Kvalitetna državna politika raste iz lokalne

Uroš Esih Uroš Esih
14.11.2018 18:57

Kakšen uspeh lahko parlamentarne stranke pričakujejo na letošnjih lokalnih volitvah? Tradicionalne stranke z daljšo zgodovino imajo prednost

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sintezo uspešnega delovanja in organizacije tako na državni kot lokalni ravni predstavlja največja opozicijska stranka SDS.
Sašo Bizjak

"Lokalne volitve so specifične volitve in tukaj nimamo enih volitev, ampak 212. V vsaki občini gre za svoje volitve, vsaka občina ima svoje specifike. V nekaterih občinah je bolj v ospredju gradnja cest, v drugih vrtci in šole, v tretjih so v ospredju bolj mehke tematike. Volitve se razlikujejo od občine do občine," naravo lokalnih volitev opiše dr. Simona Kukovič, strokovnjakinja za lokalno samoupravo na Fakulteti za družbene vede, ko smo jo vprašali, kakšna je povezava med lokalnimi in državnozborskimi volitvami. Predvsem nas zanima, kakšen uspeh lahko parlamentarne stranke pričakujejo na letošnjih lokalnih volitvah, ki so od parlamentarnih oddaljene slabega pol leta.

Stranke dozorevajo z izgradnjo lokalne mreže

Angažma parlamentarnih strank na lokalni ravni je odvisen od razvejanosti lokalne organizacije in lokalnih odborov ter kadrovske zasedbe. "Starejša kot je stranka, bolj si je lahko utrdila lokalne odbore, več ljudi je lahko politično socializirala na lokalni ravni. Takšni kandidati in stranke so bolj prepoznani med ljudmi in zaradi tega uspešnejši na lokalnih volitvah," poudarja Kukovičeva. Ob tem pa opozarja, da se na neposrednih volitvah za župana, kjer damo glas določenemu kandidatu z imenom in priimkom, odvijajo povsem drugačne zgodbe kot na nacionalnih.

Dr. Simona Kukovič
Osebni arhiv

Socializacijska funkcija lokalne politike

Na letošnjih lokalnih volitvah je pričakovati nadaljevanje protistrankarskega trenda in prodora različnih list. Pričakovati je, da bo še manj svetnikov in županov s strankarskih list, kot jih je bilo do zdaj. Nekdanji generalni sekretar LDS Bogdan Biščak in politični analitik napoveduje, da prihaja čas, ko se bo treba vprašati, ali ima sploh še smisel, da kot stranke nastopijo na lokalnih volitvah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta