Kaj bo ob krizi v gospodarstvu s plačami delavcev

Nina Ambrož Nina Ambrož
06.05.2020 06:31

Četrtina podjetij napoveduje odpuščanje zaposlenih. O zniževanju plač še ne govorijo, o težavah z izplačili pa že.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Talumu napovedujejo, da bodo novi realnosti predvsem prilagodili optimalni obseg podpornih in storitvenih dejavnosti ter se posluževali fleksibilnejših oblik dela. 
Janko Rath

Zaradi epidemije novega koronavirusa skorajda zanemarljiv delež podjetij nima in niti ne pričakuje težav, večina se jih zaradi spremenjenih mikro- in makroekonomskih okoliščin sooča z motnjami v poslovanju, upadom prihodkov, manjšim obsegom naročil, hudimi likvidnostnimi težavami in drugimi problemi. Po anketi, ki jo je med svojimi člani izvedla Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), le pet odstotkov mikro in malih podjetij ne pričakuje težav, med srednjimi in velikimi podjetji je takšnih osem odstotkov.
Krize običajno gredo po ciklični poti, ki zareže tudi v stroške dela - nižanje plač in odpuščanje zaposlenih. Čakanju na delo doma nemalokrat sledi odpuščanje. Pošiljanje ljudi na cesto je v Evropi že dejstvo, na to se pripravljajo nemška podjetja, je pred dnevi opozoril inštitut Ifo. V Sloveniji med odmevnimi, množičnimi odpuščanji izstopa Gorenje, ni pa edino. Težave pri izplačilih plač se tudi že dogajajo. Kaj bazenu zaposlenih napovedujejo podjetja in kaj bo s plačami?

Razmišljajo o fleksibilnih zaposlitvah

Več kot polovica vseh v anketi GZS sodelujočih podjetij, tako velikih in srednjih kot malih in mikro, je odgovorila, da se bodo odločila za instrument čakanje na delo doma. To je, sodeč po aprilskih podatkih, doletelo skoraj 300 tisoč Slovencev, kar predstavlja približno tretjino delovno aktivnih. Število čakajočih bi se glede na razmere lahko še povečevalo, so napovedali anketiranci, resda pred rahljanjem omejitvenih ukrepov.

Znižali prejemke nadzornikov

Dobra četrtina (26 odstotkov) velikih in srednjih podjetij, ki jih je anketirala GZS, naj bi zaradi covida-19 odpustila več kot 20 odstotkov zaposlenih. Manjši delež podjetij, en odstotek vprašanih, namerava odpustiti več kot 30 odstotkov zaposlenih. Panoge, ki so najbolj na udaru in napovedujejo zmanjšanje zaposlenih, so kovinska industrija, kemijska industrija, trgovina in gradbeništvo. Med mikro in malimi podjetji devet odstotkov vprašanih načrtuje odpustiti več kot 30 odstotkov zaposlenih (višji delež prevladuje med industrijskimi podjetji kot med storitvenimi). Štirinajst odstotkov mikro in malih podjetij naj bi odpustilo več kot deset odstotkov delavcev.

Kaj bo, ko se sprostijo speči stečaji

V gostinstvu in turizmu so plače že sedaj minimalne. Rok Ponikvar, direktor Sloresta, ki ima 130 restavracij po Sloveniji in z malicami oskrbuje šole, prizna, da 50 zaposlitev za določen čas (skupno 700 zaposlenih) zaradi koronske stiske niso podaljšali. Niti ne ve, ali in kdaj bi koga od teh delavcev lahko spet angažirali. "Bili smo super zdravo podjetje z A-boniteto in brez kreditov, vendar bomo morali vzeti zajetne kredite, da bomo imeli vsaj za plače in preživeli, ker pomoč države ni takšna, kot se kaže." Ponikvar napoveduje nadaljnje usihanje panoge, četudi se življenje utirja v običajne čase, ker bodo stroški višji, trošenje bo manjše, drugačne bodo postrežba in metode prehranjevanja, meni. Izpostavi pa še en speči problem – stečaje, ki so bili zamrznjeni do včeraj: "Bojim se, da jih bo ogromno."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta