetek razvoja nove civilizacije, zrasle na osnovi premika zavesti, ki ga je povzročila virusna kriza.
Vrednote, kot so ljubezen, solidarnost, sočutje in sodelovanje, bodo vstopile na kakovostnejšo raven. Premiku zavesti bo sledil premik družbene in gospodarske ureditve.
Žal mi je, da so teh nekaj tednov nekatere države, med njimi tudi Slovenija, izkoristile za dodatna zadolževanja namesto za prerazporeditve in stimulacijo vlaganj. To je zelo nepremišljena poteza, sploh v luči pričakovane krize. Samo upam, da vlada ve, kaj dela.
Kako se osebno soočate z izolacijo?
"Izolacija se mi je zgodila v obdobju, ko sem potrebovala odmik od vsega, kar me je zaznamovalo v preteklosti, da se pripravim na nov življenjski cikel. Mislim, da sem to dobro izkoristila. Ostal mi je čas za družino, prijateljice in prijatelje, bila sem na voljo tistim, ki so iskali pomoč, spletla sem si nove globalne mreže."
S katerim športom se ukvarjate te dni?
"Hodim, kolesarim, delam na vrtu."
Bi se strinjali z uporabo tehnologije sledenja okužb v medicinske namene?
"Odvisno, kaj pod tem pojmujete. Sem proti žigosanju ljudi."
Bo življenje na vasi po tej krizi še bolj cenjeno?
"Okrepilo se bo sodelovanje med mestom in vasjo."
Kako mladim pomagati prebroditi šok - najprej jih pritegnejo tehnologije, nato se družba zave, da njihova pretirana raba škodi, v času koronakrize pa so spet ena od rešitev?
"Vse bolj razumemo, kaj je dobra aplikacija, kakovostna virtualna rešitev. Po krizi bomo znali veliko bolj učinkovito vzpostaviti ravnotežje med novimi tehnologijami in fizično prisotnostjo."