Brezplačno potrdilo za prehajanje meje ali uporabo storitev, za katere je zahtevan tako imenovani pogoj PCT (prebolevnost, cepljenost ali testiranje), je trenutno mogoče dobiti prek portala zVEM. Digitalnega zelenega potrdila (DGC - angl. "digital green certificate"), ki se uvaja na ravni Evropske unije, pa v Sloveniji trenutno še ni. Za DGC kodo QR pripravljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). V tem tednu naj bi opravili "test produkcije" z Evropsko komisijo, po testu pa bo jasno, kdaj bo lahko to mogoče vključiti v potrdila o cepljenju, testiranju ali prebolelosti, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar.
Tako so v tem trenutku slovenskim prebivalcem na voljo potrdila na portalu zVEM, v katerega se je mogoče prijaviti na podlagi digitalne identitete - lahko je to digitalni certifikat ali pa mobilna identifikacija smsPASS.
Številni prebivalci ju že imajo, sicer pa je obe mogoče dobiti tudi brezplačno na upravnih enotah. Te izdajajo digitalne certifikate SIGEN-CA, dostop do zVEM pa je mogoč tudi z nekaterimi drugimi digitalnimi certifikati, je povedal Poklukar. Za pridobitev teh dveh oblik digitalne identitete se mora vsak posameznik fizično zglasiti v prijavni službi in izkazati svojo istovetnost. Podaljševanje veljavnosti pa je preprostejše in jih je mogoče opraviti prek spleta na daljavo.
Letos že toliko vlog za potrdilo SIGEN-CA kot lani v celem letu
Če je bilo v preteklih mesecih izdanih nekje do tisoč potrdil SIGEN-CA dnevno, je sedaj ta številka še enkrat večja. Leta 2020 je bilo izdanih 66 tisoč digitalnih potrdil, leta 2016 58 tisoč, samo letos pa do danes pa že okoli 65 tisoč, je povedal minister Boštjan Koritnik.
Koritnik je dejal, da so upravne enote preobremenjene, saj da v letošnjem letu veljavnost dokumentov poteče kar štirikrat več ljudem kot pa lani. Zato vlada razmišlja, da bi uvedla še druge dostopne točke za pridobitev smsPASS. Predvidoma naj bi bilo to v prihodnosti mogoče pridobiti tudi na izpostavah Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Koritnik je tudi apeliral na vse, ki se odločijo, da bodo zadevo urejali na upravni enoti, naj imajo v mislih, da se je treba na termin pravočasno naročiti. Vse, ki pa bodo na upravni enoti sicer urejali druge stvari, pa je pozval, naj to izkoristijo tudi za ureditev digitalne identitete, če je še nimajo.
Poklukar pa je na vprašanje, kako naj do potrebnih potrdil pridejo tisti, ki do portala zVEM ne bodo mogli dostopati, pojasnil, da ima vsaka zdravstvena storitev v ceni všteto tudi izdajo izvida. Zato po njegovih besedah izvajalec posamezne storitve tudi poda dokumentacijo v pisni obliki, kar da velja tudi za cepljenje. Če pa nekdo potrebuje kopijo potrdila, mu jo lahko izvajalec zaračuna glede na pravilnik, ki je bil na pobudo informacijskega pooblaščenca že pred časom pripravljen na ministrstvu za pravosodje.
Evropska komisija v Sloveniji pa je danes na twitterju objavila primera digitalne in papirne različice evropskega digitalnega potrdila o covid-19. Poglejte spodaj.
V četrtek potrjenih 273 novih okužb
V sredo je bilo v Sloveniji s PCR testi potrjenih 273 novih okužb s koronavirusom. Opravljenih je bilo 3837 PCR testov, delež pozitivnih je bil tako 7,1-odstoten. Poleg tega je bilo opravljenih še 27.557 hitrih antigenskih testov.
Sedemdnevno povprečje znaša 260, 14-dnevna incidenca pa je padla na 183, je na novinarski konferenci povedala govorka vlade za covid-19 Maja Bratuša.
V bolnišnicah je danes 213 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 60 na oddelkih za intenzivno nego.
V Sloveniji še vedno močno prevladuje angleška različica koronavirusa. Do danes so bili v Sloveniji potrjeni trije primeri indijske različice koronavirusa. Prav tako so bile v zadnji seriji sekvenciranja zaznani tudi trije primeri različice, ki se je širila v New Yorku. Vse tri primere so odkrili pri vzorcih, ki so bili odvzeti v obalno-kraški statistični regiji.
Poklukar: Prehajamo na možnost cepljenja otrok, starejših od 12 let
Posvetovalna skupina za cepljenje, ki se je sestala v sredo, je sledila smernicam Evropske agencije za zdravila, tako da se bo tudi v Sloveniji omogočilo cepljenje otrok, starejših od 12 let, je povedal minister Janez Poklukar. Kot je dodal, je zavzela tudi stališče, da status cepljene osebe velja devet mesecev po polnem cepljenju.
Potem ko je Evropska agencija za zdravila (Ema) odobrila uporabo cepiva proti covidu-19 proizvajalcev Pfizer in BioNTech pri starih od 12 do 15 let, je temu torej sledila tudi posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Kot je na novinarski konferenci glede covida-19 pojasnil minister Poklukar, je hkrati predlagala, da se prednostno cepi otroke, starejše od 12 let, iz ranljivih skupin, torej kronične bolnike.
Poleg tega je posvetovalna skupina v sredo tudi zavzela stališče, da status cepljene osebe po polnem cepljenju, ki ga predpiše proizvajalec cepiva, ta trenutek velja devet mesecev. Na ta način bodo vsi, tudi tisti, ki so bili cepljeni prvi, imeli ta status do začetka septembra, je pojasnil minister.
V tem času pa, kot je dodal, posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pričakuje nova dejstva, nova spoznanja v stroki, nove raziskave, na podlagi katerih bo podala usmeritev, ali se to obdobje lahko še podaljša, morda na 12 mesecev, ali bo po devetih mesecih potrebno ponovno cepljenje.
Kako v Italijo?
Italijansko ministrstvo za zdravje je v sredo odločilo, da lahko prebivalci obmejnih območij, ki ne kažejo simptomov covida-19, prehajajo italijansko mejo brez negativnega izvida testiranja na novi koronavirus. Ukrep torej velja tudi za ljudi, ki živijo na obeh straneh slovensko-italijanske meje.
Kdor ima stalno ali začasno bivališče v italijanski obmejni deželi, se lahko za največ 24 ur odpravi v sosednjo državo, od kraja bivanja pa se lahko oddalji za največ 60 kilometrov. Pod takšnimi pogoji lahko v Italijo vstopijo tudi prebivalci obmejnih območij v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem.
Uredba bo veljala do 30. julija, je poročal slovenski portal italijanske radiotelevizije Rai.
Slovenska vlada je sicer deželo Furlanija-Julijska krajina, ki leži ob meji s Slovenijo, že pred časom uvrstila na seznam dežel z dobro epidemiološko sliko, iz katerih za vstop v Slovenijo niso potrebna zdravstvena dokazila niti ni predvidena karantena. (STA)