Smo v šesti dobi izumiranja, so enotni strokovnjaki - v svetovnem, evropskem in slovenskem merilu še nikoli nismo bili priča tako intenzivnemu izumiranju vrst kot posledici človekovih dejanj ob današnjem Dnevu Zemlje opozarjajo strokovnjaki.
Čeprav izumirajo vrste iz praktično iz vseh skupin, so pri zavodu za varstvo narave (ZRSVN) opozorili na najpogosteje spregledane - žuželke, ki izginjajo najbolj neopazno: "Podatki študij zadnjih let kažejo, da upada celotna številčnost žuželk v Evropi, kar je posledica številnih dejavnikov v zadnjih desetletjih, predvsem pa urbanizacije in kmetijstva na eni strani, ter opuščanje ekstenzivne rabe zemljišč in zaraščanje na drugi. Urbanizacija - širjenje mest, gradnja cest, tovarn, industrijskih con… je zasedla prostor življenjskih okolij, prav tako so se intenzivno zasipavala in izsuševala mokrišča."
V zadnjih dvajsetih letih ima na žuželke še posebej močan vpliv intenziviranje kmetijstva, predvsem spreminjanje travnikov v njive, denimo za pridelovanje koruze, kar je posledica spremembe prehranjevanja goveda (koruzna silaža namesto sena), in intenzifikacija travnikov: pogosta-večkrat letna košnja, baliranje mokre trave, gnojenje, izsuševanje mokrotnih travnikov, paša… "Seveda se k temu prišteje in ima pomemben vpliv še uporaba pesticidov za škropljenje na njivah in druge kemikalije, ki jih kmetijstvo in industrija spušča v okolje. Tu so še podnebne spremembe, katerih učinkov ne znamo povsem vrednotiti, opažamo pa, da se npr. gozdna meja v višjih legah, kjer so nekoč zaradi ekstremnih razmer vztrajali le visokogorski travniki viša, torej se odvija nekakšen proces zaraščanja, ki je posledica opuščanja tradicionalne paše z drobnico in govedom," pišejo v ZRSVN.
Kritično tudi v Sloveniji
Študija nemških in švicarskih raziskovalcev iz leta 2017, narejena v zavarovanih območjih parkov v Nemčiji, kaže 75- odstotni upad biomase žuželk v zadnjih 27 letih, kar je alarmanten podatek. Raziskovalci v tej študiji denimo opozarjajo na izginjanje pojava umazanih vetrobranskih stekel avtomobilov, kot smo ga poznali še pred nekaj desetletji.
Na evropski ravni podatki kažejo od 30-50 odstotni upad njihove številčnosti v zadnjih 25 letih. Slovenija pri tem ni izjema čeprav se radi pohvalimo z izredno biodiverziteto. Podatki v Sloveniji prav tako kažejo zaskrbljujoče stanje nekaterih vrst, kot so barjanski okarček, strašničin in temni mravljiščar, gorski apolon. Pri nekaterih od teh vrst je stanje kritično ali se temu približuje, kar pomeni, da jih v naslednjih desetih do dvajsetih letih (če se bodo trendi nadaljevali) sploh ne bomo več imeli. V Sloveniji bodo izumrli.
Pomembni opraševalci
Zakaj so metulji pomembni? Poleg čebel in čmrljev so eni glavnih opraševalcev in so pomemben vir hrane v prehranjevalni verigi. "Velja poudariti, da je razvoj metuljev neobhodno povezan s prisotnostjo nekaterih rastlin, samice namreč odlagajo jajčeca samo na določene vrste ali skupine vrst rastlin, gosenica vsake vrste metulja se prehranjuje s točno določeno skupino rastlin ali pa le z eno vrsto rastline. Izguba teh rastlin nujno vodi tudi k izgubi metuljev," poročajo v ZRSVN. V prihodnje lahko preprečimo nadaljnje upadanje številčnosti metuljev in njihovih življenjskih prostorov samo z uravnoteženim, sonaravnim kmetijstvom, ki ima trenutno največji vpliv na življenjske prostore in s tem ohranjanje metuljev. Ali kot pravi sir David Attenborough, med drugim WWF-ov ambasador: "Sami sebi smo postali največja grožnja, ampak ni še prepozno, da se soočimo z vsemi težavami, ki smo jih sami ustvarili, ampak reagirati moramo zdaj. Kot vrsta smo se pokazali kot strokovnjaki za reševanje problemov, a ne v tem primeru. Imamo priložnost, da ustvarimo trajnostni svet, s čistim zrakom in vodami, neomejeno energijo in bogatimi ribjimi zalogami."
Tudi okoljski minister Simon Zajc ob Svetovnem dnevu zemlje sporoča: "Imamo samo en planet, ki si ga delimo z raznovrstno rastlinsko in živalsko populacijo, ki je je zaradi našega ravnanja vedno manj. Vse oblike življenja so enakovredne in neprecenljive! Spremenimo naše ravnanje, da na koncu ne ostanemo sami."