Predsednik vlade Janez Janša je v DZ v odgovoru na poslansko vprašanje pojasnil, da bi se sicer Slovenija lahko odločila, da registrira cepivo Sputnik V z lastnimi regulatornimi organi, torej mimo odločitve Evropske agencije za zdravila (Ema), a bi tak postopek trajal dlje kot pri Emi.
Poslanec SNS Zmago Jelinčič je Janšo spraševal, kako daleč je slovenska vlada v dogovorih za dobavo ruskega cepiva Sputnik in ali bi lahko to cepivo proizvajali v Slovenija, denimo v Krki.
Janša je odgovoril, da je Slovenija odvisna od mnenja Eme, ki opravlja redni pregled tega cepiva. Pot mimo mnenja Eme sicer obstaja, lahko bi redni pregled po predpisanem postopku cepiva opravila Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), a bi to trajalo lahko mesece ali leta. Tako ni nobene teoretične možnosti, da bi JAZMP opravil pregled cepiva prej kot Ema, je pojasnil Janša.
Vsaka država se sicer lahko odloči, da cepivo uporabi ne glede na teste, pravila in postopke, ampak zaenkrat tega še ni storila nobena, je dejal. Madžarska je sicer spremenila nacionalno zakonodajo in v skladu z njo odobrila cepivo Sputnik, a sedaj na Madžarskem zelo malo cepijo s tem cepivom. Glavni problem je, da cepiva ni na voljo za dobavo, saj imajo enake težave kot drugi proizvajalci, to so proizvodne zmogljivosti. Na svetovnem trgu je naročenih 800 milijonov odmerkov tega cepiva, dobavljenega pa je bilo le 10 milijonov, je povedal premier.
Tudi če bi Slovenija naročila to cepivo na lastno pest, je vprašanje, kdaj bi dobila prve količine, je dejal premier. In tudi če bi vzpostavili lastno proizvodnjo cepiva, to verjetno ne bi vplivalo na ustavljanje epidemije covida-19 v prvi polovici leta, kar je ključno. Zato upa, da se bodo proizvodne kapacitete proizvajalcev cepiv, ki so bila že odobrena v EU ali pa še bodo, čim bolj krepile, da bodo države EU prišle do čim več odmerkov. Opozoril je, da cepiva proti covidu-19, ki so učinkovita danes, morda jeseni ne bodo več zaradi različic virusa.
Ob tem je poudaril, da so bila cepiva, ki jih uporabljamo v Sloveniji, preizkušena in varna. Tudi vse primere neželenih dogodkov po cepljenju sproti analizirajo.
Proizvajalci Sputnika V EU očitajo pristranskost
Proizvajalci ruskega cepiva proti covidu-19 Sputnik V evropskemu komisarju za notranji trg Thierryju Bretonu očitajo pristranskost, potem ko je ta v pogovoru za francosko televizijo TF1 v nedeljo zvečer izjavil, da Evropska unija tega cepiva "absolutno ne potrebuje".
Komisar je med drugim še dejal, da imajo Rusi težave s proizvodnjo Sputnika V in bodo zato verjetno potrebovali pomoč EU. "Če jim bomo morali zagotoviti eno ali dve tovarni za izdelavo, zakaj ne, a trenutno so prioriteta Evropejci," je dodal.
Ruski sklad za neposredne naložbe (RDIF), ki je finančno podprl razvoj Sputnika V, je Bretona zato že obtožil, da je "očitno pristranski" in nenaklonjen temu cepivu, zato ker je rusko.
"Dragi komisar Breton, prosim prenehajte biti pristranski. Evropejci želijo izbiro varnih in učinkovitih cepiv, ki je doslej niste uspeli zagotoviti," so mu sporočili preko Twitterja in dodali še, da je njihovo cepivo dovoljeno že v 54 državah.
Če je komisarjevo mnenje tudi "uradno stališče EU", ga prosijo, da jih o tem obvesti, saj v tem primeru zaradi političnih predsodkov ni nobenega razloga za njihovo vztrajanje pri pridobivanju dovoljenja za uporabo s strani Evropske agencije za zdravila (Ema). Potem bodo, kot so zapisali, "raje reševali življenja v drugih državah".
Ruski predsednik Vladimir Putin je komentar predstavnika Evropske komisije o Sputniku V danes označil za nenavadnega. Na srečanju o cepljenju proti covidu-19, ki ga je neposredno prenašala televizija, je poudaril, da nikomur ničesar ne vsiljujejo. Po njegovem se ob takšnih izjavah uradnih oseb postavlja vprašanje, čigave interese ščitijo - interese farmacevtskih podjetij ali državljanov evropskih držav.
Ema je pogojno dovoljenje za promet sicer doslej izdala štirim cepivom, nazadnje cepivu ameriškega podjetja Johnson & Johnson. Tekoči pregled Sputnika V je agencija začela 4. marca in takrat sporočila, da bo ocenila njegovo skladnost z običajnimi standardi EU glede učinkovitosti, varnosti in kakovosti.
Po dosedanjih ugotovitvah je cepivo varno in naj bi bilo več kot 90-odstotno učinkovito.
Ruski minister za zdravje Mihail Muraško je na omenjenem srečanju s Putinom danes sporočil, da bodo strokovnjaki Eme 10. aprila obiskali Rusijo, da bi pregledali klinične preizkuse tega cepiva, ki so jih izvedli v Rusiji.
Putin, ki je poudaril, da je cepljenje prostovoljna odločitev vsakega posameznika, je še napovedal, da se bo proti covidu-19 cepil v torek. S katerim cepivom, ni povedal. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je sporočil, da se bo cepil z enim od treh ruskih cepiv in da se ne bo cepil javno. (STA)