Šolsko ministrstvo je v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo pripravilo možne scenarije, kako naj bi jeseni potekal pouk v osnovnih in srednjih šolah, podrobneje jih bodo predstavili danes na novinarski konferenci. Že zdaj pa je jasno, da bo to, po katerem modelu se bodo šolarji izobraževali, odvisno od epidemiološke slike konec avgusta, šele teden pred začetkom pouka.
OŠ: Težava pri 1,5-metrski razdalji in prevozih
"Da so osnovne šole normalno odprte brez omejitev ali da so zaprte in se izvaja pouk na daljavo. To sta za nas edina izvedljiva modela, medtem ko druga dva nista zaradi omejitvenih ukrepov," se glasi kratek komentar predsednika Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega šolstva Slovenije Gregorja Pečana. Pri omejitvah menijo, da je nemogoče vzdrževati 1,5-metrsko razdaljo v učilnicah, na hodnik in v jedilnicah, težave so s prevozi vozačev.
Premik urnikov za manj gneče na hodnikih
Za srednje šole naj bi prav tako veljali trije prej omenjeni modeli - vsi v šolo brez omejitev, vsi doma in izvajanje pouka na daljavo, vsi v šolo ob upoštevanju varnostnih ukrepov - in model, po katerem bi bila dva tedna polovica dijakov v šoli, druga polovica doma, nakar bi se zamenjali.
Nujen študijski proces v živo
Senat Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani je ob zaključku letošnjega študijskega leta in ob pripravi na naslednjega v izjavi za javnost med drugim opozoril na nujnost ohranitve visokošolskega študijskega procesa v živo. Navajajo, da je prek spleta, na daljavo, mogoče ob premišljeni izvedbi posredovati del znanja, a je tudi to - kolikor je oropano študijskega in socialnega okolja, prostora srečevanja, ki ključno zaznamuje študijski proces - v pomembni meri okrnjeno. Zato ni presenetljiva ugotovitev raziskave med študentkami in študenti njihove fakultete ob zaključku pedagoškega procesa v poletnem semestru 2019/20, da je 66 odstotkov vprašanih poročalo, da so med študijem na daljavo težje vzpostavljali motivacijo za študij, med slabostmi tovrstnega študija pa so pogosto izpostavljali prav umanjkanje socialnih stikov. Študentska leta so čas vzpostavljanja strokovnih, prijateljskih in kolegialnih vezi, ki pomembno sooblikujejo ljudi in vplivajo na njihove poznejše poklicne poti.