Ne le doma, kot kaže, bomo lahko dopustovali tudi na Hrvaškem. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za turizem Gari Cappelli sta včeraj v Zagrebu razpravljala o možnostih za odpiranje meja ter o načinih za zagotovitev vseh potrebnih ukrepov in procesov za dopustovanje na hrvaški obali. Najprej bi dopustovanje omogočili okoli 110 tisoč lastnikom zasebnih nepremičnin v lasti Slovencev, vsaj delno pa bi najbrž lahko vzpostavili čezmejni turistični promet med obema državama vsaj do zgodnjega poletja, je bil optimističen Počivalšek, medtem ko je Cappelli poudaril, da so slovenski gosti eni najbolj zvestih in številčnih pri njih.
V prednosti avtodomi, mobilne hišice, manjši kampi
"Kampirali bomo!" je o poletni turistični sezoni optimističen Klemen Hren s spletnega mesta Avtokampi.si. "Zagotovo bomo kampirali v slovenskih kampih. Za zdaj je načrtovan datum odprtja kampov in hotelov pri nas 1. junij. Bodo pa rezultati epidemioloških raziskav pokazali, ali bo to možno ali se bo datum še nekoliko zamaknil. Podobno lahko z gotovostjo rečem, da se bo dalo kampirati tudi na Hrvaškem."
STO: Narava, podeželje, butični hoteli
Ljudje ne bodo nehali potovati, se bodo pa spremenili nakupovalno vedenje potrošnikov, njihove vrednote in pričakovanja, ugotavljajo v Slovenski turistični organizaciji: "Turisti bodo dajali prednost potovanjem, ki zagotavljajo čim večjo stopnjo zdravstvene varnosti, izogibali se bodo skupinskim potovanjem. Pri pomenu bodo dobila personalizirana doživetja. Napovedi kažejo, da bo več povpraševanja po dopustovanju v naravi, po manjših butičnih hotelih z individualno izkušnjo. Še bolj bodo poudarjeni digitalizacija, brezstično poslovanje, varno bivanje. Pričakujemo manj interesa za skupinska potovanja, turisti pa se bodo izogibali dogodkom z velikim številom udeleženih. Povpraševanje bo naraslo za vse vrste aktivnosti v naravi - v gorah, ob rekah, jezerih; turizem na podeželju (turistične kmetije), glamping, trajnostno naravnane in butične nastanitve z individualno izkušnjo."
Prednost hotelov lastna kopalnica, neznanka zračenje
Prednost hotelov je ta, da imajo gostje svojo kopalnico in sobo, imajo pa skupno jedilnico in za zdaj še neznanko - prezračevalne sisteme: "Prednost kampov je narava in ločenost parcel. Na neparceliranih mestih bo poskrbljeno za večji razmak med šotori in prikolicami. Priporočljivo je vsaj tri metre. Pri sanitarijah pa, če se bomo držali pravil, tudi ne bo težav." Bazeni po besedah sogovornika ne predstavljajo tveganja za okužbo, saj klor uniči virus, bolj bo treba biti previden ob bazenskih površinah, na ležalnikih. Tudi morje naj ne bi pomenilo večje nevarnosti za okužbo, bolj pomembna bo oddaljenost ljudi na plažah: "Glede na to, da turistična sezona ne bo niti približno taka kot v prejšnjih letih, niti ne pričakujemo, da bo gneča," analizira Hren.
Hrvaška: Manj miz in razdalja med njimi
Kako bodo denimo delovali hoteli, je že bolj jasno pri Hrvatih. Prijava gostov naj bi bila digitalna. Hrvaška gospodarska zbornica je vladi predlagala, da bi bile hotelske restavracije odprte izključno za goste hotela, z manjšim številom miz, med mizami bi moralo biti najmanj dva metra razdalje, nadzirali bi število prisotnih in omejili število oseb za eno mizo. Natakarji z maskami in rokavicami naj bi za vsakim gostom razkužili mizo, stol in pribor. Ena od možnosti je tudi prehranjevanje turistov v sobah. Omenja se tudi, da samopostrežnih restavracij ne bo več, s pijačami pa bi oskrbovali v sobnih mini barih.
Nove varnostne usmeritve pripravljajo tudi Združenje hotelirjev Slovenije, Turistično gostinska zbornica in Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč (SSNZ). Iztok Altbauer, direktor SSNZ, pravi, da pripravljajo poenotenje protokolov za sprejem pacientov na rehabilitacijo v ambulantah in tudi vse potrebno za sprejem prvih dnevnih gostov v lepotnih salonih: "Pripravljamo tudi navodila za ponoven zagon bazenskih delov in vodnih parkov. Vse to so ob pomanjkanju točnih navodil zelo zapleteni postopki."
Nekoliko nižje cene
Hren pričakuje, da se bodo ljudje v prihodnje pogosteje odločali za dopust v naravnem okolju, več bo odhodov na dopust z avtomobilom, namesto z letalom, ljudje bodo izbirali destinacije, ki so od njihovega doma oddaljene od 300 do 500 kilometrov. "Je pa letošnja sezona v veliki meri odvisna od odpiranja mej. Med Slovenijo in Hrvaško naj ne bi bilo problema. Precej neznank je v srednji in zahodni Evropi. K nam in tudi na Hrvaško prihaja veliko gostov iz Nemčije, zato bo sezona odvisna od odprtja meje med Nemčijo in Avstrijo in med Avstrijo in Slovenijo. Nemci so podaljšali zaprtje mej do junija. Upamo, da na dogovore ne bo vplivala politika, ampak da bodo odločali zdravstveni podatki."
