Kako so potekali nedeljski cerkveni obredi v Mariboru in Ljubljani? Župniki delili obhajilo vernikom v roke

V Mariboru po hostijo in lučko miru iz Betlehema. Maše le v ljubljanski nadškofiji in koprski škofiji, vsak župnik se lahko sam odloči, ali bo imel mašo z verniki ob nedeljah in na božični večer.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Saso Bizjak

V cerkvah lahko v skladu z razrahljanimi protikoronskimi ukrepi v določenih regijah in pod strogimi pogoji od sobote znova potekajo maše ob prisotnosti vernikov. Za zdaj so se za to odločili v ljubljanski nadškofiji in koprski škofiji. Mariborska nadškofija javnih maš nima, na tem območju niti niso dovoljene, so pa njihove cerkve odprte, vendar za omejeno število ljudi. Molit lahko pridejo kadarkoli.

Obred, ki veliko pomeni

V mariborski Stolni cerkvi svetega Janeza Krstnika se je v nedeljo pred opoldnevom, ko se je zaključil televizijski prenos svete maše, zbralo nekaj vernikov. Kakšnih 15 starejših in mlajših, samih ali v paru, jih je prišlo po obhajilo. Sicer jih je v stolnici lahko sočasno največ 25, je pojasnil župnik. Hostijo je ljudem delil v roke, ne v usta kot običajno, in zaokrožil med njimi. Obred je bil kratek, trajal je le nekaj minut.

V mariborski stolnici je bil nedeljski obred zelo kratek. Foto: Igor NAPAST
Igor Napast

Da tukaj najde mir, je povedala starejša Mariborčanka, versko središče ji veliko pomeni. Podobno je dejal tudi možakar, ko je pred stolnico kupoval svečko - luč miru iz Betlehema, ki letos gori pod geslom Prižgimo bližino. Cena male svečke je bila dva evra, velike tri evre. "Dajte mi malo ognja in veliko miru," se je pošalil. Zdravja da ima, je še pripomnil dobrovoljnež, in naj kar tako ostane.

Frančiškanska cerkev v Mariboru je bila dopoldan zaprta, popoldan so ljudje lahko prišli po luč iz Betlehema. Obiskali smo še znano šentviško cerkev v ljubljanski nadškofiji, kjer ni bilo maše, sicer so ob nedeljah štiri. Župnik župnije Šentvid je vernikom ob upoštevanju varnostne razdalje in drugih pravil pred cerkvijo delil obhajilo. Povabil jih je, naj mašo spremljajo na slovenski nacionalni televiziji, kjer je bil zjutraj prenos. V šentviški cerkvi bo maša v živo potekala jutri.

Spovedovanje dovoljeno

​Pravila, ki jih je določila vlada, so, da je v zaprtih prostorih na 30 kvadratnih metrih lahko le ena oseba, izjemoma več, če gre za osebe iz skupnega gospodinjstva. Vsi, ki niso iz skupnega gospodinjstva, morajo ohranjati razdaljo 1,5 metra. Če je verski objekt manjši od 30 kvadratnih metrov, sta lahko v njem en verski uslužbenec in en udeleženec, več pa le, če so iz skupnega gospodinjstva. Cerkve je treba redno prezračevati, obvezni so nošenje zaščitnih mask, upoštevanje razdalje in razkuževanje rok. Slovenska škofovska konferenca je za vernike izdala še podrobnejša navodila. Ta določajo, da mora biti vsaka druga klop v cerkvi prosta. Med mašo je prepovedano petje. Pred mašo in po njej v cerkvi niso dovoljena zbiranja. Tudi zunaj cerkva se ljudje ne smejo združevati. Spovedovanje je dovoljeno, če je med duhovnikom in vernikom zagotovljena predpisana razdalja.

Pravila še določajo, da polnočnic letos ne bo, lahko pa se obhaja božična maša na predvečer božiča, to je v četrtek, in se zaključi najpozneje do 20. ure. V ljubljanski nadškofiji župnikom svetujejo, naj nimajo bogoslužij ob navzočnosti vernikov na predvečer božiča, sam božič in na nedelje, medtem ko mašam ob delovnikih verniki lahko prisostvujejo. Župnik, ki presodi, da je v njegovi župniji epidemiološka slika bistveno boljša, se lahko odloči za mašo ob navzočnosti ljudi tudi na božične praznike in nedeljo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta