Jasno z Andrejem: Nevarne posledice strokovnosti

Na vreme se "spoznamo" vsi, operiramo z meteorološkimi pojmi, čeprav morda povsem napačno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Meteorologija ni lahka, fizika je marsikomu v šoli delala težave. A na to hitro pozabimo in skušamo vreme razumeti brez tega. 
EPA

Ljudje smo nagnjeni k stereotipom, k poenostavljanju. Seveda je vprašanje, ali pri tem kaj pridobimo ali izgubimo, ali komu naredimo krivico in podobno. Včasih je poenostavljanje potrebno, ker bi se sicer izgubljali v nepotrebnih podrobnostih in tratili čas. Toda kdo postavlja merila, kdo odloča o tem, kaj je bistveno in kaj je nepotrebna podrobnost? Večinoma to počnemo sami, vsak zase. Ker pa smo si različni, so seveda kriteriji raznoliki in nekatere stvari, ki so za nekoga nepotrebna podrobnost, so za drugega pomembne. Prepogosto si sami jemljemo pravico, da za drugega določimo, kaj je potrebno in kaj ne, sploh če gre za področje, kjer nismo doma, o katerem vemo premalo. Tako postajamo "strokovnjaki". Dostopnost do velike količine podatkov nam daje občutek, da lahko pridemo vsemu do dna. A pogosto samo dejstva niso dovolj za to, ampak moramo imeti znanje, da ta dejstva ustrezno zložimo, sestavimo v končni zaključek, kar pa lahko zahteva specifično usposobljenost. Te nam množica informacij ne more vedno dati. A ker imamo v povprečju kar visok ego, si le težko priznamo, da pa morda vendarle nismo vsevedi oziroma da se pač na nekatere stvari čisto nič ne spoznamo.

Morda je to najbolj očitno prav pri najbolj konkretnih stvareh, kot je, na primer, električna napeljava. Kajti posledice naše "strokovnosti" so lahko kar nevarne, če ne vsaj materialno škodljive. Podobno je v primeru, ko nam začne nagajati računalnik. Zelo verjetno bomo poiskali nekoga, ki se s tem ukvarja, saj bi nam vsaj veliko časa pobralo, če bi se hoteli poglobiti v to kar sami. A bolj ko stvari postajajo neotipljive, nematerialne, težje je postavljati mejo, težje je ugotoviti, do kod sega naše znanje, in morda nehote, brez kakšnega namena, dobimo občutek, da je tisto, kar znamo, dovolj za to, da povsem zaupamo svojim argumentom in začnemo prepričevati druge o svojem prav. Primer? O, kar nekaj vam jih lahko povem.

Kot meteorolog lahko začnem kar pri vremenu. Na vreme se "spoznamo" vsi, operiramo z meteorološkimi pojmi, čeprav morda povsem napačno. Meteorologija ni lahka, fizika je marsikomu v šoli delala težave. A na to hitro pozabimo in skušamo vreme razumeti brez tega. Pa ne gre povsem, verjemite mi. Zato tudi nastajajo tako absurdni zaključki pri raznih teorijah zarote, ki nimajo nikakršne naravoslovne osnove. A če ti je fizika španska vas, se ti ne bo zdelo nič sumljivega. Drug primer je šolski. Učiteljski poklic je postal skoraj psovka, vsak od nas ve bolje, kako je treba poučevati mladino. Poznam primer, ko je neki starš rekel profesorici, da je on končal srednjo šolo in da že dobro ve, kako je treba učiti matematiko. Takih staršev je, žal, vse več. In tako dalje. Skratka, manjka nam malo samokritičnosti, ponižnosti, sposobnosti priznati si, da v današnjem svetu, ko je človeškega znanja res ogromno, ne moremo biti kot tisti renesančni polihistori, ki so bili strokovnjaki na mnogih področjih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta