Na nocojšnjem tajnem glasovanju je predlog SDS, NSi in SMC podprlo 45 poslancev, za razrešitev bi jih potrebovali 46. Proti ni bil nihče, dve glasovnici sta bili neveljavni. Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB ter poslanska skupina nepovezanih poslancev so glasovanje obstruirale.
Po Zorčičevi oceni so bili poslanci pod velikim pritiskom, raznimi grožnjami, tudi s tem, da bodo sledile volitve. "Verjamem, da je bil vsak od tistih, ki je ostal v dvorani DZ, pred težko odločitvijo, a na koncu je zmagal razum. To je zelo pomembno tudi za bodočo prakso, in sicer, da DZ kot najpomembnejša demokratična institucija ostane suveren in se ne pusti diktirati od vlade," je Zorčič dejal v izjavi po glasovanju.
Ni pa želel špekulirati o tem, ali je to zadnji poskus njegove razrešitve. Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je sicer že napovedal nov poskus Zorčičeve zamenjave.
Na vprašanje, zakaj se ni umaknil s položaja, ko je zapustil SMC in koalicijo, je Zorčič med drugim odgovoril s pojasnilom, da je v veliko parlamentih po svetu vodenje parlamenta zaupano osebam, ki niso vezane na mandat. Predsedniki parlamentov imajo drugačen mandat kot drugi poslanci, prav zato, da ostanejo ne le v razmerju med koalicijo in opozicijo, ampak tudi v razmerju do vlade neodvisni, je pojasnil.
To funkcijo namerava Zorčič še naprej opravljati neodvisno od tega, ali ga je del te koalicije pravkar neuspešno poskušal zamenjati. Kot je dejal, mu tudi funkcija narekuje, da mora z vsemi sodelovati kar se da intenzivno.
"To me spominja mogoče na film Terminator, ko se vrne v preteklost, da bi likvidiral nekega vodjo upora"
Strinja se, da je bil na položaj imenovan kot predstavnik druge največje koalicijske stranke, SMC, ki jo je pred kratkim zapustil. A danes po njegovih besedah nimamo kakšne nove koalicije, ki bi imela drugo največjo stranko: "Imamo staro razpadajočo koalicijo, v kateri ene stranke ni več, druga ima samo še polovico članov." Kot je ugotavljal, takšnih okoliščin še ni bilo. Spomnil je, da tudi nekateri ministri niso člani koalicijskih strank.
Krivec po neuspelem poskusu razrešitve Zorčiča napoveduje vložitev novega predloga
Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec je po neuspeli razrešitvi predsednika DZ Igorja Zorčiča povedal, da neuspeh ne pomeni, da ne bodo poskusili še enkrat. Kot je dejal, bodo zdaj zadevo preučili, pogledali, kje je zmanjkalo in vložili nov predlog razrešitve. "Ne poznamo namreč parlamenta, kjer bi bil njegov vodja iz opozicije," je dejal.
Kot je povedal Krivec, so imeli za današnjo razrešitev predsednika DZ dogovorjenih zadosti glasov, kar bi se tudi pokazalo, če ne bi prišlo do obstrukcije. Tako pa se je del opozicije ustrašil in svoje poslance umaknil, "kar pomeni, da ne zaupajo svojim poslancem", je dejal. Tega, ali so imeli dogovor o podpori razrešitvi tudi s kom iz poslanskih skupin, ki so obstruirale glasovanje, ni razkril.
Po neuspeli razrešitvi Zorčiča se morajo po besedah Krivca zdaj usesti in pripraviti naslednji scenarij. "Prvi poskus pač ni uspel, gremo naprej," je dejal.
Eden od rezervnih scenarijev je po njegovih besedah tudi ta, da se v poslanske vrste vrne minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in zagotovi manjkajoči 46. glas, "a bomo o tem razmislili v nadaljevanju", je dejal. "Vse je stvar analize, na podlagi katere se bomo odločali," je izpostavil.
Predčasnim volitvam se po njegovi oceni ne bližamo, "saj koalicija deluje". "Če ste gledali npr. vsa današnja glasovanja, nikjer ni bilo težav. Nobeno dosedanje glasovanje ne kaže, da bi imela koalicija težave z glasovanjem," je dejal.
Na predčasne volitve so po njegovih besedah v SDS sicer pripravljeni že vsaj leto dni, zagotovo pa niso tisti, ki bi jih v tem trenutku zagovarjali, "saj so stvari preveč resne, da bi se igrali z usodo države".
Krivec sicer dopušča tudi možnost, da bi premier Janez Janša na katerega od pomembnejših zakonskih predlogov vezal zaupnico in s tem utrdil koalicijo.
Ob omembah predčasnih volitev pa je spomnil na zadnjo sejo DZ, ki se je danes zaključila. Vlada bo po njegovem mnenju imela večino tudi v prihodnje, saj da je z nekaterimi poslanskimi skupinami ali poslanci sklenila pisne ali nepisane dogovore.
Zorčič je sicer skupaj s poslancema Janjo Sluga in Branislavom Rajićem v petek izstopil iz poslanskih vrst SMC. Z Jurijem Lepom, ki je izstopil iz DeSUS, so ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev. Kot je v izjavi povedala Sluga, so z razlogom zapustili koalicijo in ni bil namen, da bi s koalicijo podpisali kakšen sporazum.
Po ocenah Sluge je možen scenarij, da se predsednik SMC Zdravko Počivalšek z ministrskega položaja vrne v DZ, kar bi pomenilo za koalicijo glas več in možnost zamenjave Zorčiča. Zorčič pa je ob tem ocenil, da bi bila to zelo nenavadna politična akcija: "To me spominja mogoče na film Terminator, ko se vrne v preteklost, da bi likvidiral nekega vodjo upora."
Sicer pa si v novi poslanski skupini po besedah Sluge želijo biti tisti, ki bi bili v vlogi povezovalnega faktorja na vse strani. Po njihovem mnenju je na dolgi rok povezovanje na sredini edina pot.
O morebitni ustanovitvi nove stranke je po Zorčičevih navedbah prezgodaj govoriti. Po njegovem mnenju morajo vsi narediti napor k združevanju, potem šele k ustanavljanju novih strank.
Odzivi
Iz opozicije po neuspešnem poskusu razrešitve Zorčiča pozivi k predčasnim volitvam
V opozicijskih vrstah so neuspešen poskus razrešitve predsednika DZ pospremili s ponovnimi pozivi k odstopu vlade in predčasnim volitvam. Izkazalo se je, da vlada nima večine, sta poudarila prvak LMŠ Marjan Šarec in vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec. A vodja poslancev SD Matjaž Han dodaja, da trenutno 46 glasov nima nobena stran.
Koalicijski poslanci na današnji seji namreč niso uspeli s predlogom za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča. Za razrešitev je zmanjkal glas, saj jo je ob obstrukciji večjega dela opozicije podprlo le 45 poslancev.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v izjavi za medije po glasovanju poudaril, da "ta koalicija zdaj dokazano nima več večine". Vsaka koalicija, ki bi se zavedala resnosti položaja, pomena demokracije in stanja v državi, bi po njegovih besedah odstopila in šla na predčasne volitve.
Današnje glasovanje Vatovec vidi kot korak proti predčasnim volitvam
Namen obstrukcije je bil, da se izkaže, kdo bo ostal v dvorani in kdo je resnična opozicija, je povedal Šarec. Med tistimi, ki so ostali v dvorani, pa je vendarle očitno "prevladala tudi vest" in zato zamenjava predsednika DZ ni uspela, je dodal.
Da bo rezultat glasovanja tesen, je bilo po mnenju vodje poslanske skupine Levice Mateja T. Vatovca mogoče sklepati že na začetku. "Ampak državni zbor je pokazal, da se ne bo pustil poteptati vladi," je poudaril.
Današnje glasovanje po njegovih besedah jasno kaže, da trenutno koalicija nima večine. Nezaupanje vanjo pa se kaže tudi od zunaj, v naraščajočem nezaupanju ljudi v vlado in to, kar ta vlada počne, je dejal Vatovec.
Kot je še poudaril, so tudi z delom v opoziciji dokazali, da se da to koalicijo in vlado "počasi pripeljati do tega, da bo na eni točki morala odstopiti". Tudi sicer današnje glasovanje Vatovec vidi kot korak proti predčasnim volitvam. Bo pa treba po njegovih besedah v prihodnje še pokazati, da obstajajo alternativne rešitve in da "se s čim prejšnjimi volitvami lahko v državo vrne nek demokratični standard, ki lahko državo popelje iz krize".
Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je v komentarju razpleta današnjega glasovanja opomnil, da imamo ta trenutek manjšinsko vlado in nejasne politične razmere v DZ. O tem, kako bo koalicija delovala v prihodnje, se ni želel opredeljevati. Je pa dodal, da trenutno 46 glasov nima nobena stran.
Pojasnil je še, da mora zdaj predsednik DZ Igor Zorčič sklicati posvet, da se na njem najprej dogovorijo, kako bo DZ deloval v času prihajajočega zaprtja države.