Potem ko se je graška Magna odločila, da predvidoma do konca letošnjega leta prekine proizvodnjo v hoški lakirnici in zaposlene prezaposli na delo v Gradec, se v teh dneh v matično tovarno vozi okoli 20 do 30 zaposlenih, po 17. avgustu pa naj bi se jih še preostalih 120 do 130. Medtem ko so sprva načrtovali, da bo v Hočah ostalo 30 zaposlenih, je zadnja številka 34, saj v slovenski tovarni deluje tudi laboratorij za preverjanje kakovosti.
Avtobusni prevozi, nočne izmene in program presežnih delavcev
Zaposleni, ki se odločijo za delo v Gradcu, podpisujejo pogodbe o zaposlitvi do 31. decembra letos, v glavnem pa jih prerazporejajo v nočno izmeno, nam je povedal Gvido Novak iz Konfederacije slovenskih sindikatov (KSS). Ob tem se pojavljajo nekatera neskladja med slovensko in avstrijsko zakonodajo, saj lahko zaposleni v Avstriji delajo v nočni izmeni dalj časa, po slovenski zakonodaji pa bi se morali izmenjevati. Preden bodo na delo v Gradec odšli še preostali zaposleni iz hoške lakirnice, bo treba razrešiti tudi položaj zaposlenih, ki imajo otroke, mlajše od treh let, saj tem po slovenski zakonodaji ni treba delati v nočni izmeni, po avstrijski pa lahko. Zaposlene, ki delovnega mesta v graški tovarni ne bi sprejeli, pa čaka odpoved pogodbe o delu iz poslovnih razlogov. Teh naj bi bilo od 15 do 20.
Novak opozarja tudi na dileme ob avtobusnih prevozih zaposlenih iz Hoč v Gradec, saj delavci za prevoz na delo in nazaj tako porabijo uro več svojega časa. Zato se večina vozi na lastne stroške s svojimi avtomobili. Svet delavcev v graški tovarni namreč nasprotuje ukinitvi avtobusnega prevoza, saj bi tako bili slovenski delavci, napoteni na delo v Avstrijo, upravičeni do izplačila kilometrine, preostalih 1500 slovenskih delavcev, ki se vozijo na delo v Gradec, pa ne, in bi tako bili v neenakopravnem položaju. Delodajalec pa bi imel tudi višje stroške dela.
Novak še meni, da glede na razvoj dogodkov, ko zaposleni podpisujejo nove pogodbe, ni razloga za pripravo programa presežnih delavcev, saj bi bil tak program bolj primeren ob koncu leta, ko se iztečejo nove pogodbe o zaposlitvi in ko bo bolj jasno, kako naprej. Razen če bi v Magni s tem programom želeli legalizirati odpuščanje zaposlenih iz poslovnih razlogov, čeprav nihanja naročil po slovenski zakonodaji niso zadosten razlog, da bi tak postopek prestal sodno pot na delovnem sodišču, smo še izvedeli.
Do leta 2022 404, do 2027. tisoč ljudi?
V Magni Steyr še vedno zatrjujejo, da nameravajo kljub turbulencam na avtomobilskem trgu izpolniti vse obveznosti iz pogodbe s slovensko državo, vključno s pogoji za 18-milijonsko subvencijo, po katerih morajo do oktobra 2022 zaposliti 404 ljudi, do leta 2027 pa skupaj tisoč.
Spomnimo, da je država Magni subvencijo izplačala v celoti, in sicer tri milijone evrov v letu 2017, 9,6 milijona evrov v letu 2018 in lani še 5,9 milijona evrov. Če Magna ne izpolni pogodbenih obveznosti, bo morala pomoč vrniti z obrestmi, kar bi lahko zneslo okoli 22 milijonov evrov.
Na čelo graške Magne Frank Klein iz Daimlerja
Nove bolj negotove razmere na avtomobilskem trgu pa so, kot kaže, botrovale spremembi na vrhu, saj Günther Apfalter krmilo graške Magne po 13 letih prepušča 48-letnemu Franku Kleinu. Ta je prišel v Magno lani aprila, potem ko je četrt stoletja delal v nemškem avtomobilskem koncernu Daimler. Apfalter pa prevzema vodenje evropskih in predvsem azijskih operacij Magne. V krajšem pogovoru za avstrijski Kronen Zeitung je Apfalter zagotovil, da "niso nikoli razmišljali, da bi tovarno v Gradcu zaprli". Na vprašanje o tem, da naj bi zmanjšali število zaposlenih še za 700, je odgovoril, da so v Gradcu v slabih časih zaposlovali 2500 in v najboljših 13 tisoč ljudi, število zaposlenih bodo tako še naprej prilagajali dinamiki naročil avtomobilskih proizvajalcev. "Delo za Mercedes razreda G dobro poteka, tudi za BMW smo spet začeli delati v dveh izmenah," je še dejal Apfalter in komentiral tudi začasno prekinitev proizvodnje v občini Hoče - Slivnica: "Tovarna v Hočah je trenutno v mirovanju, a jo lahko kadarkoli spet zaženemo. Glede na načrte za nadaljnjo gradnjo tovarne sta Gradec in Hoče pomembni lokaciji za našo proizvodnjo."
Apfalter, ki je dva meseca že preživel v Aziji, kjer Magna deluje na 54 lokacijah, tudi v Wuhanu, kjer je izbruhnila pandemija novega koronavirusa, je še povedal, da vse njihove kitajske tovarne spet delujejo, saj se je tržišče ponovno zagnalo. Na vprašanje, kako komentira napovedi, da naj bi bilo zaradi padca prodaje samo v Evropi letos izdelanih kar dva milijona avtomobilov preveč, pa Apfalter odgovarja: "Ničesar ne napovedujem in ne sodelujem v špekulacijah. Zanesljivi podatki o tem bodo na mizi, ko bomo natančno vedeli, kako poteka prodaja pri naših strankah. Prvi proizvajalci so marca spet začeli delati, avgusta je že tradicionalno izpad ... Zares zanimivo bo tako šele jeseni."