Peti kongres LMŠ, ki ima v Sloveniji 936 članic in članov, je potekal v občini, kjer še nimajo lokalnega odbora. A trboveljsko županjo Jasno Gabrič veže s sedanjim predsednikom vlade Marjanom Šarcem prijateljstvo še iz čas njegovega županovanja Kamniku. Pred Delavskim domom v Trbovljah je v soboto dopoldan bilo mogoče iz kombija in avtomobila kupiti kokošja jajca iz proste reje in domači krompir. Zraven se je živahno klepetalo v kavarni mladinskega centra, za katerim je športno društvo upokojencev. Člani LMŠ so se pripeljali iz okolice Kamnika, a tudi iz Ljubljane, Škofje Loke, Domžal, Škofljice in Slovenske Bistrice. Čeprav delavski dom tudi ob otvoritvi kongresa s političnimi gosti iz vseh vladnih strank ni bil poln, je okoli 200 članov izpolnilo zahtevo po sklepčnosti, predvsem pa so z zaupanjem kimali ob besedah predsednika LMŠ, da se jim ne mudi, ampak želijo svojo člansko bazo in lokalne odbore ustanavljati počasi. "Želim, da se bomo zares povezali, saj si ne želimo ponavljati napak drugih strank pred nami, da se centrala stranke oddalji od svoje baze in članstva," je ob sklepu zbora stranke dejal Marjan Šarec.
Glas lokalnega
Trenutno imajo v LMŠ okoli 50 iniciativnih lokalnih odborov, med drugim tudi v Ilirski Bistrici. Njegovi člani so tudi Janko Barille, Milan Uljan in Martin Hrvatin. V Trbovljskem delavskem domu so pojasnjevali, da so v LMŠ naleteli na posluh in da vidijo, da se v praksi poskuša stvari urediti in reševati. Za prioritete, ki bi želeli, da se jih uredi v njihovem okolju, so naštevali avtocestno povezavo in ponovno krepitev proizvodnje ter lokalnih delovnih mest. Sedaj se ljudje izseljujejo, še več pa je dnevnih ekonomskih migrantov. "Vemo, da so potrebne dolgoročne spremembe in vidimo, da se stranka res gradi pri temeljih. Tako je prav," je pojasnil Milan Uljan, da se strinja, da je potrebno gledati naprej in predvsem začeti stvari spreminjati.
Razvoj in širitev stranke, je pojasnil njen podpredsednik Igor Žavbi, sta bila tudi glavna razloga za sprejem novega statuta, ki ureja tudi možnost izključitve članov, medtem ko so v LMŠ potrjevanje novega programa preložili na naslednji zbor članov in članic.
Dijak Rok Učakar Grašič iz Radomelj je pojasnil, da se je v stranko včlanil letos, ko je dopolnil 18 let. "Če ne bi bilo LMŠ, v Sloveniji ne bi bilo tako dobro politično vzdušje," je pojasnil, da verjame v dobro politiko dobrih odnosov. S stranko sodeluje že dve leti, z njo pa se je seznanil deloma tudi zato, ker je bila premierjeva žena njegova razredničarka v osnovni šoli. "Stranka zna povezati lokalne zadeve z nacionalno ravnijo," je našteval, kaj je tisto, kar ceni. Pomembnost stika z ljudmi je izpostavila tudi kandidatka LMŠ za majske parlamentarne volitve v EU Jasna Ružicki. Magistrska študentka obramboslovja je opisovala, kako je med zbiranjem podpisov po terenu tudi od ljudi slišala, da jim EU ne predstavlja grožnje, ampak predvsem priložnost. "Ljudje opazijo male, praktične stvari, a hkrati opozorijo tudi na zelo konkretne direktive, ki jih vidijo kot problematične," je naštevala tako evropsko regulacijo avtoprevozništva, interneta kot okoljskega področja, kjer še posebej meni, da se ukrepa in naredi premalo. Prek študija je ugotovila, kako sedanji sistem deluje na načine, da prihaja do sprememb zelo počasi, če sploh. "To moramo spremeniti," je dejala članica LMŠ in poudarila, da verjame, da morajo ljudje ponovno videti, da lahko stvari spremeni na bolje tudi posameznik, če se aktivira, in ponudila za primer 16-letno okoljsko aktivistko Greto Thunberg. Nato je pokimala, da se je 15. marca tudi sama pridružila okoljskem štrajku, ki so ga organizirali mladi po celi Sloveniji in se pridružili vrstnikom po svetu.
Nasveti z Madžarske in pogum
Tudi zakonca iz Domžal sta govorila o stiku in odnosu, ki sta ju prepričala, da ste se včlanila v stranko. "Vseskozi sem sledil politiki, a nikoli nisem bil član stranke. Ta je bila prva, v kateri sem se videl," je upokojenec Ivan Pirc, pojasnil, da so občinski svetniki LMŠ prvič pristopili in pojasnili stvari, ki jih politika ponavadi zavija v meglo. Na strankarskem kongresu, ki je služil dodatni predstavitvi kandidatne liste LMŠ na majskih volitvah za EU, se je večkrat poudarilo oblikovanje politik od spodaj gor in za interese običajnih ljudi.