Velika noč je praznik veselja in upanja. Kristjani izražajo veselje z vzklikom aleluja, ki izhaja iz hebrejskih besed hallelu in Yah, kar pomeni slavite Jahveja, torej Boga, so zapisali v Katoliški cerkvi na Slovenskem.
Na veliko noč zjutraj običajno potekajo vstajenjske maše s procesijami, ki pa bodo letos zaradi epidemije odpadle. Duhovniki bodo ob 8. uri zvonili z vsemi zvonovi in tako vernike po domovih povabili k velikonočnemu zajtrku, ki ga sestavljajo jedi, blagoslovljene na veliko soboto.
Duhovniki bodo vodili velikonočno mašo v svojih zaprtih župnijskih cerkvah. Papež Frančišek bo v baziliki svetega Petra v Vatikanu imel mašo ob 10. uri, ki se bo sklenila s tradicionalnim blagoslovom Urbi et Orbi (mestu in svetu). Blagoslov bo ob 11.55 prenašala tudi Televizija Slovenija na svojem prvem programu.
Veliki teden, ki se bo sklenil v ponedeljek, se je začel s cvetno nedeljo. Papež je spomnil, da že drugič obeležujemo veliki teden v času pandemije. "Lani smo bili šokirani, letos smo bolj izkušeni," je dodal in posvaril pred gospodarsko krizo, ki postaja vse zahtevnejša.
Že lani je poglavar katoliške cerkve velikonočno obredje obhajal na prilagojen način, ljudje po vsem svetu pa so jim v pretežni meri sledili prek spleta ali televizije. V letih pred tem se je po drugi strani na praznovanje v Rim zgrnilo na tisoče romarjev.
Po vsej Italiji ob letošnjih praznikih zaradi tretjega vala epidemije covida-19 sicer znova veljajo stroge omejitve tako pri potovanjih kot pri stikih.
Janša ob veliki noči: Težki časi so lahko tudi priložnost za nov začetek
Pandemija koronavirusa je razgalila vso našo ranljivost in šibkost ter nam vzela zdravje in žal tudi mnoga življenja, je v velikonočnem voščilu zapisal premier Janez Janša. Lansko leto pa nas je po njegovem naučilo, da veliko bolj cenimo to, kar imamo, ter da so težki časi lahko tudi priložnost za nov začetek.
"Znova se je potrdilo, da smo kot narod močni in zmagoviti le, če smo enotni in povezani," je ocenil predsednik vlade.
Leto, ki smo ga večji del preživeli v ločenosti, nas je, tako Janša, na različne načine tudi zbližalo: "Spoznali smo, kaj je tisto, kar je za nas v resnici pomembno. Kaj je tisto, kar nam daje moč, oporo, srečo in smisel, da se borimo in vstanemo vsakič, ko pademo."
Kot je dodal, je veliko trpljenja in žalosti prineslo tudi veliko dobrega. Tako sta v preteklih mesecih sočutje in solidarnost zažareli v vsej svoji moči. Mnogi so vzeli na svoja ramena tudi križe drugih, da bi jim pomagali, in tako dodali trpljenju tudi nekaj lepega.
Ob tem je premier opozoril, da epidemije še ni konec, ter prosil vse, naj upoštevajo ukrepe. "Nič drugega kot varovanje zdravja in življenj je naš cilj. Vsak nov dan bomo imeli na razpolago več cepiva in samo precepljenost lahko zaustavi epidemijo," je pojasnil Janša, ki verjame, da bomo tudi to preizkušnjo premagali.