"Izstavili smo zabeljen račun za podporo proračunu 2019. Odprava prekarnosti, dvig penzij, stanovanja, ukinitev dopolnilnega zavarovanja, obdavčitev kapitala in še kaj naj bi uredili do konca leta," je na svojem facebook profilu zapisal poslanec Levice Miha Kordiš, potem ko je svet stranke Levica minuli petek sklenil, da podpira tako podpis sporazuma o sodelovanju s koalicijo kot potrditev rebalansa proračuna v državnem zboru. Najmlajši poslanec Levice, ki si ga je širša javnost zapomnila po tem, da je podjetnikoma Ivu Boscarolu in Igorju Akrapoviču grozil z nacionalizacijo, je še dodal, da mu ni jasno, zakaj "bodo koalicijski liberalci to podpisali in zasoljeno ceno poravnali". V zapisu je posebej užalil še predsednika SMC in Desusa Mira Cerarja in Karla Erjavca, ki ju je označil za "ministrski pavlihi".
Ko SDS pride prav Kordišev napad na koalicijo
Kordiš je eden izmed levih ekstremistov, takšna pa so tudi njegova stališča, je komentar poslanca Levice pospremil vodja poslanske skupine stranke Desus Franc Jurša. Istočasno pa je dodal, da ne trdi, da je takšno dejansko tudi stališče stranke Levica, ker da Kordiš izstopa v stranki. "Levica je del opozicije, ki jo imenujem pogodbena opozicija," status in položaj Levice opredeli Jurša, istočasno pa prizna, da koalicija ukrepov in reform ne more izpeljati brez podpore Levice, ker nima večine, zato je sporazum v včasih muhasti stranki potreben in so ga organi upokojenske stranke tudi podprli.
S sporazumom se tudi mudi, saj so glasovi Levice pomembni zlasti zaradi možnosti veta državnega sveta. Državni svet je prejšnji teden sklenil, da ne podpira predloga rebalansa proračuna za leto 2019 in predloga novele zakona o izvrševanju proračunov, predvsem zaradi prenizkih povprečnin, ki občinam ne omogočajo izvedbe nujnih projektov, in napovedal veto, če pripombe državnih svetnikov ne bodo upoštevane. V tem primeru bo za ponovno potrditev rebalansa proračuna v državnem zboru potrebnih najmanj 46 glasov, koalicija brez Levice pa ima 43 glasov.
Sporazum Levice s koalicijo
Nova verzija sporazuma vsebuje protokol, podoben tistemu, ki so ga predsedniki koalicijskih strank in Levice parafirali lani. Po besedah Luke Mesca je s koalicijo dogovorjeno, da bo Levica prevzela pobudo pri politikah, ki zadevajo odpravljanje prekarnega dela, ter stanovanjski politiki. V sporazumu je predvidena tudi ustanovitev delovnih skupin, v katerih bo Levica z vladnimi strankami usklajevala ključne ukrepe na področju plač, davkov, pokojnin, upravljanja državnega premoženja, zdravstva in dogovora o proračunih za leti 2020 in 2021. Vsebinski sporazum bodo podpisali za eno leto z možnostjo podaljšanja.
Komu koristi sporazum
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je Kordiševe besede označil za žaljive ter nedostojne za politika in poslanca. Poleg tega je Han sporazum med koalicijo in Levico ocenil kot zelo kompleksen: "V sporazumu so zgodbe, ki jih je lahko zapisati na papir, težje pa realizirati." V mislih je imel proračunsko vzdržanost predvidenih ukrepov, ki bi jih v naslednjem letu skupaj izpeljali koalicija in Levica. Han zato ne verjame, da bo sporazum podpisan ta teden, kar je želja predsednika vlade Šarca in pogoj koordinatorja Levice Luka Mesca. "Sporazum bo obravnaval kolegij predsednika stranke in predsedstvo stranke, šele nato bo padla odločitev, ali lahko tak sporazum podpišemo ali ne," je dejal Han.
Mesec pa je včeraj znova izrazil pričakovanje, da bo sporazum podpisan še pred potrditvijo proračuna v državnem zboru, torej najkasneje jutri: "Za to imamo zagotovila vseh predsednikov." Neuradno je iz SD slišati, da samemu sporazumu vsebinsko ne nasprotujejo, je pa ga treba pred podpisom konkretizirati in izračunati vrednost predvidenih projektov.
Iz vrst koalicijskih partnerjev je slišati tudi očitke, da je nova verzija sporazuma med koalicijo in Levico nastajala predvsem na pogajanjih med največjo vladno stranko LMŠ in Levico ter da se omenjenima strankama posledično mudi s podpisom bolj kot preostalim trem koalicijskim strankam. Od koalicijskih partnerjev LMŠ je tudi slišati ocene, da je Šarčeva stranka zainteresirana za podpis sporazuma tudi zato, ker večino pozitivnih javnomnenjskih učinkov z Levico zasnovanih projektov "pokasira" prav premier.