Kateremu cepivu Slovenci najbolj zaupamo in kateremu najmanj? To je pokazala regionalna raziskava ...

STA, VČ
16.03.2021 19:37
V Sloveniji najbolj zaupamo cepivu Pfizerja in BioNTecha, na drugem mestu je cepivo proizvajalca Johnson& Johnson. Cepivo Pfizerja in BioNTecha je na prvem mestu tudi na Hrvaškem, v BiH pa na drugem.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je ilustrativna.
Reuters

Cepivoma Moderne in AstraZenece anketiranci v Sloveniji in na Hrvaškem zaupajo približno enako, po drugi strani pa sta nižje uvrščeni v Srbiji in BiH. Vendar pa v družbi Valicon izpostavljajo, da je bila meritev izvedena pred zaustavitvijo cepljenja s tem cepivom v Avstriji in zatem v nekaterih drugih državah, tudi v Sloveniji.

Rusko cepivo Sputnik in kitajska cepiva se v Sloveniji uvrščajo na konec lestvice, saj sputniku zaupa 16 odstotkov in kitajskim cepivom le pet odstotkov vprašanih. Najbolj pa mu zaupajo v Srbiji, kjer ga je 30 odstotkov vprašanih navedlo kot cepivo, ki mu najbolj zaupa, še dodatnih 34 odstotkov pa jih je odgovorilo, da zaupajo tudi temu cepivu. V Srbiji sta zelo priljubljeni tudi kitajski cepivi Sinovak in Sinopharm, ki sta pri njih tako kot kot cepivo Sputnik že dostopna.

Sputnik se na prvo mesto uvršča tudi v BiH, čeprav pri njih tako kot nobeno drugo tudi to cepivo ni dostopno. Kot prvo izbiro ga je navedlo 31 odstotkov vprašanih. Na Hrvaškem se uvršča na drugo mesto, čeprav ni dostopen niti pri njih. Kar 13 odstotkov vprašanih ga je navedlo kot prvo izbiro.

Približno tretjina vprašanih v Sloveniji in na Hrvaškem ne zaupa nobenemu cepivu, v BiH je takšnih četrtina, v Srbiji pa petina.

Raziskovalci so spraševali tudi, ali se vprašani nameravajo cepiti. V Sloveniji je za cepljenje 56 odstotkov vprašanih, kar je odstotno točko manj kot pri zadnji meritvi. Na Hrvaškem je delež tistih, ki so se že cepili ali se še nameravajo, tri odstotne točke nižji. V Srbiji pa izstopa delež že cepljenih, kar 19 odstotkov, še dodatnih 35 odstotkov vprašanih pa se še namerava cepiti. V BiH se je zaenkrat cepil le en odstotek vprašanih, a po drugi strani bi se jih kar 61 odstotkov zagotovo ali verjetno cepilo, čeprav ta država še nima cepiva.

Valicon je raziskavo izvedel od 4. do 7. marca, v Sloveniji pa je sodelovalo 506 vprašanih. Podobno število sodelujočih je bilo v ostalih treh državah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta