Lidija Glavina sporazumno odhaja z mesta predsednice uprave SDH

STA, M.R.
27.03.2019 17:25

Predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Lidija Glavina se je z nadzornim svetom dogovorila o sporazumnem predčasnem odhodu iz uprave holdinga. Začasno bo vodenje upravljavca državnega premoženja prevzel prvi nadzornik Igor Kržan, so povedali po današnji seji nadzornega sveta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Imre Balogh in Lidija Glavina.
Borut Živulovič

Lidija Glavina je v izjavi za medije dejala, da SDH zapušča v odličnem položaju in z rekordnimi rezultati. "Na svoje delo v tej instituciji sem ponosna, a je napočil čas, da grem novim izzivom naproti in najdem nekaj drugega," je dodala. Poudarila je, da bo novo vodstvo nadaljevalo z odprtimi projekti.
Na novinarsko vprašanje, kam jo bo vodila nadaljnja poklicna pot, je odgovorila, da še ne ve. Ni pa izrecno zanikala možnosti, da bi lahko ostala v SDH. Ne bo pa se prijavila na razpis za enega od članov poslovodstva državnega upravljavca nepremičnin DSU, je povedala in tako odgovorila na informacije iz medijev.
Glavina je bila na čelo SDH za poln štiriletni mandat imenovana februarja 2017, v času vlade Mira Cerarja. Takrat je bila imenovana s polnim mandatom, že julija 2016 pa je prevzela vodenje SDH kot vršilka dolžnosti. Pred tem je bila članica nadzornega sveta SDH. Bila je tretja predsednica uprave SDH od njegove uradne vzpostavitve junija 2014, ko se je preoblikoval iz Slovenske odškodninske družbe. Pred njo sta bila na tem položaju Marko Jazbec in Matej Pirc.
Dosedanji predsednik nadzornega sveta SDH Igor Kržan bo tako vsaj začasno četrta oseba na čelu upravljavca državnega premoženja. Vodenje nadzornega sveta pa bo s 1. aprilom prevzela njegova dosedanja članica Karmen Dietner, je napovedal Kržan.

Andrej Božič najresnejši kandidat za vodenje s polnim mandatom

Ta naj bi po pisanju medijev užival predvsem podporo LMŠ, je SDH v obdobju, ko ga je vodila Glavina, beležil zelo dobre rezultate, ki imajo trende izboljševanja. "Kljub odprodaji nekaterih ključnih naložb je SDH lani po preliminarnih podatkih dosegel 6,3-odstotni donos kapitala, kar presega zastavljene cilje," je povedal.
Zatrdil je, da se po poteku začasne funkcije predsednika uprave ne bo prijavil na razpis. Pričakuje, da bo novi predsednik s polnim mandatom imenovan v največ dveh mesecih. Kot najresnejši kandidat za ta položaj se v javnosti že nekaj časa omenja nekdanji prvi mož Steklarne Hrastnik Andrej Božič, ki je trenutno član uprave holdinga.

Prodaja NLB, v teku prodaja Abanke

Ena glavnih potez holdinga v času, ko je SDH vodila Lidija Glavina, je bila prodaja večinskega deleža v banki NLB decembra lani. Trenutno je v teku tudi postopek prodaje Abanke. Glavina je sicer aprila 2017 postala tudi predsednica nadzornega sveta Telekoma Slovenije s štiriletnim mandatom in ta položaj zaseda še danes. 
Polemika o povišanju plače
Decembra 2017 je v javnosti odmevalo povečanje plače Glavini in Nadi Drobne Popovič, ki je bila članica uprave SDH. Glavina bi po novem prejemala skoraj 15.500 evrov bruto, Drobne Popovičeva pa nekaj manj kot 14.000 evrov. A obe sta se po tem, ko je novica razburila javnost in tudi tedaj vladajočo koalicijo, že januarja 2018 odpovedali dvigu plače. 

Očitki o življenjepisu

Leta 2017 je Mladina poročala, da je bil življenjepis Glavinove pred imenovanjem za poln mandat prenapihnjen. Pri čemer je Mladina poročala, da naj bi avstrijsko podjetje Imsa Group, v katerem na bi delala, obstajalo le na papirju, v Electroluxu pa naj ne bi zasedala višjih položajev. Glavinova je nato vse očitke zavrnila kot neresnične in podala tudi dokaze za to. V sklopu skupine Electrolux se je ukvarjala z merjenjem donosa marketinških investicij, bila pa je tudi ena od odgovornih za razvoj in implementacijo projekta The Cube by Electrolux. Pred tem je bila v obdobju od septembra 2007 do marca 2011 na delovnem mestu direktorice za finančno prestrukturiranje, akvizicije, spojitve in prevzeme ter posebne projekte. 
Po odločitvi o zaprtju Electroluxove podružnice v Belgiji leta 2012 se je Glavina odločila za vrnitev domov, kjer je bila nekaj časa samozaposlena, nato pa se je aprila 2014 zaposlila v družinskem podjetju IMSA Group Handels- und Beteiligungs kot direktorica družbe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta