(INTERVJU) Vojko Flis, direktor UKC Maribor: "Več okužb, več kadrovskih težav"

Andreja Kutin Lednik
15.09.2020 06:30

Vse več bolnikov s koronavirusno boleznijo potrebuje bolnišnično oskrbo, tako je covid oddelek v Mariboru imel včeraj 18 bolnikov. Prvič tudi prenos okužbe z bolnika na zaposlenega, kar je otežilo delo na gastroenterologiji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Težava ni število postelj, ampak število ekip, ki lahko te bolnike oskrbujejo. Številni zaposleni so v samoosamitvi, številni imajo odločbe o karanteni iz različnih vzrokov," je povedal Vojko Flis.
Sašo Bizjak

Že od petka se v UKC Maribor soočate s skokovitim porastom števila koronavirusnih bolnikov. Konec tedna sta bila iz UKC Maribor premeščena dva bolnika na Golnik, eden pa v Ljubljano. Se bolnišnice o premeščanju dogovarjate sproti ali je sistem vnaprej dogovorjen? Kakšno je stanje?
"Na državni ravni so določene štiri covid bolnišnice: UKC Ljubljana, UKC Maribor, Golnik in SB Celje. Ko so zasedene kapacitete v eni, se polni druga po vrsti. Zdaj ko se polnijo naše kapacitete, je na vrsti Golnik, tudi Celje je že pripravljeno. Se pa skupina pri vladi, kjer sodelujejo tudi naši infektologi, sproti dogovarja, kako se odzvati na povečano število bolnih zaradi okužbe. Statistike ves čas govorijo o številu okuženih, a hitro se veča tudi število bolnih. In to je pomembno. Vemo, da mladi bolezen preživijo brez znakov bolezni ali v blažji obliki, ampak ko virus preskoči na ranljive populacije, se veča število težko bolnih. Zdaj smo v tem obdobju."

UKC Maribor ima na voljo tri postelje za intenzivno terapijo covid bolnikov. Kako to, da so samo tri? Glede na velikost centra se zdi to malo.
"Vedeti moramo, da je intenzivna enota za covid bolnike v UKC Maribor vzpostavljena posebej in mora biti v varovanem območju. V varovanem območju nimamo neomejenega števila intenzivnih postelj, kjer je možno umetno predihavanje bolnikov. Druga stvar pa je, da zaradi karanten in samoizolacij ni dovolj ljudi, da bi vzdrževali tri intenzivne enote. V UKC Maribor imamo tri intenzivne enote najvišje stopnje: na kirurgiji, na interni kliniki in tretja je covid enota. Mi seveda lahko povečamo kapacitete za bolnike, ki bodo umetno ventilirani v covid enoti, ampak to pomeni, da se zmanjša število ekip na interni medicini in kirurgiji, kar pomeni zmanjšanje programov. Izpada ustrezno usposobljenih ljudi ni mogoče nadomeščati ves čas.
V UKC je veliko zaposlenih, ampak ko jih razdelimo po posameznih področjih, je število majhno. Ljubljana ima več kot 70 infektologov, mi jih imamo osem. Pomembno pa je zdraviti tudi druge bolnike - imamo 1100 postelj, ki jih je nemogoče nameniti samo covid bolnikom. In če bodo vse štiri covid ustanove zapolnjene, se bodo morale odpirati tudi druge bolnišnice, če želimo zdraviti vse. Že tako ali tako je zaradi razmer zdravljenje preostalih bolnikov oteženo, saj je treba paziti, da se okužba ne razširi med njih. Gre za ranljive skupine, širjenje okužb pa je težko preprečevati, ker je veliko asimptomatskih primerov, ki jih je nemogoče prepoznati. In asimptomatski klicenosec lahko virus prenese na nekoga iz ranljive skupine, ki bo zbolel za hujšo obliko bolezni. Ne polni se le naša bolnišnica, polni se tudi Golnik."

Tudi zdravljenje je bolj zahtevno kot pri drugih bolnikih.
"V bolnišnici so dalj časa, poleg tega gre za te oddelke približno štirikrat več osebja in treba je paziti, da se osebje na teh oddelkih ne okuži. Vedno obstaja možnost vnosa asimptomatskih klicenoscev, ki jih ni možno zaznati na nobeni kontrolni točki. Prenos na ranljivo skupino pa pomeni še več bolnih."

Kako je z dogovori o izmenjevanju kadra med bolnišnicami, pomoči od drugod?
"Kadra, tako v zdravstveni negi kot zdravnikov, primanjkuje po celi Sloveniji, doslej pa tudi nismo imeli nobenih zakonskih podlag, da bi se to lahko dogajalo. Sedaj se pripravlja dodatna zakonodaja, ki bi s strani ministrstva omogočala prerazporejanje osebja."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta