Kmetijstvo in koronavirus: Šele v negotovosti cenimo domačo pridelavo

Kar se dogaja, še nihče med nami ni doživel, morda nas opomni na vrednost malih kmetij, ki lahko pridelajo tudi varno hrano, pravi kmet s Ptujskega polja Branko Majerič.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prodaja domačih pridelkov na mariborski tržnici ob upoštevanju zaščitnih ukrepov ni zastala.
Andrej Petelinšek

Trgovske police zaradi slovenskih kmetov ne bodo prazne, državljanom sporoča kmetijsko-gozdarska zbornica. Zagotovili so nam, da je hrane v Sloveniji dovolj. Še več, slovenski kmetje se zdaj soočajo s težavo, kam s pridelki in izdelki, ki jih sicer dobavljajo šolam in vrtcem, ki so zdaj zaprti. Tudi neposredna prodaja se zmanjšuje. "Zaradi tega bodo kmetije imele izpad dohodka. Prav tako se ponekod že pojavljajo logistične težave (transport, prevzem in podobno)," opozarjajo v zbornici.
Pristojna ministrstva so pozvali k nujnim ukrepom za zmanjševanje posledic zaradi izpada dohodka na kmetijah. Odbor za kmetijstvo je včeraj potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih, ki med drugim omogoča nemoteno oskrbo s hrano za prebivalce Slovenije. "Sicer pa je bil slovenski kmet že doslej soočen z globalizacijo slovenskega trga in posledično pritiskom nizkih cen uvožene hrane. Prav zaradi tega verjetno na trgu ne more doseči višje odkupne cene, ki bi bila vsaj približno blizu dejanskim stroškom," so še pojasnili v kmetijsko-gozdarski zbornici.

Prihodnost v kmetijstvu z dodano vrednostjo

Tatjana Zagorc, direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij, je pojasnila, da bodo živilska podjetja zaradi zaprtja šol, vrtcev in gostinskih obratov živila, ki bi jih sicer dostavila njim, dala na trg za gospodinjstva. "Je pa res, da se bomo državljani, ob morebitni daljši izolaciji, za nekaj časa morali odpovedati 'luksuznim' proizvodom, kot so mango, ananas, avokado, uvožene delikatese, prigrizki, sladkarije in podobno. Predvsem je pomembno, da ostanemo strpni in potrpežljivi tudi pri prehranjevanju," pravi Zagorčeva. Spomni tudi, da dogovarjanja za dvig samooskrbe z živili, kjer je ta nizka, ponekod tudi pod 50 odstotki, na primer s prašičjim mesom, žiti, zelenjavo in sadjem, potekajo že dalj časa. In morda je zdaj pravi čas, da deležniki v verigi stopijo skupaj in poiščejo rešitve, ki delajo oskrbno verigo močno in konkurenčno. "Predvsem vidimo izboljšanje stanja v deficitarnih sektorjih v povezovanju in potrebnih investicijah. Sektor prašičereje je že v letu 2019 podpisal dogovor za izboljšanje stanja v sektorju, kjer so navedeni konkretni ukrepi za dvig samooskrbe," je še razložila.

Globalizacija in koncentracija kmetijstva sta samomor

Izpostavlja še, da bo za slovensko kmetijstvo ključno, da bodo ukrepi skupne kmetijske politike EU po letu 2021 naravnani predvsem v smeri povečanja konkurenčnosti slovenskih pridelovalcev in predelovalcev in drobljenju slovenske proizvodnje. "Upam, da se bodo aktivnosti po umiritvi stanja, povezanega s koronavirusom nadaljevale drugače, in da bo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano po tej izkušnji delovalo v smeri cilja zagotavljanja konkurenčnih pogojev za proizvodnjo ustreznih količin kakovostne hrane in spodbujanja trdih verig," pravi Zagorčeva. Ključnega pomena za zagotavljanje prehranske varnosti je po njenih besedah dvig konkurenčnosti, zato je treba ohranjati večje zaokrožene enote kmetijskih zemljišč ter izboljševanje proizvodnih rezultatov v kmetijstvu. Branko Majerič, kmet s Ptujskega polja, pa tako razmišlja: "Kar se dogaja, še nihče med nami ni doživel, a zdaj bomo končno spoznali, kako zelo pomembna je razpršena kmetijska pridelava.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta