K vnovičnem kolesarjenju po mestnih ulicah zdaj bolj ali manj direktno državljane nagovarja še opozicijska politika. Vidnejši člani opozicijskih strank se oglašajo z zapisi na družbenih omrežjih, pri čemer pa se precej nekoordinirane stranke opozicije ne poenotijo niti pri vprašanju podpore sicer samoniklim protestom, ki izvirajo iz civilne družbe. Koliko so intervencije strankarske politike v državljanskih akcijah sploh primerne? Jasno so se včeraj opredelili podporniki protestnega kolesarjenja, ki bo po pričakovanjih zapolnil ulice nekaterih slovenskih mest, in zapisali: "Odločno se distanciramo od opozicijskih politikov in drugih provokatorjev, ki objavljajo pozive na petkove proteste." Iniciativa je nestrankarska in bo takšna ostala, so opozorili in še dodali, da so za razmere v državi odgovorne vse politične stranke in prejšnje vlade.
Kordiš bo protestiral kot državljan
Meja med podporo akciji civilne družbe in tem, da si jo politika skuša prisvojiti ali jo ugrabiti, je zelo tanka in se je nikakor ne sme prestopiti, se zaveda poslanec Levice Miha Kordiš. V Levici k protestom pozivajo zelo neposredno, na strankarskem profilu so med drugim objavili Kordišev zapis: "Prejšnji petek so se protestniki z zelo dobrimi razlogi zbrali pred državnim zborom in drugod po državi. Pričakujem, da nas bo ta petek še več." Kordiš pravi, da se je tovrstnih akcij na ulici treba udeležiti z določeno mero korektnosti. "Jaz nikoli ne pridem s strankarskimi transparenti, ampak je moja udeležba vedno zelo državljanska," pove poslanec, ki svoje aktivno sodelovanje utemeljuje s tem, da je izšel iz vstajniškega gibanja in študentskih uporov. To pa so "vrednote in prakse samoorganizacije, ki se jim nisem nikoli odpovedal, in se mi zdi pomembno podpreti civilno družbo v njenih prizadevanjih za demokracijo v državi".
Levica kot derivat ljudskih vstaj
Andraž Zorko, politični analitik: "Stranka Levica se je že večkrat pojavila na različnih protestih, oznamčeno, kot bi rekli v marketingu. Nazadnje smo recimo videli Miho Kordiša na protestu v DSO. Ker gre za stranko, ki je nastala od spodaj navzgor in jo med vsemi novimi strankami razumem kot edino, ki je nastala kot neposreden derivat ljudskih vstaj 2012-2013, se to niti ne zdi tako nenavadno – lahko bi rekli, da imajo za kaj takega določeno legitimnost. Pri ostalih treh strankah je pozicija pričakovano drugačna, še najbolj deklarativno pozicijo, skladno načelom parlamentarne demokracije, je pri tem zavzela SAB. SD in LMŠ se o tem očitno ne bosta opredelili na ravni organov stranke in prepuščata iniciativo posameznikom v stranki. To je lahko do neke mere tvegana poteza, če ta ni navznoter koordinirana, navzven pa jo lahko razumemo tudi kot željo po manifestaciji interne demokracije v stranki."
Policija seznanjena z opozorili na provokacije
Na družbenih omrežjih so se pred protesti sicer pojavila tudi opozorila pred morebitnimi provokatorji in akcijami skupin, ki bi želele izzvati nasilje. Pa tudi pozivi, da naj se na mesto protestov nastavijo risalni žebljički. Z ljubljanske policijske postaje so nam sporočili, da so "seznanjeni z navedenimi informacijami, ki krožijo po spletu". Nadalje so pojasnili, da "vse podobne informacije, ki se nanašajo na varnostne dogodke, spremljamo in ustrezno vrednotimo ter jih tudi upoštevamo pri načrtovanju varovanj, da zagotovimo varnost vsem prebivalcem Republike Slovenije".