"Ni šlo brez napetosti in način, na katerega so gostje, komisarji in predsednica komisije artikulirali svojo zaskrbljenost zaradi znanih problemov, kot sta nespoštovanje zakonitosti in evropskih vrednot, kaže na to, da Slovenija začenja problematično predsedovanje. To je nekaj, česar si najbrž nihče v Sloveniji ni predstavljal in ni želel," meni nekdanji politik in evropski poslanec Ivo Vajgl. Po njegovem bi vlada Janeza Janše, ki je od Portugalske prevzela krmilo predsedovanja Svetu Evropske unije za prihajajoče polletno obdobje, morala spoznati, da se njene interpretacije problemov močno razlikujejo od stališč, ki prevladujejo v Evropski uniji. "Slovenijo vidijo kot problematično državo in to so izrazili diplomatsko, ker Evropa ne uporablja terminologije, ki se uporablja v slovenskih političnih razpravah. Treba je zgolj razumeti, kaj je vljudnost in kje se takšna formalna vljudnost zaključi," ugotavlja Vajgl, nekdanji član LDS, Zares in nazadnje Desusa.
Kazanje fotografij: Ogabno in skrajno
"Sporočilo komisarja Timmermansa je bilo zelo zgovorno. On ni površen človek in njegovo nestrinjanje s prakso in političnimi postopki ter ravnanji slovenske vlade kaže na globino razhajanj. To, da se ni želel slikati s slovenskimi politiki, je enkraten pojav na evropski politični sceni," meni Vajgl. Po njegovem prepričanju je kazanje fotografij tako absurdno, da je izzvalo reakcijo cenjenega in vrhunskega intelektualca: "Timmermans je v prejšnjem mandatu predstavljal duha in intelekt Evropske unije in je cenjen kot izredno občutljiv, inteligenten politik. Morda mu bo Janša ob kakšni drugi priložnosti pokazal neko njegovo sliko. Jaz bi rekel, da je to ogabno, je skrajnost in banaliziran način diskurza, ki so ga posvojili vsi vodilni politiki SDS." Vajgl je prepričan, da se Janša moti, če misli, da se bo "izvil" s taktiziranjem, ki mu v Sloveniji uspeva z drobnimi vsakodnevnimi prevarami, saj: "Evrope ni mogoče prevarati s tako poceni triki."
Nemec: Gre za nedoraslo notranjepolitično obračunavanje
Da je Janša na srečanju s komisijo pokazal fotografijo dveh slovenskih sodnikov s socialdemokratskimi politiki, zaradi česar je evropski komisar Timmermans protestno zavrnil skupinsko fotografiranje, je prvi na twtitterju zapisal poslanec SD Matjaž Nemec. Kot je danes pojasnil, ga je Timmermans kot strankarski kolega nemudoma obvestil o incidentu: "Njegova dilema je bila, kako se zoperstaviti željam po manipulaciji, ki se je začela že prvi dan predsedovanja." Po poslančevih besedah se zdi, da v Bruslju odštevajo dneve, ko bo Slovenija prenehala s predsedovanjem Svetu Evropske unije. Kot je Nemec povedal, je na Brdu govoril s štirimi evropskimi komisarji, ki da so bili vsi pod vtisom incidenta. "Občutek je, da je incident zasenčil dobro namero Evropske komisije, da bi začeli na konstruktiven način, vsaj prvi dan in nato celotno šestmesečno predsedovanje. Zadrega je bila velika, ne samo na slovenski strani, ampak predvsem na bruseljski strani," je še dejal Nemec in notranjepolitično obravnavanje na tako visokem nivoju označil kot "nedoraslo".
Predsednica sodniškega društva pozdravlja odziv predsednice EK
Nova predsednica Slovenskega sodniškega društva, višja sodnica svétnica dr.
Vesna Bergant Rakočević, o Janševem "izpostavljanju dveh sodnikov ob začetku predsedovanja Slovenije EU" pozdravlja odziv predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen glede standardov in svoboščin, ki veljajo v vseh demokracijah tudi za sodnike, so sporočili iz sodniškega društva.
"Slovenski sodniki se tudi v času predsedovanja Slovenije Svetu EU zavedamo svoje odgovornosti in pomena profesionalne drže, poudarjamo pa tudi pomen zavedanja, da smo ne le slovenski, pač pa tudi evropski sodniki," se je odzvala Bergant Rakočevićeva.
Komisarka z lekcijo tudi slovenski opoziciji
Nekoliko drugače obisk Evropske komisije interpretira mednarodni politolog dr. Marko Lovec: "Obisk komisije je bil namenjen predvsem domači javnosti in kljub izzivanju ni bil deležen pretirane pozornosti zunaj. To ni nič neobičajnega." Lovec se sprašuje, koliko obiskov komisije na prvi dan predsedovanja pomnimo iz drugih držav. Po njegovem so predstavniki slovenske politike pričakovali, da bo komisija opozorila na nekatere težave v Sloveniji, iz tega izhodišča pa so po njegovem v zadnjih mesecih pisali tuji novinarji in bi v vsakem primeru ne glede na včerajšnji dan. "Janša se je moral odzvati, zato je kazal neko sliko s sodniki, verjetno tudi zato, ker ni najboljši v angleščini. Mislim, da je komisarka dobro odreagirala in dala tudi naši opoziciji lekcijo, kako se kulturno parira postkomunističnim likom," meni strokovnjak s z ljubljanske fakultete za družbene vede.
Po njegovem je slovenski premier sicer večino časa uporabljal "zelo zmerno retoriko in se obnašal pohlevno, tako da je moral pomahati s sliko, da na domačem terenu ne bi izpadel kot mehka sliva": "Ne smemo namreč pozabiti, da je v Slovenijo prišla supranacionalna institucija, ki je, če sledimo temu, kaj vse je Janša povedal v zadnjih mesecih, nekje med nepotrebnim stroškom in škodljivo ekspozituro kulturnega neomarksizma in Sorošovega globalizma."
Iz tujih medijev: "Prvi dan slovenskega predsedovanja je fiasko"
Že prvi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU zaznamoval škandal, o četrtkovem dogajanju na Brdu pri Kranju, kjer je slovenska vlada gostila Evropsko komisijo, poročajo tuji časniki. Ocenjujejo tudi, da so bile prisotne napetosti med komisijo in slovensko vlado ter da je prišlo do fiaska. O "turbulentnem začetku" slovenskega predsedovanja Svetu EU med drugim poroča britanski časnik Financial Times (FT). Pri tem omenja kritike predsednice komisije Ursule von der Leyen zaradi ravnanja slovenske vlade na področjih svobode medijev in pravosodja, medtem ko je premier Janez Janša branil ravnanje vlade. "Njuna napeta tiskovna konferenca je sledila težkemu srečanju med Janšo in evropskimi komisarji, ki so bili na obisku v državi," dodaja FT.
O "škandalu za zaprtimi vrati na Brdu", na katerega sta se odzvala Timmermans in von der Leynova, piše tudi nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). "Tako se je prevzem slovenskega predsedovanja Svetu EU, kar je bil namen obiska komisije, začel tudi z nesoglasji," navaja. Poroča še, da sta bila predsednica komisije in premier na skupni novinarski konferenci mrkih obrazov in da sta si namenila komaj kakšen pogled. Francoski Figaro pa medtem piše, da je slovenski premier na srečanju z evropskimi komisarji naredil "napako", ko je pod vprašaj postavil integriteto sodnikov. "Prvi dan slovenskega predsedovanja je fiasko," je zapisala novinarka časnika in dodala, da se je predsedovanje Slovenije začelo "zelo slabo".
"Ozračje med Ursulo von der Leyen in Janezom Janšo v četrtek 1. julija popoldne je bilo ledeno," še piše Figaro. O velikih napetostih med komisijo in slovensko vlado govori tudi belgijski Le Soir. Da je Slovenija predsedovanje začela s škandalom, pa so med drugim poročali še hrvaški Večernji list ter avstrijska Presse in Standard. (sta, žv)
Pripiranje vrat priložnosti za preboj
Lovec pa tako: "Hotela je povedati, da je bil včerajšnji obisk predstava in ni imel veliko skupnega z dejanskim predsedovanjem, ki se je začelo danes." Po prepričanju poznavalca razmer na mednarodnem političnem parketu namreč Janša drugim voditeljem držav ne bo upal kazati fotografij: "To mu ne bo pomagalo, za to niti ne bo veliko priložnosti in ne bo imelo veliko skupnega s predsedovanjem, ki je bolj stvar znanja, izkušenj in virov na nižjih ravneh (stalno predstavništvo, ljudje znotraj ministrstev), kjer smo zelo omejeni, pri tem pa smo zastavili še nekaj kredibilnosti in si priprli vrata priložnosti za kak preboj."