Vlada je v četrtek zvečer na dopisni seji preklicala epidemijo, ki je bila razglašena 12. marca. Odločitev vlade pa pomeni, da bodo ukrepi iz zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo veljali do 31. maja. Vlada je torej epidemijo preklicala zadnji možni dan, sicer bi se roki izteka ukrepov podaljšali še za 30 dni, torej do konca junija.
Posledično to pomeni, da bo država samozaposlenim, ki so imeli škodo zaradi epidemije, zadnjič izplačala temeljni dohodek in jih oprostila plačila prispevkov za maj 2020. Delodajalci pa za delavce, ki delajo, za delo, opravljeno od 1. junija, ne bodo več oproščeni plačila pokojninskih in invalidskih prispevkov. Glede čakanja na delo pa se bodo od 1. junija do 30. septembra uporabljale določbe zakona o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov.
"Dovolj imamo vladnih paketov, ki se izkazujejo kot premalo učinkoviti in premalo zadostni za aktivno pomoč države ljudem in podjetjem, zato vlado pozivam, da za skupno mizo zbere politično vodstvo države, socialne partnerje in opozicijo, da se dogovorimo o trajnih ukrepih pomoči, ki jo bodo ljudje, družine in gospodarstvo potrebovali v prihodnjih mesecih,” se je na po njegovem mnenju politično improvizirano razglasitev konca pandemije odzval predsednik SD Dejan Židan, ki ocenjuje, da smo ponovno priča čez noč sprejetim odločitvam, slabi komunikaciji in posledično zmedi.
Židan je od vlade pričakoval, da bo pred preklicem epidemije predstavila jasno izhodno strategijo in predstavila ukrepe za lajšanje socialnih težav in zagon gospodarstva. SD vladi predlaga velikopotezni načrt naložbenega sklada za upravljanje izzivov prihodnosti z več kot 30 milijard vrednimi investicijami v modernizacijo družbene, socialne, okoljske, energetske, prometne, stanovanjske, razvojne in digitalne infrastrukture.
Država bo samozaposlenim, ki so imeli škodo zaradi epidemije, zadnjič izplačala temeljni dohodek in jih oprostila plačila prispevkov za maj.
Delodajalci za delavce, ki delajo, od 1. junija ne bodo več oproščeni plačila pokojninskih in invalidskih prispevkov.
Glede čakanja na delo se odtlej uporabljajo določbe zakona o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov.