Je vaše mesto dovolj pametno?

Vsebino omogoča A1 Vsebino omogoča A1
14.04.2020 00:00

Občina, ki pristopi k projektu pametnega mesta, dobi dostop do digitalne platforme, preko katere lahko spremlja podatke, zajete s tipali za različne namene uporabe

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Z razvojem informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) ne postajajo vedno pametnejši le naši telefoni in druge mobilne naprave, temveč tudi naša mesta. Napredni projekti, ki uporabljajo tako imenovani internet stvari, lahko izboljšajo kakovost bivanja na območju mest s spodbujanjem trajnostnega razvoja, obvladovanjem obratovalnih stroškov in vplivov na okolje.

Shutterstock
Občina, ki pristopi k projektu pametnega mesta, dobi dostop do digitalne platforme, preko katere lahko spremlja podatke, zajete s tipali za različne namene uporabe.

Okolijske nadzorne postaje, nameščene v mirujočem položaju ali na vozilih javnega potniškega prometa, denimo spremljajo razmere v okolju s tem, da merijo specifične koncentracije plina in delcev v ozračju. Prometne tokove spremljajo video viri, usmerjeni na prometne poti, ki omogočajo anonimizirano štetje prometa in analizo v realnem času. Parkirni senzorji na parkiriščih ugotavljajo in v realnem času sporočajo zasedenost parkirnih mest.

  • Senzorji na smetnjakih, ki merijo raven napolnjenosti zabojnikov za odpadke, denimo omogočajo pametno upravljanje z odpadki. Zagotavljajo vpogled, katere zabojnike je treba izprazniti, da bi se izognili nepotrebnim odvozom smeti ali preveč napolnjenim smetnjakom. Sistem omogoča tudi optimizacijo odvoza do nivoja posameznega vozila oziroma voznika.
Shutterstock
  • K višji kakovosti bivanja in boljši izrabi energije prispeva tudi pametna razsvetljava, ki zagotavlja najbolj učinkovito osvetljenost javnih površin. Svetilke so opremljene s tipalom, ki lahko zazna prisotnost in hitrost predmetov v neposredni bližini posameznega droga javne razsvetljave. Glede na tip svetilke je možna tudi vgradnja polnilnika za električno vozilo, naprave za klic v sili in podobno.

Vsi podatki, zbrani z naštetimi senzorji, so dostopni na nadzorni plošči, ki v različnih pogledih prikazuje trenutno stanje pametnega mesta v realnem času in na uporabniku prijazen način. Prav tako se shranjujejo podatki za izvedbo časovnih analiz. Vpeljava digitalne platforme in nadzorne plošče obsega centralni sistem upravljanja in povezljivosti, ki je tehnološko neodvisen in povezljiv ter razširljiv z vsebino zrelih primerov uporabe.

Rešitev, ki je namenjena mestom, občinam in regijam in omogoča celostno upravljanje javne infrastrukture, okoljskih dejavnikov, energije, javnega prevoza ter uvedbo mestne digitalne kartice, je za slovenske občine razvilo podjetje A1 v sodelovanju s podjetji 2Mobile, Palisada sistemi, Olaii, Avera, EcoMobile, SmartSense in drugimi.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.