Pa cene? Za zdaj se cene še niso spremenile, ugotavlja Hren. "Vsi samo čakajo, da se sezona začne oziroma da dobimo bolj točen datum, kdaj se bo lahko vse skupaj začelo. Potem bodo ponudniki verjetno pripravili akcije. Pričakujemo, da bi se cene letos lahko malce znižale, vsaj za tiste oblike namestitev, kjer so se cene že zdaj oblikovale glede na povpraševanje. Ker ne bo takšnega navala iz zahodne Evrope, se bodo verjetno znižale tudi cene za cenovno višje oblike namestitev."
"Samo, da se sezona začne, in bomo vsi boljše volje. Upam le, da ne bo potem, ko bodo kampi odprti, 14 dni deževalo," sklene sogovornik.
Ivana Šmit, Ptuj
"Pretekli konec tedna bi se morala s partnerjem poročiti, po poroki, v juniju, pa bi morala iti na desetdnevno potovanje. Kam, ne vem, ker naj bi me soprog presenetil. Na poroko smo imeli povabljenih 70 gostov, vse je bilo že dogovorjeno, rezervirano. Zdaj smo vse prestavili na naslednje leto. Namesto potovanja pa bomo doma in se pripravljali na prihod tretjega otroka. Razočaranje ni prehudo, še dobro, da smo zdravi. Za poletje pa trenutno ne načrtujemo ničesar. Morda bi pred porodom kam skočili za kak konec tedna, če bo mogoče, na Hrvaško. Mislim sicer, da bodo mejo odprli, a običajno dopustujemo v hotelu in predpisana razdalja me še ne bi motila, z masko pa ravno ne bi rada ležala na plaži. Nekih strogih ukrepov si na dopustu ne predstavljam. Raje ne grem." (hb)
Natalija Kotnik, Slovenj Gradec
"Veselili smo se poletja in morja v tujini, ampak hvala bogu nismo hiteli z rezervacijo. Zdaj bomo dopustovali doma, se kopali v domačem bazenu, odšli v hribe, zaradi otrok verjetno naredili še kak skok na Obalo, ki jo poleg tujine redno obiskujemo že štiri leta. Tudi Koroška veliko ponuja, zato jo bomo dodobra raziskali. Slovenija je prečudovita dežela in nam ponuja dovolj dinamike za raziskovanje, občudovanje in tudi počitek. Menim, da jo vsi premalo raziskujemo in raje bežimo ven in se hvalimo, kje smo bili in kaj smo videli. Kakšnih večjih skrbi nimamo, saj ni potrebe. Smo zadovoljni, da smo zdravi in skupaj. To poletje se bo ustavil čas, vse bo brez hitenja, brez stresa. Upam in želim, da se bomo ljudje prerodili, ugotovili, kaj je zares pomembno, in uživali v stvareh zdaj in tukaj." (ns)
Vasja Ilešič, predsednik Združenja malih hotelirjev Maribor
"Danes se bomo dogovorili, kdaj bomo odprli hotele in kako naprej, da bi pokrili vsaj stroške. Ker nimamo rezerv in v teh tednih brez prihodkov pokrivamo stroške, nas skrbi. Kaj lahko pričakujemo, koliko gostov, zdaj še nihče ne ve. Tavamo v temi, smo v stiski in razmišljamo. Pripravljamo scenarije, promocije in digitalne kampanje.
Drugi pogoj je, da se odprejo meje, ker sicer odprtje hotelov ne pomeni skoraj nič. Maribor ni takšna turistična destinacija kot nekatere v Sloveniji, ima skoraj 85 odstotkov tujih gostov in z domačimi gosti ne bomo mogli preživeti. Zelo verjetno je, da bomo startali z manjšim številom zaposlenih, kot jih je bilo pred zaprtjem hotelov zaradi koronske epidemije. Nižjih cen ni pričakovati. To bi bil samomor." (na)
Breda Gradišnik, turistična kmetija Gradišnik v Logarski dolini
"Glede na to, kaj se dogaja, se bojim, da bo turistična sezona letos slaba. Ne vemo niti tega, kdaj se bodo zadeve odprle, kaj bomo morali na kmetijah narediti za varnost gostov. Sami smo običajno odprli turistično sezono za prvomajske praznike, letos od tega ne bo nič. Ob tem pa so bili v zadnjih letih naši gostje večinoma iz tujine. Pa ne iz sosednjih držav, ampak iz Nemčije, Švice, Irske, Izraela, z Malte ... Tujih gostov smo imeli letno kar okoli 80 odstotkov. Tudi letos sicer že imamo nekaj rezervacij za naslednje mesece, tudi kličejo nas nekateri in se zanimajo, kako bo. Pa jim ne znamo povedati, kdaj se bo vse skupaj uredilo. Tudi ne vemo, kaj bo z domačimi gosti, ali bodo varčevali ali bodo vseeno prihajali k nam. Vse je še v zraku." (gp)