Četudi je še prejšnji teden padla odločitev, da se počaka na odločitev ustavnega sodišča, je v sredo parlamentarna mandatno-volilna komisija potrdila sestavo članov parlamentarne preiskovalne komisije, ki naj bi ugotavljala politično odgovornost vpletenih v kazenski pregon nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, danes pa je sestavo potrdil še državni zbor. Komisija bo sestavljena iz treh članov SDS in po enega člana NSi in SNS. Predsednik komisije je postal Žan Mahnič iz SDS.
Povod za ustanovitev komisije v zadevi Kangler je bil izglasovan sklep državnega sveta, katerega član je tudi nekdanji mariborski župan Kangler. Državni zbor ni imel izbire, saj je v veljavni zakonodaji zapisano, da je, če tako sklene državni svet, preiskovalno komisijo treba ustanoviti. Zato je parlament na julijski seji ustanovitev te komisije tudi odredil. Iz pravosodja pa so prihajala številna opozorila, da gre za poseganje izvršilne in zakonodaje veje oblasti v sicer neodvisno sodno vejo oblasti. Prav iz tega razloga se je najprej na ustavno sodišče obrnilo vrhovno državno tožilstvo, kasneje so takšno odločitev napovedali tudi v sodnem svetu, v začetku tega tedna pa se je pobudi pridružilo tudi vrhovno sodišče.
Za spoštovanje delitve oblasti
Andreja Katič, ministrica za pravosodje, je v povezavi z ustanovitvijo parlamentarne preiskovalne komisije za Večer dejala, da apelira na vse vidne predstavnike oblasti, naj spoštujejo načelo delitve oblasti in da s posameznimi izrečenimi besedami še bolj kot z dejanji ne omajajo zaupanja ljudi v pravno državo. "Ne bom govorila o tem, da nas opazuje tudi tuja javnost, da s tem zmanjšujemo ugled Slovenije v svetu, nesprejemljivo se mi zdi, da se v državnem zboru komentirajo konkretne, še odprte zadeve. Na tak način se načelo delitve oblasti ne spoštuje."
Odločanju je botroval dopis predsednika državnega zbora Židana