Petkova osrednja državna proslava ob dnevu državnosti in obeležitvi prevzema predsedovanja Slovenije Svetu EU očitno že postaja predmet političnih polemik. Spomnimo, da se je v času epidemije covid-19 razdor med manjšinsko koalicijo SDS, NSi in SMC na eni ter levo opozicijo LMŠ, SD, SAB in Levica na drugi strani še povečal, petkova osrednja državna slovesnost s poudarjeno domovinsko noto pa bo očitno postala nova etapa političnega boja in delitev. O tem, ali se bo udeležil državne proslave, še razmišlja tudi prvi predsednik republike Milan Kučan. Ta je sicer že sprejel odločitev, da bo prisoten na petkovi slavnostni seji državnega zbora ob državnem prazniku.
Poslancev LMŠ ne bo na Trgu republike
Poslanci LMŠ so medtem že včeraj soglasno sprejeli sklep, da se ne udeležijo petkove državne proslave ob dnevu državnosti in obeležitvi prevzema predsedovanja Slovenije Svetu EU. V poslanski skupini LMŠ so namreč ocenili, da je proslava na Trgu republike "rezervirana samo za izbrance, samooklicano elito, ki je našo skupno državo ugrabila in si jo prisvojila". Na osrednji državni proslavi bo tako manjkal tudi prvak LMŠ in nekdanji premier Marjan Šarec.
"Pomembno je poudariti, da smo ljudje, državljanke in državljani, vsi skupaj gradili to državo. In takšno obletnico je treba praznovati skupaj z ljudmi. Nedopustno je namreč, da imamo namesto skupnega praznovanja od ljudstva ograjeno druženje izbrancev," so poudarili v največji opozicijski stranki. Ob tem so dodali, da bodo državni praznik proslavili med in skupaj z državljani v Ljubljani in po Sloveniji ter tako še enkrat jasno izrazili tudi svoje stališče, da so predčasne volitve nujne, saj je po njihovih navedbah aktualna oblast nelegitimna in uničuje temeljne vrednote, za katere smo se odločili pred 30 leti.
Janša: Na državno proslavo so vabljeni vsi
Premier Janez Janša je danes na proslavi ob občinskem prazniku in 30. obletnici samostojne države v Grosupljem vse državljanke in državljane povabil na petkovo državno proslavo v Ljubljani, ki bo po nekem obdobju "omejitvenih ukrepov znova čas in prostor druženja". Janša je povedal, da so na proslavo vabljeni vsi, pri čemer je edini pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Proslava bo namenjena tudi obeležitvi skorajšnjega prevzema predsedovanja Slovenije Svetu EU, zato bo na njej zbrane pozdravil in nagovoril tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, proslave pa se bodo udeležili tudi nekateri predsedniki vlad sosednjih držav, je po poročanju STA povedal Janša.
SAB: Ne bomo posnemali trenutno vladajočih
V SAB medtem poudarjajo, da je dan državnosti praznik države in ne aktualne vlade. "Žal nam je, da Slovenija svojo častitljivo 30. obletnico praznuje tako razdeljena, kar je vsekakor 'zasluga' te vlade," pojasnjujejo v stranki, ki jo vodi Alenka Bratušek. Razdeljenosti si po njihovih navedbah ne zaslužijo niti država niti ljudje, želeli bi si, da bi v petek tako kot pred 30 leti na plebiscitu enotno stali skupaj in se veselili visoke obletnice. "Ker nismo enaki kot trenutno vladajoči, ki se državnih proslav udeležujejo samo, ko so na oblasti, se bomo udeležili tako državne kot tudi nekaj lokalnih proslav, ki bodo obeležile 30. rojstni dan Slovenije," so sporočili iz SAB.
Predsednica SD Tanja Fajon je v ponedeljek v pogovoru za javno televizijo nakazala, da se bo proslave udeležila, ker da gre za praznik države, ki jo že 30 let gradimo skupaj. Fajonova je med drugim povedala, da je ponosna na našo državo, a da ji je žal, ko spremlja, kako je narod razklan.
Ukom: Za vstop na prizorišče je treba predložiti potrdilo PCT
Na vladnem uradu za komuniciranje (Ukom) so pojasnili, da so na petkovo državno proslavo vabljeni vsi prebivalci in prebivalke Slovenije. "Slovesnost bo izvedena pod pogoji NIJZ, za vstop na prizorišče, ki bo z Valvasorjeve ulice in s Slovenske ceste, pa je treba predložiti potrdilo PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Na mestu blizu vhoda bo mogoče tudi testiranje s hitrimi testi," so pojasnili na Ukomu. Zaradi omenjenih okoliščin je nujen prihod na prizorišče do 20.10. Vsi, ki se proslave ne bodo mogli udeležiti v živo, jo bodo lahko od 20.55 spremljali na prvem programu Televizije Slovenija, prvem programu Radia Slovenija ali na spletnem portalu MMC RTV Slovenija. Proslava se bo začela ob 21. uri. Scenarist slovesnosti je Igor Pirkovič, odrski režiser pa Roman Končar. Slavnostni govornik bo predsednik republike Borut Pahor, pozdravne nagovore bodo imeli tudi predsedniki vlad sosednjih držav. Na slovesnosti pričakujejo avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza, madžarskega premierja Viktorja Orbana, italijanskega premierja Maria Draghija in hrvaškega premierja Andreja Plenkovića. Zbrane bosta nagovorila tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel in predsednik vlade Janez Janša. Napovedan je tudi prihod portugalskega premierja Antonia Coste.
