Kitajska miselnost še ni vstopila v Gorenje

Rozmari Petek Rozmari Petek
21.10.2019 15:45

Več kot leto zatem, ko so Kitajci prevzeli Gorenje, se stvari na enih področjih umirjajo, na drugih spreminjajo, delavci pa trenutno opozarjajo na preveliko obremenjenost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ne le v Valjevu, tudi v Velenju delavci zahtevajo višje plače.
Andrej Petelinšek

Od lanskega avgusta, odkar je velenjsko Gorenje uradno v rokah družbe Hisense, je iz podjetja prišlo že veliko precej nasprotujočih si novic. Lani jeseni so obljubili gradnjo nove hale za proizvodnjo televizorjev, v kateri naj bi delo sprva dobilo od 300 do 400 ljudi. A o gradnji ni še ne duha ne sluha. Januarja letos 300 delavcem niso podaljšali pogodbe. Marca so razkrili, da je Gorenje lani ustvarilo 111 milijonov evrov izgube, mesec kasneje so napovedali, da naj bi 270 ljudi izgubilo delo (dejansko ga je nato izgubilo nekaj več kot 70 zaposlenih). Poleti spet novice, da bodo dodatno zaposlili 100 delavcev, prejšnji mesec pa, da jih potrebujejo še 80.
Vmes, predvsem spomladi, je bilo slišati opozorila zaskrbljenih delavcev, ki so opažali, da delajo manj. Tu in tam pa so zaradi pomanjkanja materialov spomladi proizvodnjo morali celo zaustaviti in ostati doma. Danes je slika obratna. "Tempo dela, ki je že tako velik, se povečuje. Ljudje ne zmorejo več, začeli so odhajati na bolniške. Vendarle smo kar star kolektiv," opisuje prvi sindikalist v Gorenju Žan Zeba. "Zato smo dali zahtevo za dvig plač. Moramo se začeti pogajati tudi o božičnici," napoveduje. Prehitro spreminjajoči se poslovni načrti begajo zaposlene. "Ljudje odhajajo, ker ne vidijo prihodnosti in si mislijo, bolje iti sedaj kot potem, ko bo prepozno," še opisuje Zeba. Zaprtje Gorenjeve knjižnice, ki je neprenehoma obratovala 42 let, tudi ne daje zaposlenim pozitivnih signalov, doda.

Uvedli bodo lastno proizvodnjo elektronike

Drugi v Gorenju pa opisujejo, da je pač kitajski sistem dela precej drugačen od slovenskega. Tovarna televizorjev, denimo, je še kako v igri. A Kitajci so pač taki, da ko se odločijo, bodo to storili. V dveh mesecih, če je treba, je slišati z druge strani. Še več, napovedujejo že novo večjo naložbo v Gorenju. Znano je, da so v začetku leta imeli nekaj težav z dobavo elektronike, zato so se lastniki odločili, da to področje izboljšajo. "Od začetka leta tako v Sloveniji in na Kitajskem razvijamo ekipi, odgovorni za elektroniko, saj nameravamo uvesti lastno proizvodnjo elektronike v Velenju. Ta bo potekala v eni od hal na območju Gorenja. To je tudi ena izmed večjih sprememb in prednosti, ki jih Gorenju prinaša Hisense: integracija v tako veliko ter tehnološko napredno in finančno močno skupino Gorenju omogoča izkoriščanje sinergij, novih tehnologij in ekonomije obsega na vseh področjih," opisuje Mateja Celin, ki je v Gorenju odgovorna za komuniciranje z javnostjo.

Manj različnih Gorenjevih izdelkov, več Hisenseja

Med številnimi pozitivnimi premiki, ki so jih uvedli novi lastniki, Celinova izpostavlja tudi izboljšanje proizvodne učinkovitosti. "V prvi fazi smo že zmanjšali število šifer (različic izdelkov) za 30 odstotkov, do konca leta jih nameravamo še za dodatnih 20 odstotkov. V prodajni nabor uvajamo izdelke, izdelane v drugih Hisensejevih družbah (pametni telefoni, TV-aparati …), na vseh naših trgih omejujemo prodajo izdelkov z neustreznimi donosi, izvajamo poslovne integracije na trgih, kjer imata prodajne družbe tako Gorenje kot Hisense, izvajamo komercialna vlaganja za ohranitev pozicioniranja in prisotnosti v distribucijskih kanalih in podobno. Na področju financ smo že pomembno izboljšali upravljanje čistega obratnega kapitala, in sicer za več kot 74 milijonov evrov, kar je posledica že omenjenih nižjih ravni zalog in terjatev do kupcev. Z znižanjem naložb v čisti obratni kapital in prodajo nekaterih družb s področja netemeljnih dejavnosti smo izboljšali čisti denarni tok iz poslovanja in naložbenja za skoraj 42 milijonov evrov. Z reorganizacijo smo zmanjšali ravni odločanja s ciljem večje učinkovitosti, hkrati pa smo v skladu z napovedmi zmanjšali število zaposlenih v režiji za 270, večinoma z mehkimi metodami. Preostalim 70 zaposlenim, ki so prejeli odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, smo ponudili drugo delo v proizvodnji," še pravi Celinova.

Nezaupanje se vrača

Vsi zaposleni novega sistema vendarle še niso sprejeli za svojega. Po prvem strahu ob prihodu novih lastnikov so v njih našli sicer celo nekoga, ki jih razume, sedaj se določeno nezaupanje vrača. "Na začetku je bil novi lastnik zelo naklonjen delavcem, sedaj pa ni več tako, kot se je pričakovalo. Sicer se krasno poslušamo, a nič se ne reši. Radi bi se tudi sestali z ožjim vodstvom, dobronamerno, da bi jih na kaj opozorili, a že več mesecev čakamo na tak sestanek," pravi Zeba. Odziv delavcev je tako pričakovan - ob večjem obsegu dela pričakujejo večje plače. A pogajanja se še niso niti začela.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta