Vlada je na četrtkovi seji sprejela odločitev, da še naprej podpira globalni dogovor OZN o varnih, urejenih in zakonitih migracijah, saj meni, da je sprejem dogovora pozitiven za Slovenijo. Dogovor je namreč tisti okvir, ki vsebuje elemente in ukrepe, ki bodo pripomogli k odpravi vzrokov nezakonitih migracij v izvornih državah. Slovenija ostaja tako v skupini 150 držav jedrne skupine, ki se zaveda, da so migracije globalni pojav, ki ga ne morejo rešiti same, temveč ga lahko upravljajo le s skupnimi močmi. Dogovora od začetka pogajanj ne podpirajo ZDA, da ga ne bodo podprle, pa so potrdile še Avstrija, Madžarska, Bolgarija in Češka ter nazadnje Estonija.
Globalni dogovor o migracijah ni pravno zavezujoč akt, pri čemer lahko vsaka država izvaja njegova določila v skladu z nacionalnimi interesi. Po besedah ministra za zunanje zadeve Mira Cerarja dogovor namreč eksplicitno poudarja suvereno pravico držav, da določajo lastno nacionalno migracijsko politiko, hkrati pa držav ne zavezuje k spremembam nacionalne zakonodaje in na noben način ne posega v njihovo ustavno ureditev. Globalni dogovor o migracijah ne vzpostavlja nobene nove kategorije migrantov niti ne vzpostavlja pravice do migriranja kot osnovne človekove pravice.
Dogovor OZN o migracijah:
- prvi medvladni dogovor o migracijah na mednarodni ravni, ki izpostavlja pomen mednarodnega sodelovanja za boljše upravljanje migracij v interesu držav, migrantov in skupnosti, ki jih gostijo
- državam priznava pravico in suverenost, da regulirajo mednarodne migracije in se borijo proti nezakonitim migracijam
- ne izenačuje nezakonitih in zakonitih migracij ter ne določa globalne pravice do migriranja
- naslavlja vprašanje vzrokov za migracije v izvornih državah