Kako korupcijo izkoreninjajo v Skupini Hisense ali zakaj so bili v Gorenju vznemirjeni

Rozmari Petek Rozmari Petek
20.06.2019 16:28

Zaradi splošnega obvestila Skupine Hisense so nekateri v Gorenju zmotno mislili, da so določeni domači inženirji bili vpleteni v koruptivna dejanja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Naklonjenost delavcev Gorenja kitajskemu lastniku se je po izvedenih zborih delavcev v prejšnjem tednu nekoliko povrnila.
Boris Vugrinec

Pred kratkim je v Gorenju zavladalo precejšnje vznemirjenje med zaposlenimi. Razlog je bilo sporočilo, objavljeno na intranetu z naslovom Hisensejeva ničelna toleranca do korupcije. V sporočilu je obrazloženo, da so v Skupini Hisense opravili posebno preiskavo o prevarah in ugotovili, da je prišlo do velikega števila koruptivnih transakcij v okviru centra za raziskave in razvoj ter nabavnega oddelka Skupine za elektroniko in informatiko. "Ugotovljeno je bilo, da je 14 zaposlenih sodelovalo pri podkupovanju in korupciji. Vseh 14 zaposlenih je bilo takoj odstavljenih s svojih položajev. Čeprav generalni direktor Centra za raziskave in razvoj ter podpredsednik Skupine za elektroniko in informatiko nista prejela podkupnin, sta bila prav tako razrešena s položajev oziroma sta prejela resna interna opozorila, ker sta kot vodji odgovorna za zakonito delovanje svojih oddelkov in zaposlenih," je zapisano v sporočilu.

Degradacija hujša kazen kot odpuščanje

Ker nikjer v sporočilu ni zaslediti, kje natančno so takšna koruptivna dejanja odkrili, je zmotno zaokrožila novica, da so v Gorenju odpustili 16 inženirjev. "Niti slučajno. Da bi mi odpuščali inženirje? Teh nam primanjkuje. Sploh pa, če bi v Gorenju res kaj takšnega odkrili, bi zadevo takoj prijavili policiji," je navedbe komentirala Mateja Celin iz službe korporativnega komuniciranja.

Zakaj so se zlahka zmotili?

Da so nekateri novico zmotno umestili v Gorenje, ki je del Skupine Hisense, gre pripisati tudi dejstvu, da sindikat zadnje čase tudi sam ostro opozarja na slabo delo nadrejenih. "Kljub temu da smo v preteklosti predstavniki zaposlenih tako v nadzornem svetu, svetu delavcev in sindikatu opozarjali na nepravilnosti, se nas je premalo ali pa se nas sploh ni upoštevalo. Tudi zaradi tega se trenutno novi lastnik sooča s težavami. SKEI Gorenje še vedno vztraja pri zahtevi o ugotavljanju odgovornosti tistih, ki so v preteklosti sprejemali napačne odločitve, zaradi katerih ima podjetje še danes težave," so pred kratkim v sporočilu za javnost izpostavili predstavniki sindikata in dodali, da novi lastnik zaradi nekaterih potez, na katere imajo vpliv predvsem domači svetovalci, tvega izgubo velike naklonjenosti zaposlenih, ki jo je imel ob prevzemu.
Naklonjenost delavcev se je sicer po izvedenih zborih delavcev v prejšnjem tednu nekoliko povrnila. Lastnik je zaposlenim namreč obljubil, da bodo še natančneje pregledali, koliko ljudi bo dejansko izgubilo delo v Gorenju (trenutno so s številke 270 prišli na 104 presežne delavce). In še, da bodo s postavitvijo tovarne televizorjev ponovno zaposlovali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta