Največje presenečenje drugega kroga županskih volitev je poraz koprskega župana Borisa Popoviča.
"Največje presenečenje je bilo že po prvem krogu, saj je bilo jasno, da bo drugi krog zanj toliko težji. Popoviču se je zgodil vpliv medijev, njegovi protikandidati pa so se združili proti njemu. Predvolilna kampanja in soočenja v Kopru so bila popolnoma nevsebinska, šlo je samo za obtoževanja, v ospredju pa so se kar naprej odvijale afere. Koprska soočenja so bila najbolj groba in najbolj osebna. Gospod Bržan je samo predstavljal drugačno obliko vodenja, vsebinsko pa ni izdal svojega programa. Bil je le Popovičeva protiutež in to je zadostovalo. Je pa vprašanje, če je bil to glas za spremembo ali proti obstoječi koprski garnituri."
S padcem Popoviča, ki je veljal za prototip tako imenovanih županov šerifov, se njihovo obdobje očitno počasi zaključuje?
"Volivci v centru države, v Ljubljani, so očitno gledali skozi drugačne očala na situacijo, kot so gledali volivci v Kopru. Tako Zoran Janković kot Popovič sta imela nad kandidaturo črne oblake, a v Ljubljani so volivci ocenili, da jih to toliko ne moti kot volivce v Kopru."
Maribor bo vodil novinec v lokalni politiki Saša Arsenovič. Kako komentirate tak razplet?
"Mariborčani so imeli na voljo dve slabši izbiri, volivci so se pač odločili za eno. V dobro Maribora upam, da je bila odločitev manj slaba. Če spet vse povežemo z Jankovičem, ki je v Ljubljani naredil preboj, Mariborčani pa si želijo, da se tudi njihovo mesto postavi na noge, je Arsenovič v očeh mariborskih volivcev tisti, ki lahko Maribor potegne naprej po ljubljanskem vzoru. Mariborčani si želijo razcvet, zato so se odločili za podjetnika."
Vstajništvo je torej v Mariboru s porazom Franca Kanglerja dokončno del zgodovine?
"Kangler ni dosegel slabega rezultata. Zanimivo bo opazovati, kako bo Maribor uspel funkcionirati z novim županom in Kanglerjevimi ljudmi v mestnem svetu."
Edina ženska županja v mestnih občinah bo Nuška Gajšek (SD) na Ptuju.
"Doslej sta bili ženski županji v mestnih občinah le Danica Simšič in Vika Potočnik v Ljubljani. Na tem področju Slovenija močno zaostaja za razvitimi državami, sploh skandinavskimi, kjer so ženske precej enakopravno zastopane na lokalni ravni. V vzhodni Evropi pa je županovanje še vedno domena moških."
Daljši pogovor z dr. Simono Kukovič boste lahko prebrali v torek v tiskani in spletni izdaji Večera.