Potem ko smo v Večeru objavili članek o izredni odpovedi delovnega razmerja zaposlenemu Andražu Nemcu, ki je tudi član sveta delavcev in kandidat za delavskega direktorja, zaradi domnevnega napada na informacijski sistem v ljubljanskem javnem podjetju Vodovod kanalizacija Snaga, v katerem smo želeli zapisati tudi odgovore podjetja, ki ga vodi Krištof Mlakar, smo te po dobrem tednu dni le prejeli. Nemca so odpustili, ker je na začetku epidemije marca lani z domačega računalnika preko vmesnika testno dostopal do službenih datotek, ob čemer naj ne bi imel privolitve delodajalca.
Na vprašanje, kako odgovarjajo na očitke, da naj bi zamudili roke za sprožitev postopka odpovedi delovnega razmerja, odgovarjajo, da rokov za podajo izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi niso zamudili: "Postopek je bil voden v skladu z določili ZDR-1, torej v skladu s predvidenim postopkom in v odprtih rokih." Ob tem odvetnica Katarina Nemec iz odvetniške pisarne Trpin & Nemec v zagovoru zaposlenega Andraža Nemca pojasnjuje, da je delodajalec za domnevno kršitev izvedel že marca 2020, zato mu po enem letu ne more podati izredne odpovedi, saj bi bila taka odpoved nezakonita. Tudi če bi delodajalec dokazal, da za domnevno kršitev ni vedel, mu zaradi poteka šestmesečnega objektivnega roka po 2. alineji 1. odstavka 110. člena ZDR-1 ne more podati izredne odpovedi.
Zavračajo očitke o onemogočanju delavskega soupravljanja
Na vprašanje, kako pojasnjujejo dejstvo, da naj bi se za odpoved delovnega razmerja odločili, potem ko je Andraž Nemec kandidiral za delavskega direktorja in od te namere ni odstopil ter jo je želel uveljaviti po sodni poti, kar je po mnenju njegovih pravnih zastopnikov privedlo do nasprotujočih stališč med njim in direktorjem Krištofom Mlakarjem, odgovarjajo: "Odločitev za odpoved pogodbe o zaposlitvi je bila sprejeta po tem, ko je delodajalec izvedel za storjeno kršitev. Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi Andražu Nemcu izhaja iz njegovega delovnega razmerja in nima nobene zveze z njegovo funkcijo predsednika sveta delavcev in kandidaturo za delavskega direktorja v tej družbi. Razlog za odpoved je hujša kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja, ki ima znake kaznivega dejanja, zaradi česar je delodajalec sprožil postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi."
Zavračajo tudi očitke, da naj bi bil direktor Krištof Mlakar onemogočal delavsko soupravljanje, saj da s svetom delavcev ves čas sodeluje in se skupaj z vodji sektorjev redno udeležuje sej sveta delavcev, kjer se konstruktivno, transparentno in v skladu z zakonodajo razrešujejo vsa odprta vprašanja. Pravni zastopniki Andraža Nemca ob tem pojasnjujejo, da obstaja velika verjetnost, da je dejanski razlog za podano izredno odpoved v tem, da želi delodajalec delavca onemogočiti v nadaljnjem delu, ki ga opravlja kot predstavnik delavcev, in v prizadevanju za uveljavitev pravic delavcev pri upravljanju, kar je nezakonit odpovedni razlog.
"Verjamem, da jih moti moja prisotnost v službi"
Na vprašanje, ali bodo odpuščenemu delavcu v roku 30 dni, kolikor mu zakonodaja še dovoljuje, omogočili, da deluje kot predstavnik sveta delavcev, pa odgovarjajo pritrdilno. Ko smo o tem povprašali Andraža Nemca, nam je dejal, da še ni čisto tako, saj je včeraj preko odvetniške pisarne Bohl prejel odgovor podjetja, v katerem se ne strinjajo, da bi bil Nemec v tem času prisoten na delu, ker bi, kot so zapisali, "lahko njegova prisotnost ovirala normalen oziroma običajen potek delovnega procesa, obstaja pa tudi resna nevarnost, da bi kršitve ponavljal". Nemec je te očitke zavrnil kot absurdne: "Verjamem pa, da jih moti moja prisotnost v službi kot delavskega predstavnika."
Da bi zadostili zakonodaji, ga želijo namestiti na lokacijo nekdanjih prostorov Snage v Povšetovi ulici 6 v Ljubljani, ki je prodana in predvidena za rušitev. Zaradi epidemije jo začasno uporabljajo za nekaj garderob za zaposlene na Snagi, čez dan pa tam, kot pravi Nemec, razen varnostnika ni nikogar, s katerimi bi se lahko kot delavski predstavnik posvetoval. In še za to naj bi mu dali na razpolago le 14 ur, ker se po njihovem funkcija predsednika sveta delavcev ne opravlja vsakodnevno s polnim delovnim časom, zato so ga podučili še, da naj skrbno načrtuje svoje sestanke z zaposlenimi.