Krvi je v Sloveniji dovolj

Zora Štok Zora Štok
03.06.2019 20:19

Zaloge krvi so pri nas optimalne in glede na stanje prostovoljnega krvodajalstva smo lahko brez skrbi še pet let, zagotavlja stroka, drži pa, da število krvodajalcev postopoma upada.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Sloveniji je registriranih okoli 110 tisoč krvodajalcev.
Igor Napast

Slovenija je ena tistih držav, ki za zaloge krvi v veliki meri skrbi s prostovoljnim krvodajalstvom. Po podatkih republiškega zavoda za transfuzijsko medicino se 45 odstotkov krvi zbere na terenskih krvodajalskih akcijah po državi, ostalo pa z rednimi odvzemi v zdravstvenih ustanovah. V Sloveniji je registriranih okoli 110 tisoč krvodajalcev.
Kot je povedala zdravnica Erika Kavaš, specialistka transfuzijske medicine v UKC Maribor, je v severovzhodni Sloveniji registriranih okoli 65 tisoč krvodajalcev. "Iz podatkov, ki jih vodi Rdeči križ, je razvidno, da število krvodajalcev postopoma upada. Delno tudi zaradi starosti, saj ljudje po 65. letu starosti ne morejo več darovati krvi. Glede na trenutno stanje smo še naslednjih pet let lahko brez skrbi, a moramo že zdaj skrbeti za nove, mlade krvodajalce, da zagotovimo dovolj široko bazo za oskrbo s krvjo."

Samo povsem zdrav človek je lahko krvodajalec

Trenutne zaloge v Sloveniji in tudi v SV delu države so optimalne, kar pomeni, da je krvi dovolj. Zato odvzemi potekajo preko načrtovanih akcij, da se zaloge nadzorovano obnavljajo. "A v poletnem času, ko je več dopustov, je tudi udeležba na krvodajalskih akcijah manjša, zato je zaželeno, da krvodajalci darujejo kri tudi mimo akcij, v zdravstvenih ustanovah, v katerih v določenih dneh potekajo odvzemi," pojasni Erika Kavaš. Zavzema se, da bi krvodajalcem namenili dodatno pozornost pri nekaterih zdravstvenih postopkih, ki bi omogočali tudi nadzor nad njihovim zdravjem, saj je samo povsem zdrav človek lahko krvodajalec.
"Včasih so težave tudi zavoljo nepripravljenosti delodajalcev, da krvodajalcu omogočijo koriščenje prostega dneva, čeprav jim zdravstvena blagajna povrne strošek zaradi odsotnosti zaposlenega. Vendar pa so tudi številna podjetja, ki krvodajalstvo spodbujajo. Mariborski vodovod na primer, pa radgonski Arcont, če omenim le nekatere. Zato bi morda veljalo razmisliti o še kakšnih vzpodbudah, da bi se delodajalci lažje odzvali želji zaposlenih po darovanju krvi," razmišlja Kavaševa.

Moški na tri mesece, ženske na štiri

Z odzivi na krvodajalske akcije med določenimi skupinami so v UKC Maribor praviloma zadovoljni. Okoli desetina tistih, ki prvič darujejo kri v okviru posebnih akcij, se vpiše med krvodajalce, še pove Kavaševa. Nekateri postanejo redni krvodajalci (moški lahko darujejo kri vsake tri mesece, ženske vsake štiri), z nekaterimi pa se dogovorijo, da jih pokličejo, ko gredo h koncu zaloge krvi določene krvne skupine. To se običajno zgodi ob nepredvidenih dogodkih, kot so hujše prometne nesreče, ali ko je predvidenih več posegov in operacij pri različnih bolnikih z isto krvno skupino.

Kopičenje prevelikih zalog bi bilo nesmiselno

Na vprašanje, koliko na prostovoljno krvodajalstvo pri nas vpliva aktivnost nekaterih avstrijskih podjetij, ki organizirajo odvzem krvne plazme proti plačilu, Kavaševa pove, da to na del krvodajalcev gotovo vpliva, sploh na tiste iz socialno šibkejših družin, da pa uradnih podatkov o številu ljudi, ki hodijo v Avstrijo na odvzem krvne plazme, nimajo niti tega ne spremljajo.
"V Sloveniji je krvodajalstvo še vedno dobro organizirano, na področju preskrbe s krvjo smo samozadostni. Krvodajalske akcije so načrtovane tako, da se zaloge krvi redno obnavljajo in so vselej optimalne. Ker kri oziroma krvne komponente imajo določen rok trajanja in kopičenje prevelikih zalog bi bilo zato nesmiselno," je ob dnevu slovenskega krvodajalstva sklenila Erika Kavaš.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta