Lobisti v EU: Kaj je zdrava hrana v "deželi mesa, kruha in krompirja"

Darja Kocbek Darja Kocbek
10.12.2018 15:46

Velika prehranska podjetja imajo prek svojih lobistov velik vpliv na odločanje evropskih poslancev, ko govorimo o zakonodaji o označevanju živil, obdavčitvi sladkorja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Spremembe v živilski tehnologiji so v zadnjih desetletjih nasploh prinesle tako pozitivne kot negativne družbene posledice.

Zdrava hrana je za vsakogar nekaj drugega, so izvedeli udeleženci dialoga z evropskimi poslanci na temo Koliko je zdravja na evropskem krožniku, ki ga je v okviru sejma Narava-zdravje organizirala pisarna evropskega parlamenta v Sloveniji. Strokovnjakinja za prehrano Katja Simić je razložila, da je zdrava hrana tista, s katero pokrijemo vsakodnevne potrebe, ker pa ima vsak svoje potrebe, je zdrava hrana zelo širok pojem.
Nagrada za zdravo življenje?
Poslanec in sopredsedujoči skupine za zdravje v Evropskem parlamentu Lojze Peterle je dejal, da si zdravo hrano izbira vsak sam, nihče je ne predpiše. Hrana je vse bolj del življenjskega sloga. Zavarovalnicam tako predlaga, naj pri dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju tistim, ki eno, dve ali tri leta ne povzročijo stroška zdravstveni blagajni, pri premiji dajo bonus, da se bo splačalo zdravo živeti. To Peterle, kot je pojasnil, sicer predlaga že dalj časa, ker ponekod v Evropi zavarovalnice ljudi, ki živijo zdravo, na tak način že nagrajujejo.

V trgovinah je še vedno na voljo med, na katerem so kot poreklo navedene EU in druge države. Kupci tako ne vedo, kaj dejansko kupijo.
Pixabay
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta