Janša leta 2007: "Pogled naprej je pogled navzven. H globalizaciji enakih priložnosti"

Kristina Božič
16.11.2018 12:51

Govor tedanjega slovenskega premierja na vrhu EU - Afrika decembra 2007, ki ga objavljamo v celoti, je govoril o pomenu globalnih dogovorov in enakopravnega sodelovanja, tako pri iskanju rešitev glede podnebnih sprememb kot glede migracij.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Janša
Robert Balen

Na zahtevo strank SDS, NSi in SNS se bo naslednjo sredo ob 10. uri začela izredna seja državnega zbora o globalnem dogovoru o varnih, urejenih in zakonitih migracijah, podporo kateremu je slovenska vlada že izrazila. Gre za pravno nezavezujoč dokument, ki želi ustvariti mednarodni okvir prihodnjega urejanja migracij.

Največja opozicijska stranka SDS dokumentu, ki naj bi bil sprejet decembra v okviru Združenih narodov v Marakešu, nasprotuje. Neutemeljeno trdi, da naj bi se z dokumentom ogrozilo evropsko kulturo in varnost Slovenije.

Danes je časnik Dnevnik spomnil na govor predsednika SDS iz leta 2007, ko je na Portugalskem napovedoval, da prihaja čas, ko se Evropa ne bo več ukvarjala samo sama s sabo. "Pogled naprej je pogled navzven. H globalizaciji enakih priložnosti in transparentnih, pravičnih trgovinskih pravil v okviru Svetovne trgovinske organizacije," je dejal pred 11 leti. "Če želimo polno izkoristiti globalizacijo v dobro našega partnerstva, je potrebno vključiti potenciale vseh. Vse ekonomije, evropske, afriške pa tudi tiste, ki imajo v zadnjem času najvišje rasti, morajo upoštevati načela soodvisnosti. Skupen izziv je najti način, da bo čim večji del vrednosti, ki jo največji in rastoči globalni akterji ustvarijo v Afriki, tam tudi ostal oziroma se bo tja tudi vrnil. To ni nujno le za izpolnitev Razvojnih ciljev tisočletja. Je tudi pot do Afrike kot enakovrednega partnerja Evrope pri sooblikovanju globalnih procesov."

Nenadno nenaklonjenost globalnim sporazumom in sodelovanju so v zadnjih mesecih razvile le nekatere evropske države s protimigrantskimi oblastmi in Združene države Amerike pod predsedstvom Donalda Trumpa. Protimigrantske politike so postale glavno orodje skrajno-desnih politikov na Zahodu za prevlado na političnem prostoru in v političnih debatah. A leta 2007 je predsednik SDS med drugim povedal tudi: "Ne smemo se navaditi na podobe obupanih in izčrpanih migrantov, pogosto naplavljenih na obale Sredozemlja. Te podobe pričajo o nekih drugih partnerstvih. Takšnih, ki izkoriščajo nesrečo drugih."

Novembrsko poročilo Transnacionalnega instituta Grajenje zidov (Building walls) opozarja, da evropska migrantska politika že od devetdesetih let dalje temelji na gradnji trdnjave in utrjevanju zidov na mejah EU. Migracij od zunaj se ne ureja, ampak se jih poskuša preprečiti. V tem času je EU zgradila več kot 1000 kilometrov zidov, s katerimi naj bi preprečila prihod razseljenih ljudi. "Evropske politike so postale vse bolj militarizirane, migracije pa se predstavlja kot grožnjo," opozarjajo evropski raziskovalci tudi na to, da se na afriške države prenaša obrambne in varnostne ukrepe, ki jih promovira tudi evropska in mednarodna varnostno-obrambna industrija. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta