Opozicijska stranka SDS je danes obeležila 30. obletnico svojih začetkov. Ob tej priložnosti je pripravila slavnostno akademijo v Cankarjevem domu v Ljubljani. Dogodka se je udeležil kandidat Evropske ljudske stranke (EPP) za predsednika Evropske komisije na majskih evropskih volitvah Manfred Weber.
"Stranke SDS danes ne bi bilo brez poguma ustanovnih članov obeh naših predhodnic. Zagotovo ne bi obstajali in trajali 30 let brez dobre organiziranosti in sposobnosti preživetja v najbolj viharnih časih. Teh pa je bilo na naši poti na pretek. Že nastanek obeh predhodnic SDS so hoteli preprečiti s političnimi, administrativnimi in kazenskimi pritiski,“ je v govoru, trajajočem šolsko uro, izpostavil predsednik SDS Janez Janša. V njem je še med drugim dodal, da si danes nekdo, ki tistih časov ni doživel, težko predstavlja takratne razmere, kaotično zmes poguma, neizkušenosti, naivnosti vztrajnosti, vendar pa tudi močne vere v končni cilj. "Vrstile so se zmage in porazi, delale so se napake, tudi strateške. Vendar se pot nikoli ni izgubila izpred naših oči. Vedno smo našli to pot, tudi iz puščave, zablod, tranzicijskega močvirja, ki je v Sloveniji še vedno prisoten," je bil slikovit Janša.
V Evropi naj bi imeli vsi enake življenjske pogoje
Ob tem je še izpostavil, da ima stranka SDS za seboj osem zmag na volitvah (lokalnih, državnozborskih in evropskih), močne korenine v vseh delih države ter ugled in vpliv v sestrskih političnih družinah v svetu in Evropi. In da je bila tri desetletja neločljiv, velikokrat nosilni dejavnik slovenske osamosvojitve, boja za demokratično preobrazbo in odpravo drugo razrednosti ter ponovnega vstopanja Slovenije v zahodnoevropske civilizacijske tokove. Janša pa si je ob besedah - da je bila SDS tudi v času največjih napadov sposobna ravnanj, ki so omogočila ne samo 'stati in obstati', temveč tudi nadaljevati pot, pot zvestobe sebi, svojim vrednotam in Sloveniji-, prislužil aplavz (v nadaljevanju so mu navzoči še nekajkrat zaploskali).
Predsednik stranke se je še dotaknil totalitarizma, in sicer, da je Slovenska demokratska stranka za demokracijo in proti vsakemu totalitarizmu. V nadaljevanju je še dodal, da na tej osnovi so vedno in povsod pripravljeni sodelovati za blaginjo Slovenije z vsakomur, ki brez težav in dodatkov podpiše ta stavek, četudi se imenuje levi ali desni, socialni, krščanski ali liberalni demokrat.
"Rojstni dan SDS je dan, ko vržemo nekaj pogledov v preteklost, veliko v prihodnost," je še menil glavni govorec. Glede prihodnosti je dejal, da je čas, ki je pred Evropejci, tudi pred Slovenci, čas boja. "Čas boja za Evropo, za kakršno smo glasovali na referendumu 2003." Po njegovem prepričanju Evropa po finančni in migrantski krizi ter po Brexitu danes potrebuje predvsem politično stabilizacijo. Kar bo osrednji izziv mandata po majskih volitvah v Evropski parlament.
Weber, ki ga je prvak SDS napovedal kot prihodnjega predsednika evropske komisije, pa je poudaril, da bi morali v Evropi zagotoviti vsem enake življenjske pogoje, ko gre za delovna mesta, plačila... Po njegovem nihče v Evropi ne bi smel biti prisiljen, da zapusti svojo regijo le zaradi gospodarskih razlogov, da bi si našel drugje boljše življenje. Namesto ilegalnih migracij, se je zavzel za učinkovit nadzor mej. "Moramo vedeti, kdo je na evropskih tleh," je bil jasen Manfred Weber.