Levice ne bo na proslavo, manjkala bosta tudi Jelinčič in Jasnič
Koordinator Levice Luka Mesec je na drugi strani danes pojasnil, da se bo Levica v petek udeležila alternativne proslave na Prešernovem trgu. "Žal moramo ob 30-letnici države s protestom opominjati na temelje slovenske demokratične ureditve – svobodo medijev in političnega združevanja, človekove pravice in svoboščine –, ki jih vlada, ki organzira državno proslavo, vztrajno ruši," je poudaril Mesec.
Na petkovi državni proslavi na Trgu republike bo manjkal tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič. Kot je pojasnil, bi se rad udeležil osrednje državne slovesnosti, vendar pa bo manjkal, ker bo govornik na občinski proslavi v Radencih. Na državno proslavo zaradi obveznosti v tujini prav tako ne bo novoizvoljenega prvaka DeSUS Ljuba Jasniča, bo pa tam podpredsednica stranke Julijana Bizjak Mlakar. Državne proslave se bo med drugim udeležil tudi predsednik državnega zbora iz vrst nepovezanih poslancev Igor Zorčič.
V prestolnici se obeta poostren policijski nadzor
Na ljubljanski policijski upravi podrobnosti glede varovanja državne proslave in protestnega shoda še ne razkrivajo, se pa v središču prestolnice pričakuje poostren nadzor. Na Policijski upravi Ljubljana so včeraj pojasnili le, da bodo policisti ob državni proslavi zagotavljali varnost ljudi, vzdrževali javni red, preprečevali kazniva ravnanja, opravljali naloge za varovanja državnega zbora in skrbeli za varnost prometa. Gibanje na Šubičevi ulici ter v okolici državnega zbora in na samem prireditvenem prostoru na Trgu Republike bo predvidoma omejeno, aktivnosti glede varovanja proslave pa še potekajo, so poudarili na ljubljanski policijski upravi. Več informacij o varovanju proslave in protesta bodo posredovali jutri.
Protestniki pripravljajo alternativno proslavo
Pred državno proslavo bo v petek na Prešernovem trgu v Ljubljani potekala alternativna proslava, ki jo pripravljajo petkovi protivladni protestniki. "Državna proslava, ni naša proslava. Ni proslava za ljudi," so sporočili iz Protestne ljudske skupščine. Protestniki opozarjajo, da proslava na Trgu republike predstavlja zgolj interese in zasedbo ozke politične elite. "Tja bodo prišli predvsem Janševi pajdaši, saj je že po naboru povabljenih jasno, da gre predvsem za željo po širjenju politične agende ekstremne desnice in fašističnih tendenc znotraj EU," so sporočili iz Protestne ljudske skupščine.
Izrazili so tudi nestrinjanje s tem, da je osrednjo vlogo na državni proslavi dobila Cerkev, ki po njihovi oceni pri osamosvojitvi Slovenije ali njeni viziji ni imela nikakršne ključne vloge: "Gre torej za vsiljevanje vere, za vmešavanje vere v politiko, kamor ta, tudi po ustavi, absolutno ne sodi." Kot so ocenili, bo tako kot že lanska tudi letošnja državna proslava ob dnevu državnosti "jasen odraz vlade, ki jo organizira – torej polom in razočaranje".
V petek bodo zato petkovi protivladni protestniki spet zavzeli ulice in trge: "Skupaj bomo izrazili kritiko trenutnega stanja, predstavili vizije prihodnosti in složni zavzeli ulice ter trge. Na proslavi, ki predstavlja praznik ljudstva, se bomo spet spomnili na jasne zahteve, ki smo jih oblikovali za grajenje boljše družbe in dostojnega življenja za vse." Govore bodo med drugim imeli predstavniki akademske sfere, sindikatov, veteranov boja za Slovenijo iz leta 1991, študentov, medijev, okoljskih organizacij, ženskih kolektivov, kulturnikov in izbrisanih, poskrbeli pa bodo tudi za kulturni program.
Na petkovem protestu tudi sindikalne centrale
Petkovega protesta se bodo zaradi odnosa vlade, ki se je po njihovi oceni odrekla socialnemu partnerstvu, udeležile tudi sindikalne centrale. Kot so v skupni izjavi poudarili njihovi predstavniki, jim konec letošnjega maja po tem, ko so več kot eno leto opozarjali na odsotnost socialnega dialoga, ignoriranje sindikatov in zgolj navidezno delovanje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), ni preostalo nič drugega, kot da začnejo bojkotirati udeležbo na sejah ESS. Kot najbolj pereče zakone, s katerimi vlada želi poseči v položaj zaposlenih ter njihove pravice in ki so bili sprejeti brez usklajevanja s sindikati, so navedli zakon o demografskem skladu, zakon o debirokratizaciji in paket davčnih zakonov. Ker se razmere do zdaj niso izboljšale, se bodo predstavniki sindikatov udeležili tudi petkovega protesta. "Če bo vlada še naprej vztrajala pri zavračanju socialnega partnerstva in ignoriranju sindikatov, pa bomo sindikalne centrale v jesenskih mesecih organizirale sindikalne proteste," napovedujejo v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, Konfederaciji sindikatov javnega sektorja, Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije in KNSS Neodvisnost.