V naslednjih dneh se bodo med koalicijskimi strankami začeli prvi sestanki in usklajevanja okoli imena novega evropskega komisarja iz Slovenije. Sedanjo komisarko Violeto Bulc, članico SMC, je oktobra 2014 po komisarskem fiasku nekdanje premierke Alenke Bratušek predlagala vlada Mira Cerarja. SD so že pred začetkom kampanje za evropske volitve ponujali predlog, da naj kandidata predlaga tista stranka koalicije, ki bo dosegla najboljši rezultat. To je na nedeljskih volitvah z 18,65 odstotka glasov uspelo prav stranki SD.
Predsednik SD Dejan Židan je po volitvah povedal, da bo iskanje predsednika Evropske komisije zanje glavna prioriteta, drugi krog pa bo namenjen iskanju slovenskega komisarja. "Prepričani smo, da mora biti to nekdo, ki je imel pogum, da se izpostavi na volitvah," je povedal Židan. Komisarskih ambicij namreč ne skriva Tanja Fajon, ki je tudi podpredsednica skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov (S&D) v Evropskem parlamentu. V primeru razpleta, da bi predsednik Evropske komisije postal špicenkandidat socialistov Frank Timmermans, bi se lahko Fajonova po strankarski liniji lahko nadejala ugodnega komisarskega mesta.
Fajonova sicer pravi, da bo čas za razprave o tem v prihodnjih dneh, si pa v SD prizadevajo, da bi bil prihodnji komisar nekdo, ki se je preizkusil na teh volitvah, da so ga imeli ljudje priložnost spoznati. "Jaz se ne bi toliko ukvarjal s tem, kdo je dobil koliko odstotkov, pomembno je, da pošljemo dobro ime," je pa je glede novega komisarskega imena po volitvah povedal predsednik vlade Marjan Šarec in dodal, da se bodo o tem pogovarjali, ko bo čas za to in bodo videli, do kakšnega imena lahko pridejo. LMŠ sicer nikoli ni pristala na formulo SD, da kdor bo dosegel boljši rezultat na volitvah, dobi pravico, da predlaga komisarsko ime.
Iz koalicijskih vrst je slišati, da si želijo za komisarskega kandidata človeka, ki ima reference in znanje. V tem krogu se poleg Tanje Fajon omenjata še njen strankarski kolega Milan Brglez pa tudi obramboslovec Klemen Grošelj. Vsi so se namreč preizkusili na volitvah. S tem se zmanjšujejo možnosti slovenske veleposlanice v Švici Marte Kos Marko, ki naj bi predsedniku vlade že jasno naznanila pripravljenost, da sprejme komisarske obveznosti.
Iz začetnih komisarskih preigravanj še enkrat več izhaja, da predlog Nove Slovenije iz časa volilne kampanje, ki predlaga, da bi vlada pri imenovanju komisarja iz Slovenije najprej pridobila pisno soglasje večine novoizvoljenih poslancev iz Slovenije v Evropskem parlamentu, nima podpore pri koalicijskih strankah. Da spreminjanje postopka imenovanja evropskega komisarja iz Slovenije ta hip ne pride v poštev, je že jasno povedal Šarec.