Ko si sami plačujete pokojninsko zavarovanje

Tina Recek Tina Recek
27.12.2019 16:09

Če greste predčasno v pokoj in če ste prostovoljno vključeni v pokojninsko zavarovanje, ste na slabšem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju predvideva izenačitev pokojninske dobe s pokojninsko dobo brez dokupa.
Sašo Bizjak

Sanje slehernika so zaslužena pokojnina in uživanje v jeseni življenja. A vedno ne gre vse po načrtih, recimo ko iz osebnih razlogov posameznik izroči odpoved v službi. Ta korak je ubrala bralka, ki želi ostati anonimna, in sicer je zaradi zdravstvenih težav otroka prekinila redno delovno razmerje in se posvetila potomcu, dokler se mu stanje ne izboljša. Od takrat je preteklo dve leti in sedaj se je odločila, da si sama plačuje pokojninsko in invalidsko zavarovanje. In koliko znaša tovrstno plačilo? Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (poslej: zavoda) uvodoma pojasnjujejo, da se lahko prostovoljno vključi v obvezno zavarovanje oseba s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji, ki je dopolnila 15 let starosti in ne izpolnjuje pogojev za obvezno vključitev v zavarovanje po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ZPIZ-2. Kar pomeni, da na primer ni v rednem delovnem razmerju oziroma nima statusa samostojnega podjetnika. V tem primeru znaša prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v letošnjem letu 245,67 evra. Pri tem opozarjajo, da gre pri prostovoljni vključitvi v obvezno zavarovanje le za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in zavarovanci na tej podlagi niso zavarovani tudi iz naslova zdravstvenega zavarovanja in zavarovanja za starševsko varstvo.

Rok za plačilo je do sredine meseca

Torej, za uresničitev namere mora bralka vložiti prijavo v prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje (obrazec M-1) pri prijavno-odjavni službi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Republike Slovenije (ZZZS). Ta podatke o vloženi prijavi zaradi pobiranja prispevkov posreduje pristojnemu finančnemu uradu. Prispevke mora plačati do 15. dne v mesecu za pretekli mesec na podlagi nalogov za plačilo, ki jih zavezancu pošlje pristojni finančni urad. Prispevki na podlagi prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje se skladno z davčnimi predpisi štejejo za obvezne prispevke, kar pomeni, da pri njihovem pobiranju veljajo tudi davčni postopki glede obračuna obresti in davčne izvršbe, če prispevki niso plačani v predpisanem roku. Če se bralka odloči, da ne bo več plačevala prispevkov na podlagi prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje, mora vložiti odjavo iz zavarovanja.


Za skoraj dvajset odstotkov nižja pokojnina

Vzemimo v nadaljevanju še hipotetičen primer, da se bralka želi predčasno upokojiti. Kot pravijo na zavodu, se osebe, ki so bile oziroma so prostovoljno vključene v sistem obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, lahko upokojijo pri 60 letih, če dopolnijo 40 let pokojninske dobe (v katero se šteje tudi obdobje prostovoljne vključenosti v sistem obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja). Vendar gre v tem primeru, kot rečeno, za predčasno, ne za starostno upokojitev, kar pomeni, da pri izračunu višine pokojnine upoštevajo znižanje le-te za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve 65 let. Znižanje pri predčasni pokojnini je trajno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta