(JAVNO MNENJE) Opozicija z večino, Fajonova dvignila SD

Rok Kajzer Rok Kajzer
15.06.2020 03:00

Če bi bile volitve v nedeljo, bi imela opozicija večino v parlamentu. Desusa ne bi potrebovali.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Rezultati junijske javnomnenjske raziskave bi vladno koalicijo morali resno skrbeti. Še prejšnji mesec bi, če bi bile volitve, lahko oblikovali tesno parlamentarno večino. Tokrat bi jo s kar 48 poslanskimi mesti oblikovala opozicija. Pomoči Desusa, denimo, sploh ne bi potrebovali. Vlada tudi ni popravila podpore in je daleč od rekordne aprilske, ko je bila skoraj 65-odstotna. Danes je nekaj več kot 48-odstotna, kar ni malo, a je odstotek tistih, ki sodijo, da vlada dela neuspešno, še naprej zelo visok - skoraj 46 odstotkov. SDS je na lestvici strank sicer še naprej na prvem mestu, a se ji podpora pomembneje ne zvišuje. Koalicijske partnerice pa doživljajo usodo, kot so jo partnerice SDS že v prejšnjih vladah Janeza Janše - ostajajo v senci velike stranke in zgubljajo priljubljenost. Desusu Aleksandre Pivec in NSi Mateja Tonina je podpora šla navzdol. SMC Zdravka Počivalška ostaja globoko pod odstotkom in je zagotovo "mrtva stranka", ki bi jo lahko rešil le še čudež. To je za Janšo dobra novica, saj SMC koalicije zagotovo ne bo zapustila, ker bi stranka v primeru predčasnih volitev, skupaj s Počivalškom, končala na smetišču parlamentarne zgodovine.

SD druga najmočnejša stranka

SDS v zadnjih treh mesecih ni povečala podpore in ostaja pri 22 odstotkih. Druga največja koalicijska stranka, SMC, kot zapisano, ostaja blizu ničle, NSi je padla pod 4 odstotke, Desus pa pod 3. Obe stranki sta na robu vstopa v parlament. Po izračunu sedežev bi jih NSi dobila 5, Desus pa 4. Skupaj z 31 poslanskimi mesti SDS bi imeli skupaj le 40 poslancev. V enem mesecu so izgubili kar šest poslanskih mest.
Opoziciji ta mesec kaže bistveno bolje in to predvsem po zaslugi SD Tanje Fajon in ne glede na to, da je LMŠ javnomnenjsko zdrsnila in se poslovila od statusa druge najmočnejše stranke v državi. Če bi bile volitve v nedeljo, bi opozicija, če bi se dogovorila za sodelovanje po formuli SD+LMŠ+Levica, zbrala 48 poslanskih mest in bi lahko oblikovala vlado. SAB Alenke Bratušek v parlamentu ne bi bilo, Desusa pa ne bi potrebovali. LMŠ Marjana Šarca je edina (če izvzamemo SNS) od opozicijskih strank, ki ji je podpora padla. Zaradi padca je torej tretja najmočnejša stranka, za SD, ki je bistveno zboljšala svoj rezultat in se z 8 odstotkov dvignila na več kot 15. Odstop Dejana Židana in potrditev Fajonove za vodjo stranke očitno daje rezultate.

Fajonova in Gantar na vrh

Zatresla se je tudi lestvica najbolj priljubljenih politikov. Maja se je Šarec znova vrnil na drugo mesto, a ne za dolgo. Kljub večji podpori sta ga na četrto mesto potisnila predsedujoča SD Fajonova in novouvrščeni na lestvici, zdravstveni minister Tomaž Gantar. Epidemija očitno vpliva na položaje zdravstvenih ministrov na lestvici, saj je skok na drugo mesto marca uspel tudi bivšemu ministru Alešu Šabedru. Predsednik Borut Pahor ostaja trdno na vrhu, prvo peterico pa zaključuje nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak.

Zaprite trgovine

Anketirance smo tokrat vprašali še, ali podpirajo nedeljsko zaprtje trgovin. Skoraj plebiscitarna večina - 87 odstotkov - je temu naklonjena. Zanimivo je, da zaprtje podpirajo tri četrtine tistih, ki sicer ob nedeljah nakupujejo. Najbolj so zaprtju naklonjeni v Desusu, SAB in SDS, podpora pa je zelo visoka tudi pri volivcih vseh drugih strank, razen SNS. Osemdeset odstotkov volivcev te stranke je zoper zaprtje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta