Kako imajo občine urejena snemanja občinskih sej? Zapiranje je nevarnost za demokracijo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Regionalna televizija BK TV za osem občin pogodbeno snema seje občinskih svetov. Tudi mariborske. 
Andrej Petelinšek

V Rušah so nedavno spremenili dolgoletno prakso snemanja sej občinskega sveta in predvajanja na regionalni televiziji. Zaplet so imeli tudi v občini Podvelka. Zaprli so del seje, ko so prodajali občinske nepremičnine fizičnim osebam, med njimi tudi občinskemu svetniku. Odprtost in preglednost državnih organov, tudi lokalnih, je njihova temeljna dolžnost, hkrati pa zagotovilo za omejevanje korupcije. A kako občine zagotavljajo javnost? So seje občinskih svetov sploh javne in zakaj bi morale biti? In kako imajo občine urejena snemanja občinskih sej, da imajo občani neposreden vpogled v delovanje svetov in izvoljenih svetnikov?

O GDPR v javnosti kroži veliko neresnic

Da morajo biti javnosti dostopni dokumenti, določa zakon, informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik pa dodaja: "Vsi organi javnega sektorja so dolžni zagotavljati javnost svojega dela, način, kako bodo to uresničevali, pa je v njihovih rokah. Vsekakor javnost utemeljeno pričakuje, da je delovanje javnega sektorja čim bolj transparentno. Prav javnost dela nenazadnje tudi dviguje nivo zaupanja v organe oblasti na vseh nivojih."
Zakaj bi morale biti seje občinskih svetov javne, je jasna predsednica Društva novinarjev Slovenije (DNS) Petra Lesjak Tušek: "Ukvarjajo se z zadevami, ki so v javnem interesu, ki zadevajo kakovost življenja občanov. Te so že v svojem bistvu javne in ne zasebne zadeve prebivalcev občin."

Za snemanje mora biti podlaga

Občine imajo v pravilih večinoma zapisano, da so na sejah lahko prisotni novinarji in javnost, je pa snemanje sej in predvajanje manj urejeno. Nekatere občine same izvajajo snemanje ali pa najamejo pogodbenega izvajalca in sejo predvajajo na lokalni televiziji ali preko spleta. Eden izmed pogodbenih izvajalcev je Boštjan Lesjak, lastnik regionalne televizije BK TV. "Prav je, da ljudje vedo, kaj se na seji dogaja, saj je na žalost s socialnimi omrežji toliko manipulacij in laži, ki niso kazensko preganjane. Če pa je nekaj posneto, potem se lahko vsakdo prepriča, kaj je bilo, kaj je kdo rekel in kako glasoval," utemeljuje Lesjak, ki za osem občin pogodbeno snema seje in dodaja, da si seje preko televizije ali spleta ogleda veliko ljudi.

V občini Slovenska Bistrica seje prenaša kabelska televizija. Župan Ivan Žagar se ne spomni, kdaj je kakšno točko zaprl za javnostjo.
Tjaša Korošec
V občini Ruše so seje občinskega sveta snemali in predvajali okrog osem let. Nova županja Urška Repolusk ugotavlja, da brez ustrezne pravne podlage.
Občina Ruše

"Občinski sveti niso zasebna združenja"

Mediji privolitev svetnikov ne potrebujejo, vendar morajo pri snemanju tudi sami upoštevati pravila določena v aktih občine. Informacijski pooblaščenec in SOS zato priporočata, da občine podrobneje uredijo tudi medijsko snemanje. Vendar jih občine lahko zapišejo, kot želijo, pri čemer Petra Lesjak Tušek, predsednica DNS, poudarja: "V demokratičnih družbah je nadzor medijev nad delovanjem oblasti eden temeljnih principov - in zadeva tudi javnost, odprtost in transparentnost delovanja oblastnih vzvodov na lokalni ravni. Poskusi, da bi župani kjerkoli seje zapirali, in tendence, da bi celo v poslovnikih prilagajali razloge za to (ali da bi ti bili čim bolj arbitrarni), se mi zdijo ne le nedopustni, ampak tudi nevarni procesi, ki lahko škodujejo demokratičnim praksam. V tem smislu se mi zdi, da mora biti - ker se občine sklicujejo tudi na informiranje svojih občanov, ko imajo med drugim tudi svoja glasila - praviloma dovoljeno še snemanje sej v celoti, da imajo občani vpogled v delovanje svetov, saj tako lahko najbolj neposredno spremljajo politično odločanje izvoljenih predstavnikov. Vselej so to namreč javni občinski sveti, ne pa kakšna zasebna združenja, ki se lahko po potrebi zapirajo pred javnostmi."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta