Predsednik vlade v odstopu, predsednik LMŠ Marjan Šarec, bo po izteku mandata v premierskem kabinetu sedel v (opozicijske) parlamentarne klopi, iz LMŠ tudi Rudi Medved. Z njuno vrnitvijo se bosta morali od državnega zbora posloviti nadomestni poslanki Karla Urh in Nina Maurovič. V parlament pa se ne bosta preselila predsednica SAB Alenka Bratušek in nekdanji šef Desusa Karl Erjavec, ki na volitvah 2018 nista bila izvoljena za poslanca. Erjavec je že po kongresu, kjer je predal vodenje stranke, dejal, da se umika iz javnega življenja, zato tudi ne razkriva svoje odločitve o prihodnosti, povsem jasno ni niti, kaj bo z Bratuškovo, ki bi pa lahko profesionalno vodila stranko. Nazadnje je v zvezi s tem dejala, da bo ekipa po veliko opravljenega dela najprej odšla na dopust.
Poslansko mesto pa čaka Mira Cerarja, zunanjega ministra, ki je prejšnji teden izstopil iz SMC. Zamenjal bo Janija Möderndorferja. Pri Cerarju je bilo nekaj špekulacij, ali bi se lahko zaradi razočaranja nad politiko, ki ga je ubesedil ob pogajanjih in dogovoru SMC z novim predsednikom vlade Janezom Janšo, lahko celo vrnil med profesorje. Habilitiran je na ljubljanski pravni fakulteti, in sicer kot redni profesor. Sam jih doslej ni dokončno razrešil. Doslej so na MZZ poudarjali, da Cerar funkcijo opravlja do konca mandata in da ni pod časovnim pritiskom sprejemanja odločitev. Gotovo je torej le, da ne bo vodil državnega zbora, ki ga je prejšnji teden prevzel njegov donedavni strankarski kolega Igor Zorčič.
Vrnitve na prejšnja delovna mesta, pokoj ...
Znano je tudi že, da se v parlament, četudi bi se lahko, ne bo vrnil Peter Jožef Česnik iz SAB, ki je bil pri Šarcu zadolžen za Slovence v zamejstvu in po svetu. To pa pomeni, da bo vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper, ki je na poslanskem mestu nasledila Česnika, v parlamentu lahko ostala. Česnik se bo vrnil v pokoj. Nekatere člane ministrskega zbora čaka delovno mesto v organizacijah, kjer so bili zaposleni pred vstopom v vlado.
Pravica do nadomestila
Po prenehanju mandata imajo nekdanji poslanci in nekateri drugi funkcionarji, med njimi ministri in državni sekretarji, pravico do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače, in sicer za največ pol leta. Pravica pripada tistim, ki po prenehanju mandata iz objektivnih razlogov ne morejo nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve. Izjemoma pa lahko nekdanji funkcionarji nadomestilo plače prejemajo dlje kot pol leta. Pravica se jim lahko podaljša še za največ šest mesecev, če v tem času izpolnijo pogoje za upokojitev.
Od gospodarstva do tolčenja kamenja
Angelika Mlinar, ministrica za kohezijo, ne bo imela posebno dolgega staža v Šarčevi vladi. Kot je povedala pred časom, bi, če bi prišlo do volitev, na njih kandidirala za poslanko. A tega scenarija zdaj ne bo, zato je možna njena vrnitev v Avstrijo ali celo odhod v Bruselj, na kar je namignila pred kratkim. Zdravstveni minister Aleš Šabeder, ki je pred vstopom v Šarčevo vlado vodil ljubljanski klinični center, pred tem pa Semenarno Ljubljana, se namerava vrniti v gospodarstvo, bolj konkreten pa doslej ni bil.
5318
evrov bruto v povprečju znaša ministrska plača v Sloveniji
Začneta Logar in Cigler Kralj
Potem ko je novoizvoljeni mandatar Janez Janša v petek v DZ vložil ministrsko kandidatno listo, se bodo kandidati za 16 ministrskih mest od jutri že predstavljali pred parlamentarnimi delovnimi telesi. Prvi bodo v torek na vrsti kandidat za ministra za zunanje zadeve Anže Logar, kandidat za ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj in kandidat za ministra za obrambo Matej Tonin.