Letališka infrastruktura je zaradi nenehnega večanja števila potnikov pod velikim pritiskom, zato že lep čas poteka iskanje rešitev, ki bi preprečile daljšanje čakalnih vrst. Panoga je v tehnologiji biometrije prepoznala možnost odgovora na izzive, saj potnikom omogoča hitrejše in preprostejše postopke na letališču. Z uspešnim preizkusom, ki omogoča enotno biometrično rešitev za preprostejšo prijavo na let, varnostni pregled in vkrcanje, pri čemer se čas skrajša za okoli 75 odstotkov, pa so se pohvalili pri družbi Amadeus, ki je pri pilotnem projektu sodelovala z Letališčem Jožeta Pučnika ter prevoznikoma Adria Airways in LOT.
Vkrcanje potnika namesto običajnih pet do sedem sekund zahvaljujoč biometriji trajalo le dve sekundi.
Pilotni projekt na letališču Jožeta Pučnika se je usmeril na izboljšavo načina vkrcanja potnikov na letalo, platforma pa je zasnovana tako, da deluje na vseh točkah za preverjanje identifikacije na letališču, vključno s prijavo, varnostnim pregledom, vstopom v salone in vkrcanjem, so sporočili z Adrie Airways. Družba Amadeus trenutno deluje na letališču San José Norman Y. Mineta Airport v ZDA, da bi zagotovila izhodne biometrične rešitve CBP-TVS.
Izboljšanje desetletja starih procesov
Mišel Mencinger iz zemeljske operative pri Adrii Airways je dejal, da so rezultati projekta zelo spodbudni, "saj so ga potniki zelo dobro sprejeli, povprečni časi vkrcanja pa so se bistveno skrajšali. Biometrija panogi omogoča nov tehnološki preskok, ki bo izboljšal način potovanja ljudi". Boštjan Rakovec, vodja Informatike pri Fraportu Slovenija pa pravi, da so pred kratkim začeli partnerstvo z Amadeusom pri popolni posodobitvi svojih informacijskih sistemov. "Biometrija je področje, za katerega menimo, da lahko ljubljansko letališče naredi edinstveno glede pomoči letalskim družbam z izboljšavo desetletja starih procesov."