Evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni) je sporočil, da je prejel odgovor predsednika Evropske komisije Junckerja, da pisma slovenskih evropskih poslancev izpred dobrega mesca dni ne bo komentiral, saj da je zadeva trenutno v postopku pred Sodiščem EU. Juncker se v kratkem pismu sklicuje na to, da je Slovenija julija letos vložila tožbo proti Republiki Hrvaški zaradi neizpolnjevanja obveznosti na podlagi Pogodbe o delovanju EU.
{twitter}https://twitter.com/isoltesEP/status/1057225570625429504{/twitter}
Za kaj gre? Potem ko je nemški tednik Der Spiegel sredi septembra na svoji spletni strani objavil osem strani dolgo mnenje pravne službe Evropske komisije, v katerem je zapisano, da večina trditev, ki jih je v predlogu tožbe predstavila Slovenija glede kršitev prava EU s strani Hrvaške, drži in da bi morala Evropska komisija prevzeti tožbo proti Hrvaški, je kmalu za tem reagirala polovica slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu in na predsednika Evropske komisije Junckerja naslovila pisni poziv, da od Hrvaške zahteva spoštovanje vladavine prava in implementacijo arbitražne razsodbe.
Na Šoltesovo pobudo so Franc Bogovič (EPP), Tanja Fajon (S&D) in Ivo Vajgl (ALDE) Junckerja, ki politično sodi v Evropsko ljudsko stranko (EPP,) precej ostro pozvali, da pritisne na Hrvaško, predvsem pa na hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, ki v vrstah Evropske ljudske stranke velja za tesnega Junckerjevega političnega zaveznika. Politično odločitev, da Evropska komisija ne upošteva mnenja svoje pravne službe, mnogi pripisujejo prav uspešnemu Plenkovićevemu lobiranju pri Junckerju.
Predstavniki neformalne arbitražne koalicije štirih različnih političnih skupin v Evropskem parlamentu so trdili, da v pravnem in političnem smislu ni alternative implementaciji arbitražne odločbe, v pozivu pa izražajo skrb nad tem, da se je Juncker kot predsednik Evropske komisije odločil, da prezre mnenje svoje pravne službe, in mu očitajo, da je celo preprečil vsakršno razpravo na to temo na kolegiju komisarjev. Poslanci so Junckerja tudi spomnili, da je arbitražna odločba končna in zavezujoča, ter dodajajo, da še zdaleč ne gre zgolj za bilateralno vprašanje, temveč za vprašanje, ki se tiče vse Evropske unije.
Na omenjeno pismo pa so se kritično odzvali evropski poslanci iz vrst SDS Patricija Šulin, Romana Tomc in Milan Zver, ki prav tako kot Juncker pripadajo družini EPP. Poslanci SDS v Evropskem parlamentu, ki se niso pridružili pismu, so namreč prepričani, da naslovnik ni pravilno izbran, saj je v Evropski komisiji za vprašanje arbitraže in spoštovanja pravne države pristojen prvi podpredsednik komisije, socialist Frans Timmermans. Poslanci SDS so še menili menijo, da tudi poziv slovenski komisarki Violeti Bulc ne bi škodil, saj je edina vedela za pravno mnenje, pa ni ustrezno ukrepala.