Interes za vojaški poklic je stalen, pričajo raziskave med mladimi, navadno je med anketiranimi srednješolci od 20 do 30 odstotkov takšnih, ki izrazijo zanimanje. A to prav nič ne olepšuje skorajda črne statistike zaposlovanja v Slovenski vojski (SV), kjer se že dalj časa soočajo s trendom usihanja števila pripadnikov. V letošnjem letu se je v SV zaposlilo 109 pripadnikov, v istem obdobju jih je odšlo 292. Da bi se interes za opravljanje poklica vojaka torej prelevil v akcijska dejanja oziroma zaposlitve, bo potrebnih nekaj korenitih sprememb, pravi stroka, na drugi strani pa tudi z ministrstva za obrambo dajejo signale zavedanja problematike in blaženja njenih učinkov, ki dolgoročno ne bi pomenili kaj drugega kot popolno opustošenje že precej načetega nabora pripadnikov SV.
Prihodnost vojaka še vedno neznanka
Negotova prihodnost je med poglavitnimi razlogi za odhod iz vojske, nam razlaga sogovornik, ki ne želi biti imenovan, se je pa pred petimi leti tudi on zaradi tega odločil za menjavo poklica. Kljub temu da je bil kar deset let pripaden ne samo poklicu, ampak tako rekoč življenju vojaka, odhajal je tudi na misije na Kosovo, bi bilo takrat pri njegovih 40 letih vsako leto več v vrstah SV samo še stopanje v neznano, nam razlaga. "Motivirali so nas s šolo za podčastnike, hkrati pa se je starostna meja zniževala, tako da so na koncu pač rekli, žal ste prestari," razlaga sogovornik, ki kot največjo skrb nekdanjih kolegov izpostavlja vprašanje, kam po 45. letu.
292
pripadnikov SV je odšlo letos, 109 je bilo zaposlitev
Sindikat o "diskriminaciji vojaških oseb"
"Prepričani smo, da si slovenski vojaki odnosa do njih, ki smo mu priča, zagotovo ne služijo," so se nedavno vnovič oglasili s Sindikata vojakov Slovenije. Nazadnje so se z zapisom odzvali na izplačilo plač, pri čemer so po novembrskem dvigu plač javnim uslužbencem izostali pripadniki SV. Le peščica jih je prejela višje plače, velika večina pa ne, "kot da pripadniki ne sodimo v plačni sistem javnega sektorja". Tovrstno početje so označili za "novo diskriminacijo vojaških oseb".
Nekdanji vojak kot največjo skrb nekdanjih kolegov izpostavlja vprašanje, kam po 45. letu.
V največji zagati so zlasti tisti, ki nimajo dosežene pete stopnje izobrazbe.
Načeto kadrovsko stanje je posledica v preteklosti sprejetih preostrih pogojev za pridružitev.
V zadnjih petih letih 35 odstotkov kandidatov ni izpolnilo vstopnih pogojev.