Po podjetjih smo preverili, ali bodo v letošnjem letu izplačali nagrade za delavce ob koncu leta (božičnico oziroma trinajsto plačo). Med razlogi, da so radodarni do delavcev, po večini navajajo dobro poslovanje. Vzrok je tudi ugodnejša davčna obravnava teh izplačil.
V mariborskem družinskem podjetju Lumar bodo v januarju izplačali nagrado za poslovno uspešnost oziroma trinajsto plačo v višini 1000 evrov neto oziroma 1284 evrov bruto. Ob tem zaposlene za uspešno delo v obliki stimulacij nagrajujejo tudi že med letom. V Novi KBM so vsem zaposlenim 13. decembra izplačali 918,70 evra bruto božičnice, kar je več kot lani. Ob tem bodo predvidoma aprila prihodnje leto izplačali stimulacijo in bonus za delovno uspešnost na podlagi doseganja letnih ciljev posameznika. V mariborski družbi Henkel so vsi zaposleni že novembra prejeli 878,50 evra božičnice.
V podjetju Weiler Abrasives, nekdanjem SwatyCometu, so v decembru izplačali stimulacijo iz poslovne uspešnosti v višini 350 evrov bruto na zaposlenega. Medtem bo podjetje AJM zaposlenim letos izplačalo božičnico v višini 258 evrov bruto. Božičnico bodo deležni tudi v Dravskih elektrarnah Maribor, višina zneska in datum izplačila pa do včeraj še nista bila dorečena.
V Celju so bili običajno rekorderji pri izplačevanju božičnic v Cinkarni Celje, letos pa se je nekoliko zataknilo
Od ročnih ur do zaprtih kuvert
Zaposleni v Skupini Talum, razen uprave družbe, so pred koncem letošnjega leta prejeli 300 evrov bruto izplačila. Božičnice ali 13. plače, kot dodajajo v vodstvu podjetja, ki zaposluje 1488 delavcev, ne poznajo oziroma ne predvidevajo.
Štefan Pavlinjek, lastnik družbe Roto, pravi, da bodo božičnico izplačali tistim delavcem, ki si jo zaslužijo. Pri tem lahko delavci namesto 500 evrov božičnice prejmejo tudi Rotovo nagrado, kar bo letos ročna ura znamke Boss, ali pa nagrado po sistemu zaprte kuverte, pri čemer sta samo poslovodstvo in prejemnik nagrade seznanjena z njeno višino. Po besedah Pavlinjeka bo eno od omenjenih treh nagrad prejelo okoli 80 odstotkov zaposlenih v družbi, ki v Sloveniji zaposluje okoli 300 ljudi, skupaj z družbami v tujini pa v celotni skupini okoli 450. "Eni so se res trudili skozi celo leto, nekateri pa so malo delali, več pa so bili na bolniški." Tak način nagrajevanja je po besedah Pavlinjeka med delavci dobro sprejet.
V celjski Cinkarni še pogajanja
V Šaleški dolini so pred leti pregovorno delili največje božičnice. Sploh Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj sta bila decembra radodarna, danes pa zaradi zaostrenih razmer v obeh družbah (prva s prenizko ceno premoga ustvarja izgubo, druga odplačuje kredit za blok 6) o takšnih nagradah delavci ne upajo niti razmišljati. So pa vsaj v Gorenju božičnice redne, čeravno so si jih morali od časa do časa izboriti s kakšnimi spontanimi vstajami. Letos sicer ni bilo tako. Božičnice je okoli 6600 zaposlenih, kolikor jih dela v Gorenjevih obratih po Sloveniji, prejelo že na plačilni dan. Znesek je bil enak lanskoletnemu, to je 600 evrov bruto. "Prejeli so jo vsi zaposleni, ki so v Gorenju zaposleni vsaj od 31. avgusta, višina se izračunava individualno, sorazmerno glede na prisotnost na delu. Izjema so člani uprave in sodelavci z individualnimi pogodbami o zaposlitvi, ki božičnice letos niso prejeli," so nam pojasnili.
V javnem sektorju božičnic ni
Kako je z božičnicami v javnem sektorju, smo preverili pri ministrstvu za javno upravo. "V javnem sektorju božičnice ali 13. plače ni. Plača javnega uslužbenca je sestavljena iz osnovne plače, dodatkov in dela plače za delovno uspešnost, pri čemer se lahko izplačujeta le delovna uspešnost iz naslova povečanega obsega dela ter delovna uspešnost iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu. Sredstva so v obeh primerih omejena, redne delovne uspešnosti pa se v javnem sektorju do 30. junija 2020 ne izplačuje," so pojasnili pri ministrstvu. Poudarjajo še, da se pogovorno v decembru kot "božičnico" imenuje tudi nekatere druge vrste izplačil, ki to dejansko niso. Tako denimo ponekod izplačajo delovno uspešnost iz naslova prodaje blaga in storitev na trgu, vendar to ni božičnica niti 13. plača. Podobno se lahko zgodi, da so v decembru poplačana druga zaostala izplačila ali poračuni, pa se prav tako lahko to pogovorno napačno imenuje. (jd)