Letno poročilo Gorenja: Kitajci padli v stomilijonsko luknjo

Srečko Klapš Srečko Klapš
25.03.2019 18:52

Gorenje leto 2018 zaključilo s 111,2 milijona evrov izgube, od tega 37,3 iz poslovanja in 74,4 milijona evrov iz "enkratnih in izrednih vplivov". Delavce skrbi nizka zasedenost proizvodnje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kitajski Hisense je po prevzemu Gorenja razkril računovodsko telovadbo nekdanje ekipe Franja Bobinca, ki je na ta način Gorenje držala nad vodo in mirila nekdanje delničarje.
Andrej Petelinšek

Skupina Gorenje je včeraj zjutraj na spletni strani Ljubljanske borze objavila letno poročilo za leto 2018, v katerem je potrdila govorice zadnjih dni, da bodo preteklo leto končali z več kot sto milijoni evrov izgube, natančneje s 111,2 milijona evrov. Lani so tako imeli 37,3 milijona evrov čiste izgube. Upoštevajoč še vpliv enkratnih in izrednih dogodkov, pa se je ta povzpela na 111,2 milijona evrov. Teh je bilo za 74,4 milijona evrov, v Gorenju pa jih pripisujejo "prilagoditvam, predpostavkam in metodologijam ocenjevanja v skupini Hisense, ki je bistveno spremenila nekatere računovodske ocene, ki so drugačne od tistih pred prevzemom".
Skupina Gorenje je sicer lani ustvarila 1,184 milijarde evrov prihodkov od prodaje, od tega 1,074 milijarde ali 91 odstotkov v osnovni dejavnosti gospodinjskih aparatov. Rasli so na trgih vzhodne Evrope (največ na Madžarskem, v Ukrajini, Bolgariji in na Češkem) in trgih, kjer prodajajo izdelke blagovne znamke Asko. Manj prihodkov so zavoljo močne konkurence beležili v zahodni Evropi, v državah Beneluksa.

Hisense dal Gorenju še 120 milijonov za solventnost

Hisense je kljub veliki luknji, ki jo je našel v bilancah Gorenja, konec leta 2018 s 120 milijoni evrov finančne injekcije poskrbel za finančno podporo Gorenju, s čimer je zagotovil finančno stabilnost in solventnost. Vsaj 100 milijonov evrov internega financiranja naj bi lastnik ohranil, dokler bo kazalnik čistih finančnih obveznosti presegal raven 3, še pojasnjujejo.
To financiranje bo Gorenje potrebovalo, saj se je zadolženost ponovno približala 400 milijonom evrov. Največ izgube pa je nastalo, ker so Kitajci več deset milijonov evrov odločenih stroškov razvoja v bilancah iz prihodnosti prenesli v sedanjost. Negativno so na čisto izgubo vplivali še stroški dela in kakovosti, slabitve zalog terjatev in opreme in slabitve finančnih naložb in nepremičnin.

Bogomir Kovač
Igor Napast

Delavci zaskrbljeni, proizvodnja na le 60 odstotkih

Po uradni objavi informacije o velikanski izgubi Gorenja v preteklem letu so se potrdile slutnje zaposlenih, ki upajo da 111-milijonska izguba ni presenečenje za kitajske lastnike, saj kot pravi sindikalist Žan Zeba, to ne bi bilo dobra popotnica prihodnjemu sodelovanju. "Upamo tudi, da napake iz preteklosti ne bodo vplivale na položaj zaposlenih v prihodnje. Trenutna le 60-odstotna zasedenost proizvodnih kapacitet namesto 85-odstotne ne vliva optimizma," še pravi Zeba. Spomnil je na nedavno odpuščanje skupaj z agencijskimi delavci okoli 300 zaposlenih in se vprašal, kako to, da inovativni in v Berlinu nagrajeni pomivalni stroji ne gredo bolj v prodajo.

Žan Zeba: "Čudno je, da je bila odločitev o odpuščanju sprejeta, preden je bil objavljen zadnji ukrep vlade."
Rozmari Petek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta