Na odločitev vlade, ki je včeraj z odlokom preklicala splošno epidemijo, se je danes na Twitterju odzval bivši premier Marjan Šarec.
Iz ene skrajnosti v drugo. Brez vnaprejšnje priprave, kar čez noč, je zapisal. "Medtem ko dr. Bojana Beovič svari, da preveč sproščeno vendarle ne smemo ravnati, vlada(bolje rečeno Janša, drugi so bolj statisti) razglasi konec epidemije. Kar na dopisni seji. Srednje poti ni, samo skrajnost," ugotavlja Šarec.
{twitter}https://twitter.com/sarecmarjan/status/1261157729307164683{/twitter}
Poslanec vladajoče SDS Jože Tanko mu je odgovoril z vprašanjem. "In kaj naj bi bila srednja pot? Polepidemija?" sprašuje Tanko. Državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Jelka Godec (SDS) pa je dodala, da odlok začne veljati 31. maja. Nato je še tvitnila. "Včeraj na kolesu proti ukrepom in diktaturi epidemije, danes na kolo proti preklicu epidemije. Iz ene skrajnosti v drugo. In to kar čez noč," je zapisala ob objavi Šarčevega tvita.
{twitter}https://twitter.com/jelka_godec/status/1261168134549131264{/twitter}
Nekdanji Šarčev svetovalec za nacionalni varnost Damir Črnčec pa je tvitnil, da se zdaj od vlade, ministra za zdravje Tomaža Gantarja in Nijz pričakuje, da bosta javnosti predstavljena natančna študija in predlog, na podlagi katerega je vlada razglasila konec epidemije, "z jasnim pogledom v naprej".
{twitter}https://twitter.com/DamirCrncec/status/1261163195542183946{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1261043985042288641{/twitter}
Židan: Priča smo čez noč sprejetim odločitvam, slabi komunikaciji in zmedi
Predsednik SD Dejan Židan se je na odlok vlade odzval na Facebooku. "To bi lahko bila dobra novica, če bi bila sprejeta z ustrezno izhodno strategijo, ki bi omogočila ljudem in gospodarstvu pomoč po epidemiji. Danes se zdi, da ta odločitev predvsem onemogoča nadaljnje izvajanje interventnih ukrepov, saj je sprejeta interventna zakonodaja predvideva avtomatsko podaljšanje ukrepov, če epidemija do danes ne bi bila preklicana," je zapisal.
Židan poudarja, da to pomeni, da ljudje ne bodo več upravičeni do pomoči, namenjene lajšanju socialnih stisk zaradi epidemije, denimo pomoči samozaposlenim ali do nadomestila za delavce na čakanju.
Vlado je pozval, naj za skupno mizo zbere politično vodstvo države, socialne partnerje in opozicijo, da se dogovorijo o paketu trajne pomoči, ki jo bodo lahko ljudje, družine in gospodarstvo potrebovali v prihodnjih mesecih. "Poudarjam, da je za okrevanje in razvoj ključno vlaganje v javne storitve in javno infrastrukturo," je še dodal.
Vladi je predlagal, naj po ideji Socialnih demokratov oblikuje naloženi sklad za upravljanje izzivov prihodnosti z obsežnimi investicijami v modernicazijo družbene, socialne, okoljske, energetske, prometne, stanovanjske, razvojne in digitalne infrastrukture.
"Namesto jasnega načrta smo spet priča čez noč sprejetim odločitvam, slabi komunikaciji in zmedi. Ob tako velikih preizkušnjah bi bilo nujno, da vlada s svojo komunikacijo utrjuje zaupanje, predvidljivost in gotovost. To ljudje potrebujejo," je zaključil.
Mesec: Res nimajo niti minimalnega načrta?
Glavni koordinator Levice Luka Mesec je na Twitterju zapisal, da pozdravlja preklic epidemije. Ob tem pa je še zapisal: "Janša 14. maja dopoldan: epidemija bo preklicana z iztekom protikoronskih zakonov, torej 31. maja. Janša 14. maja zvečer: epidemija je preklicana. Res nimajo niti minimalnega plana?"
{twitter}https://twitter.com/LukaMesec/status/1261062726975094785{/twitter}