Ko dobiš le pol kupnine, te zagrabi jeza

Srečko Klapš Srečko Klapš
19.07.2019 18:57

Kako je bralec za 96 prodanih delnic, vrednih 105,60 evra, preko Vseslovenskega združenja malih delničarjev prejel le 58,96 evra. VZMD: Pri borznih hišah in bankah bi še manj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ko dobiš le drobiž ...
Profimedia

Tako nam je pripovedoval bralec Večera, ki se je oglasil v uredništvu in nam povedal svojo izkušnjo ob prodaji delnic, skupaj vrednih le dobrih sto evrov. Ob čemer delnic sploh ni nameraval prodati, saj so ga iz Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) spomnili nanje v dopisu s pripisom Nujna informacija. "Kot imetniku 96 delnic M1 vam glede na trenutni tečaj na Ljubljanski borzi pripada najmanj 57,60 evra kupnine, glede na knjigovodsko vrednost pa kar 440,64 evra!" so zapisali v pismo, poslano mu 1. junija lani. In ga povabili v shemo Delniška opora s pripisom, da bi namreč res bilo škoda, da "za svoje delnice ne bi prejeli denarja, ki vam pripada". Bralca so opozorili še, da bodo vsi delničarji, ki svojih naložb ne bodo prenesli z registrskih računov pri KDD, kmalu ostali brez njih. Da se bodo potrudili za vse delničarje doseči čim višjo prodajno ceno, v primeru neuspešnih pogajanj pa bodo v VZMD za vse delničarje zagotovili ustrezno zastopanje preko odvetniške družbe, ob čemer se zavezujejo, da bodo krili "vse tozadevne stroške", in dodali, da sodelovanje v postopkih za dosego čim višje prodajne cene delnic zanje ne predstavlja nikakršnega neposrednega stroška. Za delo in prizadevanja bo VZMD poplačano v primeru uspešnih pogajanj za skupno prodajo, "in sicer le od dela kupnine, ki bi presegla 0,60 evra, kot je tedaj znašal tečaj delnic M1 na Ljubljanski borzi".

Po dobri novici več slabih

Bralec je izpolnil poslano mu dokumentacijo in 15. januarja letos prejel dopis, da je VZMD izpogajala za vse male delničarje 83 odstotkov višjo ceno od borzne, tako jih skupaj čaka kar 481.416 evrov. Bralcu, ki je imel 96 delnic, so 28. februarja poslali obračun prodaje, iz katerega je razvidno, da je v njegovem imenu na fiduciarni račun VZMD prejela 105,60 evra. Za upokojenega bralca je dobrih sto evrov pomenilo veliko, a ko je bral dopis dalje, je ugotovil, da so mu od tega zneska odračunali 14,64 evra (razlika med najnižjo ceno, ki so mu jo obljubili 0,60 evra do dosežene kupnine 1,10 evra za 96 delnic), s čimer se je s podpisom dokumentov strinjal. Ko so mu odšteli še dvakrat po devet evrov pod rubriko "letno nadomestilo za udeležbo v shemi delniška opora za leti 2018 in 2019", bi bralcu od 105,60 evra ostalo 72,96 evra. Tudi s tem stroškom je bil seznanjen. A ko je na njegov račun VZMD nakazal le 58,96 evra, in ko je na obračunu videl, da so mu za izplačilo njegovega denarja zaračunali 7 evrov in še 7 evrov nadomestila "za delno ali dokončno prenehanje vključenosti v Delniško oporo", mu je, kot je dejal, zavrela kri.

Po nasvet za potrošnike na plačljivo številko

Najprej se je obrnil na Zvezo potrošnikov Slovenije in na njihovi spletni strani zasledil, da je številka za nasvete nečlanom plačljiva, minuta pogovora stane okoli dva evra. Ko jih je kljub temu povprašal, kaj lahko kot potrošnik stori v primeru "nenavadnega" izplačila kupnine za delnice pri VZMD, so ga napotili na Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Tam so mu pojasnili, da so seznanjeni s tovrstno prakso VZMD, a da imajo glede na aktualno zakonodajo zavezane roke in da so na njihovo pobudo že spreminjali zakonodajo. Februarja 2017 so namreč poslanci skušali omejiti hrambo delnic na fidicuarnih računih odvetnikov le za delnice, ki so predmet dedovanja, in omogočili nadzor ATVP. Predsednik VZMD Kristjan Verbič pa je Delniško oporo zagovarjal kot najboljšo možnost ukinjanju registrskih računov, ki daje malim vlagateljem možnost, da ohranijo svoje vrednostne papirje iz privatizacije. "Borznoposredniške družbe so zavrnile odprtje trgovalnih računov na deset tisoč delničarjem, ker naj bi njihove delnice ne bile nič vredne. Pri nas so dobrodošli," je še dejal takrat.

Diddy 
Reuters

VZMD: Delničar naj vrne denar, mi bomo vrnili delnice

Kot kaže, so bile dobrodošle tudi delnice našega bralca, saj mu je Vseslovensko združenje malih delničarjev za različne oblike nadomestil izstavilo račune za 46,64 evra. In kaj nato pravi predsednik VZMD Kristjan Verbič? Da so vsa nadomestila, ki jih zaračunavajo malim delničarjem, ki so vključeni v shemo Delniške opore pri VZMD, javno objavljena in precej nižja kot v borznih družbah ali bankah, kjer bi morali delničarji za svoje delnice prav tako odpreti trgovalne račune, plačati njihovo vodenje in tudi morebitno zaprtje ob izplačilu dobroimetja. Da imajo ta čas v Delniško oporo vključenih več kot 3000 malih delničarjev. Ko smo ga povprašali, kako to, da so delničarju zaračunali nadomestilo za članstvo v shemi delniška opora tudi za leto 2019, čeprav so delnice prodali januarja, obračun pa opravili februarja ter hkrati tudi še nadomestilo ob dokončnem prenehanju vključenosti v to shemo, je Verbič ponovil, da so ta nadomestila pri njih najnižja ter da vodenje in zapiranje trgovalnih računov precej dražje zaračunavajo tudi v borznih hišah in bankah. "Če delničar želi, naj na naš račun nakaže sredstva, ki jih je prejel po obračunu VZMD, in sporoči, kam mu prenesemo delnice, ki smo jih zanj prodali," je zaključil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta