Kot so sporočili iz programa, je 0,01 stopinje razlike sicer statistično nepomembno, zato je mogoče reči tudi, da si aprila 2016 in 2020 delita prvo mesto.
Letošnje aprilske temperature so bile nadpovprečne predvsem v severnem in osrednjem delu Evrazije ter v delih Grenlandije in Antarktike. Povprečje so znižale temperature v delih Severne Amerike.
V Evropi so se temperature nad povprečje najbolj opazno dvignile v zahodnih državah, predvsem Švici, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
"Povprečna temperatura za 12-mesečno obdobje do letošnjega aprila se je približala ravni 1,3 stopinje Celzija nad povprečno temperaturo predindustrijske dobe," so poudarili v programu. 1,3 stopinje Celzija nad predindustrijsko dobo pogosto predstavlja merilo za podnebne spremembe.
Pariški sporazum, sprejet na podnebni konferenci decembra 2015 v Parizu, države zavezuje k omejitvi dviga povprečne globalne temperature občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo in jih spodbuja k ukrepom za omejitev na 1,5 stopinje.
Copernicusovi podatki so nedavno pokazali tudi, da je bilo leto 2019 drugo najbolj vroče v zgodovini merjenja, v Evropi pa kar najbolj vroče. Najbolj vroče doslej je bilo tudi celotno minulo desetletje.
Vreme v prihodnjih dneh
Popoldne bo pretežno oblačno, pojavljal se bo rahel dež. Zapihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem zvečer šibka burja, ki se bo ponoči krepila. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 21 °C.
Jutri bo pretežno jasno, le zjutraj bo ponekod na jugu še nekaj oblačnosti. Pihal bo severni do severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja, ki bo čez dan slabela. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, na Primorskem do okoli 12, najvišje dnevne od 16 do 19, na Primorskem do 22 °C.
V četrtek bo pretežno jasno. Jutro bo hladno, čez dan pa bo topleje kot v sredo. V petek bo sončno in še topleje.