"Jaz sem vedno gospa Karin, kolega pa profesor Novak"

Franja Žišt Franja Žišt
17.12.2018 18:00

Bolj kot osredotočati se na ženske bo treba o enakih možnostih vzgajati mlajše generacije, so razmišljali v razpravi o ženskah v gospodarstvu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Šefi ocenjujejo enako ustvarjalnost sodelavk slabše kot ustvarjalnost sodelavcev, kar se pozna pri napredovanju in nagrajevanju.
Robert Balen

"Zakaj imamo ženske še vedno toliko izzivov, čeprav smo naredile vse, kar so nam včasih očitali, da nam manjka?" se je na razpravi o ženskah v krožnem gospodarstvu, znanosti in družbi, ki je potekala na Gospodarski zbornici Slovenije, spraševala generalna direktorica GZS mag. Sonja Šmuc. Četudi danes ženske dosegajo enakovredno izobrazbo kot moški, smo še vedno priča dvojnim standardom, je opozorila Šmučeva.
Raziskovalci ugotavljajo, da je kreativnost identičnih rešitev v arhitekturi ocenjena različno, kadar neko delo predstavijo kot delo moškega ali ženske, delo slednjih je ocenjeno kot manj kreativno. Tudi sicer šefi ocenjujejo enako ustvarjalnost sodelavk nižje v primerjavi s sodelavci, kar se pozna pri napredovanjih in nagrajevanjih. Kandidati s popolnoma enakim življenjepisom imajo za zaposlitev različne možnosti, ko je znan tudi njihov spol. "Dr. Aleksandra Kanjuo Mrčela pri študijah spola študentom vsako leto da za oceniti seminarsko nalogo, enkrat pove, da jo je napisal Marko, drugič Mojca. Medtem ko Marko običajno dobi osmico, Mojca komaj zdela s šestico. Pomembno je vedeti, da gre večinoma za pogled mlajše generacije žensk, torej je dvojni standard tako vcepljen v družbo, da se ga tudi same ne zavedamo," je dejala Šmučeva. "Jaz sem vedno gospa Karin, kolega pa profesor Novak," je potrdila besede predhodnice in na dvojne standarde opozorila nekdanja prorektorica za znanstvenoraziskovalno dejavnost z mariborske univerze dr. Karin Stana Kleinschek.
Da pa vendarle morda ni rešitev v osredotočanju zgolj na ženske, so si bile edine govornice, poleg omenjenih še članica komisije za enake možnosti pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport dr. Urša Opara Krašovec in koordinatorica SRIP - Krožno gospodarstvo dr. Dragica Marinič. Usmeriti se bo treba v vzgojo mlajših generacij. Če je danes že samoumevno, da so moški pri porodu, da koristijo očetovski dopust, bo treba v prihodnje poskrbeti, da bodo še bolj vključeni v dejavnosti ob družinskem ognjišču, kjer se bo delo enakovredno delilo na vse, se je glasila ena izmed ugotovitev v razpravi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta