Leben in Fakin imata pogoje za nadomestilo ministrske plače, Leben ga ne bo vzel

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
13.03.2019 13:21

Trije bivši poslanci in dve bivši ministrici prejemajo nadomestilo plače, zdaj so datumske pogoje za to izpolnili še nekateri ministri iz šest mesecev stare Šarčeve vlade.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trinajsta slovenska vlada, ko je bila lansko jesen potrjena. 
Robert Balen

Janko Veber (SD, potem s svojo stranko oziroma neodvisni) in Ljubo Žnidar (SDS) ter mladi Andrej Čuš (začel v SDS, potem izstopil iz stranke) so še vedno zadnji trije nekdanji poslanci, ki tudi tri četrt leta od lanskih parlamentarnih volitev prejemajo nadomestilo poslanske plače, ker, potem ko niso bili več izvoljeni v državni zbor, ne najdejo nove službe oziroma čakajo pogoje za upokojitev.

Za ministre tako kot za poslance

Dvaindvajset poslancev in poslank (največ članov v prejšnjem sklicu najmočnejše vladne stranke SMC) je od lanskega junija, z iztekom mandata 2014-2018, zaradi novih parlamentarnih volitev prejemalo nadomestilo plače, kakor ga za nekdanje parlamentarce določa zakon o poslancih. Poslanec, ki mu je prenehal mandat in iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge ustrezne zaposlitve in ne izpolnjuje minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine brez zmanjšanja v skladu s predpisi, ki urejajo obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s posebnimi predpisi, v katerih je urejena pravica do starostne pokojnine, ima, dokler se ne zaposli ali začne opravljati pridobitne dejavnosti oziroma dokler ne izpolni pogojev za upokojitev, pravico do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje plače, ki jo je prejemal, ko je opravljal funkcijo, vendar najdlje šest mesecev od prenehanja mandata. Pravica do nadomestila, to določa zakon o poslancih, se lahko podaljša do izpolnitve pogojev za upokojitev, a najdlje še za šest mesecev. In: poslanec, ki je opravljal funkcijo poslanca že pred mandatom, ki mu je prenehal, ima za vsak prejšnji zaporedni mandat pravico do dodatnega trimesečnega nadomestila plače, vendar ne več kot šest mesecev skupaj. Čas prejemanja nadomestila se šteje v delovno dobo. Zakon o poslancih, kjer določa pravice bivših parlamentarcev, smiselno velja tudi za ministre.
Še vedno sta na nadomestilu plače nekdanja notranja ministrica, Mariborčanka Vesna Györkös Žnidar, pred odhodom v politiko (v SMC, iz katere je nazadnje odšla) odvetnica, in nekdanja ministrica za kohezijo Alenka Smerkolj. Pred vrati pa so že kandidati za nadomestilo ministrske plače iz vlade Marjana Šarca (LMŠ).

Prehitri odstopi ...

Šarčeva vlada, trinajsta slovenska, je prisegla v državnem zboru 13. septembra 2018, danes, 13. marca 2019, ima natančno šest mesecev, to pa je meja, ko lahko za nadomestilo plače kandidira nekdanji poslanec oziroma minister. Hitra matematika pokaže, da je bivši minister za kulturo Dejan Prešiček odstopil prekmalu (konec januarja letos), da bi smel računati na nadomestilo, še manj bivši minister za kohezijo Marko Bandelli, ki se je moral posloviti že novembra. Rok iz zakona se začne šteti z dnem, ko se z odstopom seznani državni zbor, ki ministre na predlog premierja voli.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta